Żywienie i zdrowie myszy laboratoryjnej to ważne aspekty w jej rozwoju, kondycji i badaniach medycznych. Priorytetem w hodowli wszystkich zwierząt jest prawidłowe ich żywienie. Zasadniczy wpływ na wszystkie procesy zachodzące w żywym organizmie ma rodzaj i skład pokarmu.
Żywienie i zdrowie myszy laboratoryjnej przekłada się na jej samopoczucie i żywotność. Myszy racjonalnie żywione i hodowane w higienicznych warunkach rzadko chorują. Poza tym żyją dłużej od mysz żyjących na wolności. Myszy hodowane w laboratorium karmione są specjalną granulowaną paszą, którą nie trzeba podawać w warunkach domowych.
Stołówka myszy laboratoryjnej
Żywienie i zdrowie myszy laboratoryjnej ma wpływ na jej wygląd i zachowanie. Stworzenie to może spożywać mieszankę dla gryzoni, która dostępna jest w sklepach zoologicznych. Jadłospis dla myszy można sporządzić samodzielnie. Posiłek przygotowany dla naszego pupila powinien być świeży.
W tym celu należy dokładnie wymieszać ziarna jęczmienia, pszenicy, kukurydzy, ryżu oraz płatków owsianych, pestek słonecznika i dyni, a także siemienia lnianego. W takim składzie można przygotować suchy prowiant na kilka miesięcy, ponieważ te składniki nie ulegają psuciu. Mieszankę należy wzbogacić warzywami, owocami oraz zieleninę i produktami nabiałowymi.
Owoce
Podawane owoce i warzywa trzeba wcześniej dokładnie umyć. Przed zakupem gotowego granulatu należy sprawdzić datę przydatności do spożycia. Wodę powinno podawać się zawsze czystą i świeżą w wymytym poidełku. Podstawową dietą jest mieszanka przeznaczona dla gryzoni. Dodatkiem do niej może być siano, odrobina owoców i warzyw.
Granulat
Natomiast w przypadku wybrania granulatu należy wzbogacić go nasionami. Z pośród gotowych mieszanek najlepiej jest wybrać najbardziej zróżnicowaną pod względem ilości komponentów. Nie powinna ona zawierać barwników i najlepiej jak jest wzbogacona witaminami i minerałami.
Nasiona
Ulubionym pożywieniem dla gryzoni są rozmaite nasiona, a zwłaszcza: pszenica, żyto, owies, proso i jęczmień. Można też od czasu do czasu podać nasiona słonecznika czy orzeszki. Te ostatnie w nadmiarze nie są zdrowe, ze względu na dużą zawartość tłuszczu. Zielone łodygi owsa czy zdrowe kiełki sprawią myszom dużo radości. Jest to cenny pokarm i pożądany posiłek zwłaszcza zimą.
Stosowanie granulatów nie jest konieczne w hodowlach amatorskich, ze względu na to, że nie są one tanie ani łatwo dostępne. Hodowcy powinni zadowolić się paszami naturalnymi o różnorodnym składzie. Należy stosować je w dawkach zgodnych z zapotrzebowaniem i upodobaniem zwierząt.
Czerstwy i pełnoziarnisty chleb jest wartościowym dodatkiem w diecie gryzoni, którym rosną siekacze przez całe życie. Siano, które stanowi źródło błonnika i wspomaga trawienie można podawać bez ograniczenia. Nie zjedzone siano doskonale nadaje się na budowę gniazda.
Nie zjedzony pokarm miękki należy niezwłocznie usunąć z klatki.
Woda źródłem życia
Żywienie i zdrowie myszy laboratoryjnej to również woda podawana w nieograniczonej ilości. Pokarm czy wodę dla tych małych zwierzątek powinno podawać się w ciężkich, metalowych lub ceramicznych miskach. Takich naczyń gryzoń nie będzie w stanie przewrócić lub przesunąć. Dobrym rozwiązaniem jest również praktyczny pojemnik podwieszany w klatce na odpowiedniej wysokości.
Do życia zwierząt oprócz pożywienia potrzebna jest woda, która powinna być stale dostępna. Najlepiej, jak będzie znajdowała się w kulkowym poidełku z metalową końcówką dozującą. Woda podana w takim naczyniu nie zostanie zanieczyszczona odchodami gryzonia, ani nie zamoczy podłoża.
Wskazówką do umycia poidełka jest osad na jego ściankach.
Żywienie i zdrowie myszy laboratoryjnej przekłada się na jej długość życia. Myszy są zwierzętami wszystkożernymi. Prawidłowa dobrana dieta daje gwarancję sukcesu w hodowli tych zwierząt. Gryzonie muszą mieć stały dostęp do wody, która jest źródłem życia. Myszy zadbane mają wspaniałą formę fizyczną, dobre samopoczucie i są odporne na choroby i różne schorzenia.
Akt prawny Akwarystyka Fruwanie Gryzonie Koty Niebezpieczne Pies w pracy Psy Ptaki Pupil Quiz Ryby Wirusy Zoologia Zwierzęta domowe Świat zwierząt Żywienie
ZOBACZ TAKŻE
[pt_view id=”6f01e38f2y”]