Żywienie i zdrowie nornika wschodniego to podstawa jego funkcjonowania na wolności i w niewoli. Zwierzątko przy pełnowartościowej diecie i dobrej opiece rzadko choruje. Przed zakupem gryzonia warto zapoznać się z fachową literaturą w zakresie jego potrzeb i wymagań
Żywienie i zdrowie nornika wschodniego ma znaczący wpływ na jego wygląd i temperament. Zwierzątko zadbane w odpowiednim dużym terrarium cieszy się dobrym zdrowiem. Norniki wschodnie nie powinny być trzymane w pojedynkę, ponieważ są to stworzenia stadne i bardzo towarzyskie. Gryzonie należy regularnie obserwować.
Jadłospis norników
Żywienie i zdrowie nornika wschodniego wpływa na jego samopoczucie i zachowanie. Zwierzęta te są głównie roślinożerne. Należy podawać pokarm zbliżony do życia w naturze. Dieta powinna zawierać małą ilość tłuszczy i być wzbogacona dużą ilością włókna surowego. Nie wolno podawać słodkich przysmaków.
Należy profilaktycznie zapobiegać wszelkim zaburzeniom trawiennym, podając nornikom różnorodny pokarm. W środowisku naturalnym gryzonie te żywią się przede wszystkim trawą i innymi zielonymi częściami roślin oraz korzeniami. Spożywają też nasiona, kwiaty i jagody. Owady stanowią uzupełnienie ich diety.
Metabolizm tych gryzoni jest bardzo szybki. Dużo jedzą, żeby pokryć straty utraconej energii. W ciągu doby mogą spożyć pokarm w ilości nawet ½ masy swojego ciała. Ilość zjedzonego pokarmu uzależniona jest od jego kaloryczności. W diecie norników może być nieduży dodatek pokarmu pochodzenia zwierzęcego.
W warunkach domowych można samodzielnie skomponować karmę dla norników wschodnich. Nie powinno zabraknąć w niej: owsa, prosa, pszenicy i kukurydzy. Dodatkiem do tych zbóż może być: kanar, siemię lniane, kari, pestki dyni lub słonecznika. Czasami można podawać twaróg lub jajko ugotowane na twardo.
Podstawą domowej diety powinien być pokarm miękki złożony z mieszanki różnych warzyw, takich jak: marchew, ogórek, cukinia, dynia, burak, a także owoce. Gryzonie te lubią jabłka i gruszki oraz zieleninę. Dobrze podawać jest im mniszek lekarski, dzikie gatunki roślin motylkowych i liście różnych drzew.
Norniki chętnie zjadają liście jabłoni, lipy, klonu, głogu czy malin. Trzeba również podawać siano i różne suszone zioła. W terrarium nie powinno zabraknąć rozmaitych gałązek, które niezbędne są do ścierania ciągle rosnących siekaczy. Norniki muszą mieć również nieprzerwany dostęp do świeżej i czystej wody.
Zdrowy styl życia
Żywienie i zdrowie nornika wschodniego przekładają się na jego kondycję i rozmnażanie. Należy pamiętać, że zwierzęta te są bardzo wrażliwe na niedobór wody. Norniki źle karmione mogą posiadać nadwagę, a nawet być otyłe. Często dolegliwością jest biegunka z powodu niewłaściwego pożywienia.
Częstym schorzeniem u gryzoni są urazy i przerost siekaczy, które rosną nieustannie przez całe ich życie. Spowodowane jest to spożywaniem tylko miękkiego pokarmu. Przy zwichnięciach i złamaniach czy poważniejszych chorobach, trzeba skonsultować się z lekarzem weterynarii. W tym przypadku najlepiej specjalistą od gryzoni.
Żywienie i zdrowie nornika wschodniego trzymanego w niewoli przekłada się na długość jego życia. Pełnowartościowy pokarm i higieniczne warunki zapewnią gryzoniowi witalność i zdrowie. Nie wolno leczyć norników, samodzielnie i doprowadzić do przerostu siekaczy. Należy pamiętać, że zadbane zwierzątko jest radosne i ruchliwe.