GeoZoo » Ptak » OPIEKA NAD GOŁĘBIAMI
Opieka nad gołębiami

OPIEKA NAD GOŁĘBIAMI

Opieka nad gołębiami jest pracochłonna i pochłania sporo czasu. Wymaga od hodowcy dużego zaangażowania i systematyczności. Sukcesy w hodowli tych ptaków można odnieść dzięki ich regularnej obserwacji, właściwemu odżywianiu i higienicznym warunkom panującym w gołębnikach.

Opieka nad gołębiami powinna być dla hodowcy przede wszystkim  przyjemnością, a nie tylko obowiązkiem i zabiciem wolnego czasu. Decyzję o prowadzeniu hodowli trzeba dokładnie rozważyć, biorąc pod uwagę swoje możliwości finansowe. Wytrwała i sumienna praca hodowcy często przynosi satysfakcję i oczekiwane wyniki.      

Ptasie pomieszczenia

Opieka nad gołębiami dla początkujących hodowców jest dosyć skomplikowana. Jednak z upływem czasu stanie się łatwiejsza dzięki poszerzonej wiedzy i zdobytemu doświadczeniu. Na początku należy pomyśleć o organizacji i urządzenia pomieszczeń, w której będą mieszkać gołębie. Początkujący hodowcy często korzystają z porad doświadczonych kolegów.

Mieszkaniem dla tych ptaków jest funkcjonalny gołębnik, który jednocześnie może być ozdobą posesji.

W konstruowaniu domu dla skrzydlaków trzeba wziąć pod uwagę wiele ważnych czynników. Nie wolno zapominać, że gołębie muszą mieć miejsce do spożywania pokarmu, spania, budowania gniazda, odpoczynku i zażywania ruchu na świeżym powietrzu.

Ptasie pomieszczenia trzeba również odpowiednio urządzić i wyposażyć. Miejsce przeznaczone dla gołębi powinno być ciche i spokojne, pozbawione hałasów. Poza tym osłonięte od wiatrów krzewami czy żywopłotem. Należy także posiadać pomieszczenie na trzymanie karmy, kosza transportowego, obrączkowanie i podawanie leków, a także na sprzęt do utrzymania czystości w ptasim mieszkaniu.

Opieka nad gołębiami

Typy gołębników

Opieka nad gołębiami często jest to hobby hodowcy, którego pasjonują te interesujące i piękne ptaki. Pomieszczenie dla gołębi, aby nie uległy zawilgoceniu, nie należy umieszczać na podmokłym terenie. Gołębie pocztowe nie powinny mieć postawionego gołębnika wśród wysokich drzew, ponieważ muszą mieć dużo miejsca, na poderwanie się do lotu i powrócenie do gołębnika.

Warto jest zainwestować w dobrej jakości gołębnik, który przyczyni się do osiągnięcia wysokich wyników hodowlanych. Nie brakuje na rynku rozmaitych materiałów budowlanych, które spełnią konieczne wymagania i są doskonałe do budowy gołębników.

Można podzielić je na:

  • gołębnik wolno stojący,
  • gołębnik wybudowany specjalnie w celach hodowlanych gołębi,
  • gołębnik zaadoptowany z już istniejącego pomieszczenia.

Do gołębników wolnostojących należą:

  • Gołębnik słupkowy, który zaliczany jest do bardzo ciekawych budowli ogrodowych i zbudowany jest z drewna. Na trzymetrowym słupie osadzona jest wieloboczna budka ze spadzistym dachem. W jej ścianach rozmieszczone są deseczki spoczynkowe dla ptaków i znajdują się otwory wlotowe do cel gniazdowych.
  • Gołębnik słupowy, który umieszczony jest na czterech słupach i zbudowany jest z drewna. Wysokie podpory zabezpieczają ptaki przed atakiem drapieżników.
  • Gołębnik pawilonowy, jest formą bardziej zaawansowaną architektonicznie, niż gołębniki słupkowy i słupowy. Mieści się w nim duża liczba ptaków. Zaletą tego typu gołębnika jest nie tylko ozdoba ogrodu, ale także wygoda pracy hodowcy i dobra możliwość kontroli ptasiego stada. Natomiast wadą jego jest wysoki koszt.

Do gołębnika wybudowanego specjalnie w celach hodowlanych należy woliera, która zapewnia ptakom odpowiednią ilość ruchu, świeżego powietrza czy promieni słonecznych. Woliera jest drugim typem gołębników. Jednak przede wszystkim stanowi ochronę przed drapieżnymi ptakami. Ciekawym rozwiązaniem jest połączenie gołębnika pawilonowego z wolierami. Wszystko zależy od inwencji twórczej hodowcy.

Opieka nad gołębiami

Woliera posiada drewnianą konstrukcję, na której rozpięta jest metalowa siatka o małych oczkach, najlepiej 20 x 20 mm. Drewniany szkielet należy wkopać w podłoże, co stanowi zabezpieczenie przed drapieżnikami, które nie będą mogły się pod nią podkopać. Wymiary woliery pozwalające gołębiom na lot powinny wynosić: 250 cm wysokości i 300 cm szerokości. Na 1 m2 podłogi należy obsadzić nie więcej, jak parę gołębi.

Gołębniki strychowe

Zaliczane są do adoptowanych już istniejących pomieszczeń. Jest to trzeci typ ptasich gołębników, których wylot trzeba umieścić w szczytowej ścianie budynku mieszkalnego lub inwentarskiego. Gołębnik może być dodatkowo wyposażony w wolierę, jeżeli pozwoli na to konstrukcja domu. Tego rodzaju gołębnik przeznaczony jest szczególnie dla gołębi lotnych i pocztowych, a także słabo latających.

Organizacja gołębnika strychowego i jego wyposażenie jest zbliżone do gołębnika pawilonowego. Pomieszczenia dla tego gatunku ptaków należy tak zaprojektować, żeby zapewnić wymagania i potrzeby hodowlane. Musi być tam miejsce dla gołębi zakładających gniazda i do opieki nad potomstwem. Poza tym dla młodych odsadzonych już osobników potrzebne są osobne pomieszczenia w gołębniku, a nawet inny gołębnik.

Wyposażenie gołębników

Opieka nad gołębiami należy do obowiązków hodowcy. Dotyczy ona nie tylko podawanie pokarmu rano i wieczorem, ale polega również na systematycznej obserwacji ptaków. Rozmieszczone elementy w gołębniku nie powinny utrudniać jego codziennego sprzątania. Zebrane ptasie odchody usuwa się i gromadzi w jednym miejscu, ponieważ stanowią one bardzo wartościowy nawóz.

Każde z pomieszczeń w gołębnika wymaga odpowiedniego urządzenia i wyposażenia. Wszystkie typy gołębników mają niektóre elementy wspólne. Pomieszczenia muszą mieć miejsca do pobierania pokarmu, wypoczynku i rozmnażania. Wszystkie potrzebne urządzenia należy rozmieścić odpowiednio w gołębniku.

Do rozpłodu par niezbędna jest określona liczba segmentów lęgowych, które zwane są również celami lęgowymi.

Opieka nad gołębiami

Podstawowym wyposażeniem gołębnika są:

  • Miski lęgowe lub skrzynki lęgowe. Miski lęgowe wstawiane są do segmentów lęgowych i są dużo praktyczniejsze i łatwiejsze w utrzymaniu czystości, niż skrzynki lęgowe.
  • Regały spoczynkowe, które zakładane są na przeciwległych ścianach do okien. Przeznaczone są one dla młodych osobników i par, żeby gołębie mogły tam nocować.
  • Siodełka daszkowe, które umocowane są do ścian pełnią rolę odpoczynku, przeznaczone są do siedzenia gołębi.
  • Karmniki i poidła  powinny być dostępne dla wszystkich gołębi. Karmniki należy tak skonstruować, żeby ptaki nie były w stanie zanieczyszczać odchodami karmy. W sklepach dostępne są plastikowe poidła, które posiadają małe otworki w ściankach i stożkowy daszek. Jest to dobre rozwiązanie, aby gołębie nie siadały na poidełku i zanieczyszczały wody.

Dodatkowym wyposażeniem gołębników są grzędy i wanny. W przypadku zamontowania grzęd ich łączna długość musi odpowiadać wielkości stada, żeby gołębie nie walczyły pomiędzy sobą o miejsce na grzędzie. Głębokość wanienki powinna wynosić około 10 cm i być przeznaczona wyłącznie do kąpieli przeprowadzonej raz w tygodniu.

Do przewożenia gołębi na wystawy, na loty konkursowe i treningi potrzebny jest kosz transportowy.

Jest on również niezbędny do transportowania ptaków do lekarza weterynarii. Kosz powinien posiadać odpowiednią wentylację i być bezpieczny dla ptaków. Nie trzeba również zapomnieć o zaopatrzenie się w klatkę wystawową, w której będzie oswajany gołąb do wystaw.

Opieka nad gołębiami nie jest tylko znanym na całym świecie hobby. Hodowla rasowych ptaków może być również dochodową inwestycją. Wyszkolone gołębie pocztowe z najlepszymi wynikami w konkursach należą do najbardziej kosztownych ptaków tego gatunku. Właściwa i troskliwa opieka i warunki higieniczne w gołębniku oraz regularne treningi ptaków rasowych mogą powiększyć domowy budżet ich właściciela.


Akt prawny Akwarystyka Fruwanie Gryzonie Koty Niebezpieczne Pies w pracy Psy Ptaki Pupil Quiz Ryby Wirusy Zoologia Zwierzęta domowe Świat zwierząt Żywienie

ZOBACZ TAKŻE

[pt_view id=”6f01e38f2y”]

Scroll to Top