Świnka morska jest zwierzęciem stadnym. Należy jej zapewnić kontakt z innymi osobnikami. Zakup tego gryzonia należy starannie zaplanować. Odpowiednio traktowana świnka morska w domu, jest zwierzęciem łagodnym i towarzyskim.
Świnka morska w domu to nowy członek rodziny, który wymaga zainteresowania ze strony wszystkich osób wspólnie mieszkających. Specjalistyczne żywienie, odpowiednia pielęgnacja i opieka to podstawa. Główne obowiązki spoczywają przede wszystkim na jej właścicielu. Bezpieczne warunki w mieszkaniu to podstawa prawidłowej hodowli zwierząt domowych.
Warunki trzymania w domu
Zanim świnka morska zostanie sprowadzona do domu należy dla niej przygotować miejsce w mieszkaniu. Klatka z świnką nie powinna przeszkadzać domownikom. Wskazane jest, żeby kawia domowa miała kontakt wzrokowi z osobami w rodzinie.
Pozostawiana w pokoju sama będzie trudniejsza do oswojenia.
Dla nowego członka rodziny należy kupić:
- Klatkę, która musi być odpowiednich rozmiarów, dostosowanych do wielkości zwierzęcia. Minimalne wymiary klatki powinny wynosić 80 x 60 x 40 cm. Nie musi być ona wyższa niż 40 cm, ponieważ budowa anatomiczna tego gryzonia uniemożliwia mu wysokie skoki. W przeciwieństwie do chomika, śwince morskiej wystarczy jednopiętrowa klatka. Najważniejsza dla świnki jest powierzchnia umożliwiająca jej swobodne poruszanie się.
- Ściółkę, która pełni rolę podłoża należy umieścić na dnie klatki. Świnka morska będzie mogła załatwiać tam swoje potrzeby fizjologiczne. Najczęściej na podłoże stosuje się wióry drewniane lub trociny, ponieważ dobrze wchłaniają mocz. Można je zastąpić sianem, które trzeba częściej wymieniać. W sklepach zoologicznych dostępne są także żwirki absorpcyjne dla kota, które nadają się na podłoże dla większych gryzoni.
- Karmnik i poidełko, jako stałe elementy wyposażenia klatki. Naczynie służące do podawania pokarmu powinno być ciężkie i stabilne, żeby energiczna świnka nie była w stanie je przewrócić. Na jednej ze ścian klatki można zamocować mały paśnik, w którym będzie umieszczane: zielonka i siano. Najlepsze na wodę jest poidełko kulkowe zawieszone na ściance klatki.
- Domek umieszczony w klatce. Pełni on dla świnki rolę kryjówki, chroniąc ją przed niebezpieczeństwem. Domek może zastąpić kamienne naczynie lub duża doniczka odwrócona do góry dnem
z wykruszonym z boku wejściem dla gryzonia. - Transporter, który jest wykorzystywany do przewożenia świnki do weterynarza lub w czasie podróży.
W okresie letnim świnka morska może być wyprowadzana na spacer do przydomowego ogródka. Zwierzęciu zabranemu z klatki na trawę, trzeba zapewnić bezpieczne warunki. Świnki trzymane w domu nie są odporne na warunki atmosferyczne.
Silne słońce stanowi zagrożenie dla kawii domowej. Może ona doznać udaru słonecznego.
Zabiegi pielęgnacyjne
Świnka morska w domu nie posiada tak urozmaiconego terenu, jakim dysponuje dziko żyjący gryzoń. W terrarium, gdzie podłożem są przeważnie trociny lub drewniane wióry, zwierzątko to nie ma możliwości ścierania pazurów. Z czasem stają się one coraz dłuższe i utrudniają gryzoniowi chodzenie.
Opiekun świnki powinien zwracać uwagę na wygląd i zachowanie świnki.
Obserwować szczególnie jej oczy, futerko oraz długość pazurów i siekaczy. W razie potrzeby trzeba skracać pazury do prawidłowego kształtu i długości.
Świnka morska w domu powinna być zaopatrzona w następujące akcesoria pielęgnacyjne:
- Cążki do obcinania pazurów, które należy przed zabiegiem zdezynfekować spirytusem. Skracanie pazurów można dokonać samodzielnie w domu, ponieważ nie jest to czynność skomplikowana. Trzeba uważać, żeby nie naruszyć tkanki, która jest mocno ukrwiona naczyniami włosowatymi.
- Szczotka z naturalnego włosia, która jest potrzebna do czesania futerka. Niezbędna jest przede wszystkim w przypadku świnek z długim włosem.
- Szampon odpowiedni dla delikatnej sierści zwierzęcia. Szampon rzadko jest stosowany. Gryzoń ten sam potrafi zadbać o swoje futerko, dokładnie je wylizując.
Świnka morska w domu, jako zwierzątko stadne potrzebuje stałego kontakt z ludźmi. Należy jej więc poświęcać odpowiednio dużo czasu. Można dokupić jej do towarzystwa drugą świnkę.
Zbyt niska temperatura panująca na świeżym powietrzu może narazić zwierzątko na przeziębienie.
Akt prawny Akwarystyka Fruwanie Gryzonie Koty Niebezpieczne Pies w pracy Psy Ptaki Pupil Quiz Ryby Wirusy Zoologia Zwierzęta domowe Świat zwierząt Żywienie