Czkawka u psa może dotyczyć każdej rasy i występuje wiele powodów psiej czkawki. Nie należy lekceważyć czkawki przewlekłej, zwłaszcza u psa dorosłego czy w wieku geriatrycznym. Może być ona oznaką różnych chorób.
Czkawka u psa pojawia się i przebiega podobnie jak u ludzi. Może pojawić się u czworonoga w każdym wieku i również podczas snu. Czkawka u szczeniąt jest normalnym i niegroźnym objawem. Najważniejsze aby nie trwała długo i żeby nie towarzyszyły jej inne przypadłości. U młodych czworonogów zwykle pojawia się często.
Co oznacza czkawka?
Czkawka u psa pojawia się nagle. Jest to synchroniczny i przymusowy skurcz przepony i mięśni międzyżebrowych. Wywołuje go nagły wdech, po którym następuje zamknięcie głośni z charakterystycznym odgłosem. Jest to prymitywny i przemijający odruch, który zabezpiecza przed zachłyśnięciem. Krótkotrwałą i rzadko powtarzającą się czkawkę można zbagatelizować.
Przyczyny czkawek u psa
Czkawka u psa nie musi oznaczać żadnego schorzenia i mogą być różne jej przyczyny. Jednak nie zawsze należy jej lekceważyć uważając, że to nie jest nic groźnego. Warto jest bacznie obserwować zachowanie naszego pupila.
Kilka powodów niegroźnej czkawki u czworonoga:
- Silne pobudzenie emocjonalne, które często pojawia się po długiej zabawie.
- Łapczywe spożywanie pokarmu.
- Nieodpowiednia temperatura wody pitnej dla psa.
- Nagłe zmiany pogodowe.
Przyczyny czkawki u psa, której nie należy bagatelizować:
- Zakrztuszenie się ciałem obcym bądź jedzeniem, gdzie często towarzyszą inne objawy, takie jak:
- odruch wymiotny,
- problemy z oddychaniem.
- Niewydolność oddechowa spowodowana zapaleniem gardła, płuc czy oskrzeli. Nierzadko towarzyszą przy tym inne objawy, takie jak:
- kaszel,
- kichanie,
- ogólne osłabienie,
- niekiedy gorączka.
- Obecność endopasożytów, żyjących wewnątrz organizmu psa. Profilaktycznie należy regularnie czworonoga odrobaczać.
Czkawka u psich seniorów
Czkawka u psa w wieku geriatrycznym nie musi być groźna, gdy nie występuje często i trwa krótko. W przypadku przewlekłych czkawek, najlepiej udać się z pupilem do weterynarza. Niejednokrotnie psi senior zwłaszcza miniaturowej czy małej rasy może mieć problemy z zapadającą się tchawicą i układem oddechowym. W takich przypadkach czkawki mogą się nasilać.
Podsumowując czkawka u psa bez dodatkowych objawów przeważnie szybko ustępuje i jest niegroźna. W przypadku długich i często powtarzających się czkawek należy udać się z czworonogiem do lecznicy dla zwierząt. Lekarz weterynarii zleci zrobienia badań, postawi diagnozę i w razie potrzeby zastosuje odpowiednie leczenie. Zwierząt nie wolno leczyć samodzielnie.
ZOBACZ TAKŻE
[pt_view id=”6f01e38f2y”]