GeoZoo » Gryzoń » Koszatka leśna
Koszatka leśna

Koszatka leśna

Koszatka leśna to królestwo: zwierząt, gromada: ssaków, rząd: gryzoni i podrząd: wiewiórkokształtnych. Należy do rodziny popielicowatych z podrodziny koszatek i rodzaju koszatki. Występuje w Europie  i Zachodniej Azji od Afganistanu i Iranu po Chiny i Mongolię. W Polsce jest gatunkiem rzadkim.

Koszatka leśna czyli Dryomys nitedula to nieduży gryzoń, który prowadzi nocny styl życia.  Gryzoń ten w polskiej literaturze zoologicznej oznaczony był pod nazwą „koszatka”. W 2015 roku w polskim nazewnictwie gatunek ten otrzymał nazwę „koszatka leśna”. Koszatka leśna prowadzi nadrzewny tryb życia. Gryzonie te są aktywnymi i bardzo interesującymi zwierzętami.

Siedlisko koszatek

Koszatka leśna w Polsce występuje na południowych i wschodnich terenach. W 2020 roku gryzonia tego można było spotkać w Stobrawskim Parku Krajobrazowym, rozciągającego się w północnej części województwa opolskiego. Gryzoń ten bytuje w lasach liściastych, iglastych, a także w kosodrzewinach.

Koszatka leśna gniazduje w dziuplach, szczelinach skalnych, gniazdach ptasich oraz w leśnych zabudowaniach. Zajęte gniazda ptaków przebudowuje do swoich potrzeb. Ten sympatyczny gryzoń gniazdo kulistego kształtu wyściela mchami i liśćmi. Sen zimowy spędza w norach, w zabudowaniach lub pod korzeniami drzew.

Wygląd zewnętrzny

Koszatka leśna to miły gryzoń o ciekawym wyglądzie. Długość ciała wynosi w granicach 7-11 cm, a ogon dodatkowo mierzy do 6-10 cm. Masa tego gryzonia mieści się w przedziale 15-45 g. Posiada duże oczy z ciemnymi obwódkami i nieduże uszy. W skład uzębienia wchodzi 20 ukorzenionych zębów.

Na grzbiecie sierść jest od jednolicie szarej do żółtawo-rudawej, boki ciała jaśniejsze, a brzuch biały z żółtawym nalotem. Na końcach włosy są jasne. Widoczny jest różowawy pyszczek z dość sporym noskiem. Na przykład posiada puszysty ogon z długimi włosami, które tworzą kitę. Przede wszystkim ogon jest jednobarwny w kolorze żółtoszarym.

Styl życia

Koszatka leśna jest bardzo sprytnym i szybkim gryzoniem. Może wspinać się po drzewach. Na zimę gromadzi zapasy, które spożywa wiosną po przebudzeniu się ze snu zimowego, trwającego od października do kwietnia. Koszatka to inteligentne zwierzątko, której styl życia znacznie odbiega od ciągle śpiących chomików.

Podczas hibernacji temperatura ciała zwierzęcia znacznie spada i jest o kilka stopni Celsjusza wyższa od temperatury otoczenia. W tym czasie serce koszatki bije tylko kilka razy na minutę. Pożywieniem tego gatunku są przede wszystkim jaja i lęgi ptaków oraz owady. Dietę uzupełnia owocami, jagodami i nasionami. Nie pogardzi również zielonymi częściami roślin.

Rozmnażanie koszatek

Koszatka leśna w ciągu roku ma 1 miot od maja do czerwca. Po ciąży trwającej około 1 miesiąca na świat przychodzi od 2 do 7 noworodków, czasami więcej. Maluchy rodzą się ślepe i nagie. Przez miesiąc pożywieniem młodych jest mleko matki. Opiekę nad samicą i potomstwem sprawuje samiec. Po przezimowaniu osiągają dojrzałość płciową. W naturze żyją 2 lata.

Podsumowując koszatka leśna w Czerwonej księdze Gatunków Zagrożonych występuje jako gatunek najmniejszej troski. Natomiast w Polsce objęta jest ścisłą ochroną gatunkową. Zagrożenie dla koszatek stanowią sowy, lisy, łasice i kuny. Duża śmiertelność występuje podczas hibernacji. Przede wszystkim jest szkodnikiem ptasich lęgów.

Scroll to Top