GeoZoo » Pies » PODSTAWOWE PSIE KOMENDY
Podstawowe psie komendy

PODSTAWOWE PSIE KOMENDY

Podstawowe psie komendy powinien znać każdy pupil. Bardzo szybko uczą się szczenięta, już nawet w wieku ośmiu tygodni. Większość psiaków reaguje na główne komendy przed ukończeniem trzech miesięcy. Wszystko zależy od zaangażowania naszego pupila.

Podstawowe psie komendy właściciel czworonoga powinien wydawać szczeniakowi rozpoczynając jego szkolenie wcześniej w domu, zanim zapisze pupila do przedszkola, gdzie pozna zasady pracy z psem. Psiak chętnie uczy się, ponieważ liczy na ulubiony przysmak, który nie zawsze jest taki sam dla każdego psa.

Niektóry szczeniaki uwielbiają żółty ser czy suszoną wątróbkę, a inne wolą na przykład psie ciasteczka czy świeże ogórki lub melona. W początkowej fazie szkolenia najlepiej podawać jest za każdym razem nagrodę, które stopniowo można ograniczać i nagradzać wyłącznie pochwałą. Szkolenie w dużym stopniu uzależnione jest od psiej rasy.

Podstawowe komendy

Podstawowe psie komendy należy uczyć w określonej kolejności, gdy pupil jest na smyczy. Za najtrudniejszą komendę uważana jest „do mnie”, a najłatwiejsza do nauczenia to „siad”, która powinna być uczona na samym początku. Szczeniaki z zainteresowaniem wykonują ćwiczenia, które mają pozytywne w ich odczuciu skojarzenia.

Do podstawowych komend, jakie powinno opanować szczenię należą:

  • siad,
  • waruj,
  • zostań,
  • równaj,
  • cicho,
  • aport,
  • do mnie.

Siad

Jedna z najbardziej znanych komend, którą wydając należy stanąć przed psem, trzymając nad jego głową ulubiony smakołyk. Kiedy psiak wykona ćwiczenie trzeba dać mu nagrodę i go pochwalić. Niektóre pieski nie siadają tylko cofają się, żeby nie było to powielane należy ustawić pupila w rogu pokoju.

Znaczna większość piesków wykonuje to zadanie już po tygodniu nauki.

Waruj

To druga komenda po „siad”. Należy przygotować nagrodę i wsunąć rękę pomiędzy przednie łapki czworonoga w okolicy klatki piersiowej, wypowiadając jednocześnie komendę „waruj”. Pupil podążając nosem za swoim ulubionym smakołykiem przybierze pozycję leżącą. Nie zwlekając należy podać nagrodę psiakowi i pochwalić za wykonane ćwiczenie. Niektóre czworonogi uginają początkowo tylko kończyny do połowy. W taki przypadku powinno się delikatnie nacisnąć pieska dłonią, dopóki się nie położy.

Podstawowe psie komendy

Zostań

Jest komendą, którą szczenię wykonuje zwykle po komendzie „waruj”. Należy stanąć obok niego, pokazać mu zaraz przed nosem otwartą dłoń i wypowiedzieć komendę „zostań”. Następnie powinno wykonać się krok do przodu i dalej do tyłu i pochwalić szczenię za posłuszeństwo. Stopniowo trzeba zwiększać liczbę kroków i pilnować, żeby piesek nie wstał z miejsca. Po dwóch czy trzech tygodniach pupil powinien opanować ćwiczenie.

Równaj

To dobra komenda do wykonywania z siedzącej pozycji psa, którego trzeba zachęcić do spojrzenia na swojego właściciela, a następnie nakłonić żeby podążył za swoim nauczycielem, powtarzając ciągle komendę „równaj”.

Pupil powinien w nagrodę otrzymać ulubiony smakołyk, kiedy będzie podążał na smyczy za właścicielem, patrząc mu w oczy.

Cicho

To komenda dla szczeniaków, które szczekają z byle powodu. Pieska należy pochwalić i wypowiedzieć „cicho”, kiedy spokojnie siedzi lub leży. Gdy zacznie szczekać trzeba przywołać go do siebie i wypowiedzieć komendę „siad”, a następnie „cicho” i podać mu nagrodę, chwaląc jednocześnie za posłuszeństwo. Nie można jednak pupila całkowicie pozbawić szczekania.

Komendy „cicho i aport” nie mają zastosowania do wszystkich psów.

Aport

To komenda, która nie jest respektowana przez wszystkie rasy psów. Niektóre nie widzą w tym żadnego sensu, podczas gdy inne są urodzonymi aporterami. Ucząc pieska aportowania, należy wykorzystać w nim ten naturalny instynkt.

Do aportowania najlepiej zastosować ulubioną zabawkę pupila.

W początkowej fazie zabawka powinna być rzucana na niedużą odległość. Razem z pieskiem należy pobiegnąć do zabawki, ponieść ją i podać czworonogowi i powrócić na miejsce startu. Psiaki często aportują przedmioty, które później nie chcą oddać. W takiej sytuacji dobrym rozwiązaniem jest wymiana zabawki na ulubiony smakołyk lub pozwolić pieskowi na zabawę ulubionym przedmiotem.

Doberman

Nierzadko ponowne rzucenie ulubioną zabawką jest dla psa wystarczającą nagrodą. W początkowym okresie najlepiej wykonywać to ćwiczenie, wykorzystując automatyczną smycz. Do aportowania stworzone są: labradory, pudle, setery i wyżły. Aportować lubią również: terriery, dalmatyńczyki, owczarki niemieckie i różne mieszańce.

Do mnie

Jest dla psa najtrudniejszą komendą, dlatego powinna być ostatnim zadaniem ze wszystkich podstawowych ćwiczeń. Tej komendzie trzeba poświęcić najwięcej czasu i uzbroić się w cierpliwość.

Szczeniaki nie powinny biegać bez smyczy dopóki nie nauczą się powrotu do swojego właściciela. Naukę powinno rozpocząć się na terenie zamkniętym.

W przypadku, gdy pupil nie zastosuje się do naszego polecenia należy zabrać go do domu. Taka nauka może trwać nawet rok. Piesek nigdy nie powinien być karany za nieposłuszeństwo czy niewłaściwie wykonaną komendę. Szkolenie psa powinno zawsze polegać na nagradzaniu właściwych zachowań.

Psiak, który posiada nawyk skakania, trzeba go od tego odzwyczaić. Nie dopuszczać do takich sytuacji, gdy pupil zacznie skakać należy wyjść z pomieszczenia i zamknąć za sobą drzwi. W dalszej kolejności trzeba powrócić i wydać komendę „siad”, nagrodzić pupila, a jak znowu zacznie skakać powiedzieć „nie”. Powtarzać komendy aż do skutku.

Podstawowe psie komendy opanowane przez szczenię to utorowana droga do dalszej nauki.

Poza tym pupil stanie się dobrze ułożonym i miłym towarzyszem. Szczenię szybko uczy się nowych ćwiczeń, zaś pies dorosły nastręcza najwięcej problemów, ponieważ zdobył już złe nawyki. Duży pies wymaga więcej czasu i cierpliwości podczas szkolenia.


Akt prawny Akwarystyka Fruwanie Gryzonie Koty Niebezpieczne Pies w pracy Psy Ptaki Pupil Quiz Ryby Wirusy Zoologia Zwierzęta domowe Świat zwierząt Żywienie

Scroll to Top