5 Ciekawostek o jeżozwierzu afrykańskim pogłębi wiedzę na temat tych przyjaznych gryzoni. Zwierzęta te w naturalnym środowisku żyją głównie na terenie Afryki i Azji. Jeżozwierz afrykański jest zwierzęciem monogamicznym. Odznacza się dużą ruchliwością i sprytem. Przemieszcza się zwinnie i szybko.
5 Ciekawostek o jeżozwierzu afrykańskim ukazuje nam jego potrzeby i wymagania. Zwierzęta te pochodzą z rodziny jeżozwierzowatych. Prowadzą naziemny styl życia. Jeżozwierz jest zwierzęciem długowiecznym. Z pośród gryzoni dłużej żyje od niego jedynie golec. Podziwiany jest często w ZOO. W Polsce jest on rzadko hodowany.
Wybrane ciekawostki o jeżozwierzu afrykańskim
5 Ciekawostek o jeżozwierzu afrykańskim przeznaczonych jest dla wszystkich miłośników zwierząt, ale szczególnie dla pasjonatów egzotycznych gryzoni. Jeżozwierz afrykański jest największym gryzoniem żyjącym współcześnie w Afryce. Potrafi wydać około 30 tysięcy dźwięków komunikacyjnych.
5 Ciekawostek o jeżozwierzu afrykańskim pozwala lepiej poznać ten gatunek zwierząt. Gryzonie te żyjące na terenach Południowej Europy są mniejsze od swoich kuzynów z Afryki. Jeżozwierz jest roślinożercom. Jego pożywieniem są: rośliny uprawne, kłącza, bulwy, korzenie, kora i opadłe owoce. Gryzoń ten nie hibernuje.
Do wybranych pięciu ciekawostek o jeżozwierzu afrykańskim należą:
- Jeżozwierze afrykańskie mieszkają w Tanzanii, Libii, Senegalu, Maroku, Algierii i Tunezji. Można e spotkać także na pustyniach. Jednak preferuje on trawiaste sawanny i suche zarośla.
- Gryzonie te aktywne są przeważnie w nocy. Całe dnie spędzają w jaskiniach albo w norach. Żyją samotnie lub w rodzinach na którą składają się rodzice i ich potomstwo.
- Jeżozwierze wspaniale pływają. Na lądzie poruszają się z prędkością dwóch kilometrów na godzinę. Bez problemu wspinają się po drzewach.
- W jego wyglądzie charakterystyczne są liczne kolce o długości 40 cm. Porastają one grzbiet i ogon. Liczba ich sięga 30 tysięcy. Wypełnione są gąbczasta substancją, co czynie je lekkimi i sztywnymi. Zagrożony jeżozwierz stroszy swoje kolce i potrząsa gwałtownie ogonem. Kolce są ważnym narządem walki i obrony przed napastnikami. Na miejsce wypadniętych kolców odrastają nowe. Jeżozwierz w okresie godowym demonstruje swoje kolce przed samicą.
- Zwierzęta te w warunkach naturalnych nie żyją długo, zaledwie około 7 lat. Na wolności ich największym zagrożeniem jest człowiek, który trudni się kłusownictwem i nagminnie likwiduje siedliska zwierząt. Poza tym w naturze zabijane są dla mięsa. Z jego kolców produkowana jest biżuteria i inne ozdoby. W niewoli gryzonie te mogą żyć nawet 20 lat, ponieważ mają stworzone bezpieczne warunki bytowania.
Podsumowując 5 ciekawostek o jeżozwierzu afrykańskim przedstawia istotne wydarzenia z jego życia. Wiedza ta jest potrzebna w hodowli domowej. Pomaga dostosować warunki bytowe do wymagań tych gryzoni i do życia ich w naturze. Wybitne umiejętności tych gryzoni są ważnymi informacjami dla potencjalnych hodowców. Przybliżają nam obraz jeżozwierza afrykańskiego.
ZOBACZ TAKŻE
[pt_view id=”6f01e38f2y”]