Gurami księżycowy to królestwo: zwierząt, typ: strunowców, gromada: promieniopłetwych. Należy on do rzędu okoniokształtnych i rodziny beloncjowatych oraz podrodziny: Trichogasterinae. Jest to słodkowodna ryba, która chętnie hodowana jest w domowych akwariach.
Gurami księżycowy znajduje się w rodzaju Trichogaster Bloch. Inna nazwa tego gatunku to gurami drobnołuski, pochodzący z Azji. Takson ten występuje w rozlewiskach Kambodży, Wietnamu, Tajlandii, Mekongu i Laosie. Gurami księżycowy to atrakcyjna ryba akwariowa. Na rodzinnych terenach gatunek ten traktowany jest jako ryba konsumpcyjna.
Wygląd zewnętrzny
Gurami księżycowy z akwarystycznego punktu widzenia jest średniej wielkości rybą. Gatunek ten dorasta do 13 cm długości. Ciało ryby jest spłaszczone bocznie i wydłużone. Gurami księżycowy to bardzo atrakcyjna ryba, której łuski połyskują niebieskawo-srebrzyście. Płetwy pojedyncze są dobrze wykształcone i mają niebieskawy kolor.
Płetwa grzbietowa i ogonowa są trochę przezroczyste. Gatunek ten posiada wydłużoną głowę i małych rozmiarów otwór gębowy. Pysk ryby skierowany jest ku górze. Łuski rybie mają zdolność silnego odbijania światła. Dorosłe ryby wykształciły labirynt do oddychania. W początkowej fazie rozwoju narybek pobiera tlen jedynie z wody.
U dojrzałych ryb rozróżnianie płci nie sprawia trudności. U samicy płetwa grzbietowa zakończona jest półkoliście, a wyrostki posiadają żółto-beżowy kolor. Płetwa grzbietowa u samca jest zakończona w szpic. Natomiast płetwy brzuszne zostały przekształcone w długie i nitkowate wyrostki o czerwonym lub pomarańczowym zabarwieniu.
Zachowanie i wymagania gurami
Gurami księżycowy jest spokojną i towarzyską rybą. Nie atakuje nawet współmieszkańców akwarium, którzy dorastają do niedużych rozmiarów. W skład diety tej ryby wchodzą głównie drobne bezkręgowce wodne, owady i zooplankton. Gurami księżycowemu można podawać pokarm mrożony, świeży, suchy i roślinny.
Dobrym rozwiązaniem są płatki dla ryb. Od czasu do czasu zalecane jest podawanie rybom warzyw i szpinaku. Ryby te można również karmić lanymi kluseczkami, przygotowanymi samodzielnie z mąki i żółtka. Po ugotowaniu lanego ciasta, można je przechowywać w lodówce przez kilka dni. Taki rodzaj pokarmu doskonale nadaje się dla narybku na przemian z innym pokarmem.
Gurami księżycowy w przednich partiach zbiornika powinno posiadać dużo miejsca do pływania. W tyle akwarium i po bokach należy posadzić rośliny. Ryby te najlepiej funkcjonują w wodzie o temperaturze 25-30oC, twardości 2-25on i pH 6-7. Zalecane jest rozproszone oświetlenie, wydajny filtr i podmiana wody w każdym tygodniu do 30% zbiornika.
Rozmnażanie
Gurami księżycowy jest gatunkiem jajorodnym. Wskazane jest rozmnażanie tych ryb w oddzielnym zbiorniku z dużą ilością roślin w tym pływających i niskim poziomem wody. Akwarium tarliskowe należy częściowo zaciemnić. Poza tym temperatura wody powinna zostać podniesiona do 32-33oC, a obniżona jej twardość.
Dobrane pary chętnie przystępują do tarła. Samiec buduje pieniste gniazdo, wykorzystując liście roślin bądź ich martwe elementy. Zaprasza do niego samicę, przed którą wykonuje rytualny taniec. Zapłodnione jaja wędrują do gniazda. Tarło trwa około 2 godzin. Po złożeniu jaj samica powinna zostać odłowiona.
Wylęg następuje po 48 godzinach. Samiec zajmuje się ikrą i wylęgającymi się z niej larwami. Po dwóch dobach narybek zaczyna swobodnie pływać w poszukiwaniu pożywienia. W tym czasie wskazane jest również odłowienie samca. Młode należy karmić micro pokarmem. Później można także podawać lane ciasto z witaminami czy sparzone liście sałaty.
Gurami księżycowy można trzymać parami lub kilka osobników w przestronnym akwarium. Jest to ryba żywotna, która nie ma specyficznych wymagań. Doskonale nadaje się do zbiornika wielogatunkowego o długości przekraczającej 1 metr. Gurami księżycowy pięknie prezentuje się w akwarium z bujną roślinnością.