Żywienie i zdrowie karolinki dotyczy kaczek żyjących w niewoli i na wolności. W naturze ptaki te potrzebują niekiedy ludzkiego wsparcia. Czasami chora czy okaleczona kaczka może być bezradna i narażona na atak drapieżników. W krajach europejskich karolinki utrzymywane są w parkach. Podziwiane są również w ogrodach zoologicznych.
Żywienie i zdrowie karolinki w pływa na jej funkcjonowanie w codziennym życiu w dobrych i złych warunkach. Ten średniej wielkości ptak z rzędu blaszkodziobych i rodziny kaczkowatych zamieszkuje Amerykę Północną. Można ptaki te spotkać w parkach dużych miast europejskich, a także w Polsce. Zagrożeniem dla kaczek są drapieżniki, ale karolinkom nie grozi wyginięcie.
Stołówka karolinek
Żywienie i zdrowie karolinki ma wpływ na jej rozwój i kondycję. Przekłada się też na wzrost i stan zdrowia potomstwa. Gatunek ten w naturze sam musi zadbać o swoją stołówkę. Jadłospis karolinek jest dość urozmaicony. W środowisku naturalnym ich pożywieniem są: nasiona, owoce, żołędzie, delikatne rośliny, orzechy, ryby, bezkręgowce, jagody krzewów i drzew.
Jednak w niewoli najczęściej spożywają pokarm wodny. W warunkach hodowlanych pożywieniem tych kaczek jest przede wszystkim drobny granulat dla ptaków wodnych. Dieta powinna zostać uzupełniona: nasionami, zielonkami, rozdrobnionymi warzywami oraz rozłupanymi orzechami i żołędziami.
Do warzyw i zielonki można dodać ugotowany ryż. Młode osobniki, podobnie jak wiele innych ptaków potrzebują wysokobiałkowy pokarm. Tego rodzaju pożywienia nie brakuje kaczkom w słodkich wodach. Żerując w stawach łowią małe ryby. W skład ich pożywienia wchodzę także owady łatające.
Karolinki w ogrodach zoologicznych
Żywienie i zdrowie karolinki przekłada się na jej funkcjonowanie w przyrodzie. Gatunek ten w swojej diecie powinien mieć zapewniony pokarm roślinny. Podawanie posiłku we właściwej formie i o tej samej porze wpływa korzystnie na styl życia karolinek. W ZOO kaczki mogą swobodnie pływać i samodzielnie zdobywać pożywienie.
W ogrodzie zoologicznym ich posiłki podobnie, jak innych zwierząt są urozmaicone. Mają tam przede wszystkim podawany pokarm roślinny, ziarna, owady i ich larwy. Żywienie karolinek dostosowane jest do ich naturalnych wymagań. Ptaki te mogą także spacerować po ścieżkach i korzystać z wodnych kąpieli.
Pracownicy ogrodów zoologicznych są pod tym względem bardzo dobrze przeszkoleni. Często posiadają skończone studia weterynaryjne o kilku specjalizacjach. Karolinki w ZOO mają zapewnione higieniczne warunki bytowania i opiekę medyczną. Potomstwo, które przychodzi na świat objęte jest opieką weterynaryjną i otrzymuje konieczne szczepienia.
Zdrowy styl życia
Żywienie i zdrowie karolinki to ważne aspekty w hodowli tych kaczek. Zawsze lepiej zapobiegać wszelkim schorzeniom niż później leczyć ptaki. Należy stworzyć karolinkom odpowiednie warunki do życia, zbliżone do ich bytowania w naturze. Trzeba zadbać o odpowiednie warunki i pełnowartościową dietę.
Dobrym rozwiązaniem jest ogród z oczkiem wodnym. Zimą nie może być zamarznięte, gdyż kaczka musi żerować i odpoczywać. Ptaki te są odporne na niskie temperatury, a więc nie trzeba się martwić, że zachorują. Jednak w zimę należy zapewnić im schronienie przed mrozem i śnieżycami.
Żywienie i zdrowie karolinki przekłada się na jej samopoczucie i długość życia. Wpływa też na jej wygląd i zachowanie. Ptaki te są jednymi z najczęściej hodowanych kaczek na kuli ziemskiej. Rozmnażanie karolinek nie jest trudne, jeżeli będą utrzymywane w odpowiednich warunkach. Ptaki te odporne są na europejskie zimy.