Kawia brazylijska to królestwo: zwierząt, typ: strunowców, gromada: ssaków. Należy do rzędu: gryzoni, podrzędu: jeżozwierzowców i rodziny: kawiowatych. Gryzoń ten spokrewniony jest z kawią domową czyli świnką morską. Kawia brazylijska jest bardzo sympatycznym zwierzęciem stadnym.
Kawia brazylijska to Cavia aperea, która jest niedużym gryzoniem. Nazwa angielska to Brazilian Guinea Pig. Występuje na dużych obszarach Ameryki Południowej. Zasiedla tereny otwarte i górzyste na wysokości do 4200 metrów. Bytuje na obszarach, które porośnięte są nieustannie zieloną roślinnością.
Pozwala to na pokrycie jej zapotrzebowania na witaminę C. Została udomowiona przez Inków. Była dla nich obiektem kultu religijnego i zwierzęciem hodowanym dla mięsa. Kawia brazylijska na wolności bytuje w niedużych grupach. W chowie domowym powinna być utrzymywana parami. Kawia jest umiarkowanie ruchliwa i aktywna przez całą dobę.
Wygląd
Kawia brazylijska jest gryzoniem o krępej sylwetce, krótkim pyszczku i szyi oraz krótkich nóżkach. Ciało tego stworzenia pozbawione jest ogona. Kawia posiada gęstą i krótką sierść z podszerstkiem o barwie brązowo-czarnej. Długość ciała wynosi w granicach 20-30 cm. Waga tego gryzonia mieści się w przedziale 50-80 dag. Samica jest mniejsza od samca.
Ma dobrze rozwinięty węch i słuch i wzrok. Wspaniale widzi i rozróżnia kolory. Ciemne oczy kawii mają kształt migdałowy. Na powiekach dolnych i górnych umiejscowione są donosowo punkty łzowe. Brak jest migdałków gardłowych. Włosy czuciowe kawii brazylijskiej znajdują się koło nosa i oczu oraz pod brodą. Wąsy ostrzegają ją przed niebezpieczeństwem.
Kawia brazylijska posiada 20 zębów. Po 2 zęby sieczne, 2 przedtrzonowe i 6 zębów trzonowych w szczęce i żuchwie. Wszystkie posiadają otwarte korzenie i dlatego cały czas rosną. Na ostateczną długość zębów ma wpływ ich ścieranie i wzrost. Ścieraniu ulegają zęby sieczne i policzkowe, po podaniu pokarmu bogatego we włókno surowe.
Gryzoń ten posiada dwie przednie i dwie tylne kończyny. Przednie są czteropalczaste, a tylnie mają trzy palce. Każdy palec ma opuszkę i pazur. Temperatura ciała mieści się w granicach 37,5-39,5oC. Liczba uderzeń serca wynosi 150-300/min, a liczba oddechów 100-150/min. Żołądek tego gryzonia jest jednokomorowy.
Kawia brazylijska posiada dwa rodzaje narządów zapachowych:
- specyficzny dla danego gatunku,
- produkujący feromony płciowe.
Charakter i temperament
Kawia brazylijska jest gatunkiem naziemnym i roślinożernym. W naturze rzadko zamieszkuje samodzielnie wykopane płytkie i podziemne norki. Najczęściej wykorzystuje nory innych zwierząt. Żyje przeważnie w małych grupach składających się z samic i samców. Jest to dość płochliwy gryzoń, który zamiera w bezruchu, gdy czuje się zagrożony.
Kawia brazylijska wydaje specyficzne dźwięki: ćwierka czy gwiżdże. Ćwierkanie oznacza reakcje na sytuacje stresowe. To bardzo interesujące stworzenie, które lubi przebywać w swoich kryjówkach. Poza tym doskonale wspina się po skałach. Chętnie spożywa różnego rodzaju zieleninę. Siano i trawa to jej podstawowy pokarm.
Dieta kawii w niewoli powinna być pełnowartościowa i prawidłowo wyważona. Karmę przemysłową należy podawać w niedużych ilościach. Trzeba zwracać uwagę na wygląd i zachowanie tego zwierzątka. W chowie domowym najlepiej utrzymywać dwa osobniki tej samej płci. Kawie powinny być nabyte z renomowanej hodowli, bez oznak chorobowych.
Rozmnażanie
Kawia brazylijska jest zagniazdownikiem. Samica chodzi w ciąży średnio 68 dni. Po tym okresie na świat przychodzi 1-5 osobników. Samica posiada tylko jedną parę sutków. Noworodki kawii brazylijskiej po urodzeniu widzą, mają zęby i są owłosione. Mogą spożywać pokarm stały. Masa ich ciała waha się w granicach 50-90 g.
Młode po kilku godzinach zaczynają biegać. W warunkach hodowlanych mogą wystąpić problemy z ciążą i porodem. Potomstwo można oddzielić od matki w wieku 3 tygodni. Samica osiąga dojrzałość płciową w 4-6 tygodniu życia, a samiec w 3-10 tygodniu życia. Nie należy dopuszczać do więcej, niż góra dwóch porodów w roku.
Ruja poporodowa pojawia się około 24 godzin po wydaniu na świat potomstwa. Decydując się na kupno kawii brazylijskiej trzeba posiadać odpowiedni zasób wiedzy w zakresie wymagań i potrzeb tego gryzonia. Poza tym nie należy doprowadzać do niekontrolowanych rozrodów, przy których wskazane jest doświadczenie.
Podsumowując kawia brazylijska podzielona została na 6 podgatunków. Jest to delikatne stworzenie, które wymaga troskliwej opieki. Kawia brazylijska żyje około 6-8 lat, a nawet dłużej. Przy odpowiednich warunkach do życia dopisuje jej zdrowie. Populacja tego gatunku nie jest zagrożona wyginięciem. Z tego względu kawia brazylijska nie jest objęta ochroną.