Żywienie i zdrowie świstaka przekładają się na jego funkcjonowanie na wolności i w niewoli. Ten sympatyczny gryzoń ma swoich zwolenników na całym świecie. Zasiedla środowisko naturalne w Europie, Azji i Ameryce Północnej. Zwierzęta te można też spotkać w parkach edukacyjnych i są mieszkańcami ogrodów zoologicznych.
Żywienie i zdrowie świstaka to ważne aspekty prawidłowego rozwoju tego gryzonia z rodziny wiewiórkowatych i podrodziny afrowiórek. Bardzo duży wpływ na kondycję zwierzęcia ma regularny ruch i wysoki stopień aktywności. Nie należy dopuszczać do nadwagi świstaka, co ma negatywny wpływ na jego zdrowie i samopoczucie. Gryzonie te odgrywają ważną rolę w ekosystemie górskim.
Stołówka świstaka
Żywienie i zdrowie świstaka wpływają na jego wygląd i zachowanie. Wadliwe odżywianie powoduje otyłość i kłopoty z sercem, co znacznie skraca długość jego życia. Koniecznie trzeba naśladować dietę naturalną, która bogata jest we włókno i w niedużą ilość tłuszczy. Świstak jest zwierzęciem roślinożernym. Jego jadłospis zmienia się w zależności od pory roku i dostępności pokarmu.
Gryzonie te są dość wybredne w kwestii pożywienia. Unikają roślin gorzkich i trujących. Połykają kamienie w celu rozcierania pokarmu w żołądku. Świstak jesienią przybiera na wadze, nawet do 50% swojej masy ciała, co jest potrzebne do przetrwania zimy. Zwierzęta te poprzez swoje żerowanie przyczyniają się do rozprzestrzeniania nasion.
Sezonowe przysmaki
Żywienie i zdrowie świstaka to bardzo ważne czynniki w jego prawidłowym bytowaniu. Świstak dietę swoją opiera na różnorodnej roślinności. Ich pożywieniem są głównie nasiona, trawa, zioła, kwiaty i owoce. Okazjonalnie mogą spożywać drobne bezkręgowce, takie jak owady czy ślimaki. Bardzo ważna jest dla tych gryzoni dostęp do wody, którą piją ze strumieni, kałuż i rzek.
Sezonowe przysmaki świstaków:
- Wiosna to doskonała pora na zjadanie trawy, która stanowi główne pożywienie w tym okresie.
- Lato to dobry moment na bardziej różnorodną dietę. Oprócz traw świstaki w tym okresie spożywają nasiona, zioła, kwiaty i owoce. Preferują podbiałek alpejski, kosmatkę brunatną, marchwicę pospolitą, kuklika górskiego, wiechlinę granitową i goryczkę kropkowaną.
- Jesień to czas na intensywne żerowanie przed zapadnięciem w sen zimowy. Gryzoń gromadzi wówczas zapasy tłuszczu. W tym okresie świstaki spożywają znaczne ilości bulw i pędów roślin oraz korzenie.
Zdrowy styl życia
Żywienie i zdrowie świstaka na jego kondycję w naturze i hodowli. Świstach żyjący na wolności narażony jest na rozmaite schorzenia, okaleczenia i niedożywienie. Ważne, żeby zapobiegać chorobom poprzez szczepienia, zwalczanie pasożytów, a także zapewnienie w niewoli odpowiedniej diety i warunków do życia. Zalecane są regularne wizyty w lecznicy dla zwierząt.
Zapobieganie chorobom polega na:
- Szczepieniu przeciwko wściekliźnie i tularemii, które są dostępne dla świstaków.
- Zwalczanie pasożytów przy użyciu preparatów przeciwpasożytniczych.
- Zapewnienie odpowiednich warunków bytowania. Gryzonie te potrzebują czystego i przestronnego miejsca do życia z dostępem do wody i pożywienia.
Problemy zdrowotne
Żywienie i zdrowie świstaka wpływają na jego stan zdrowia psychicznego i fizycznego. Najczęstszymi zwierzęta te narażone są na okaleczenia ze strony drapieżników w przypadku niedostatecznego zabezpieczenia ich wybiegu. Niewielkie zadrapania potrafią zagoić się same. Rany mogą być przemywane roztworem soli. Przy zwichnięciach i złamaniach trzeba skorzystać z pomocy weterynarza.
Powszechne choroby świstaków:
- Zakaźne:
- Tularemia, która jest chorobą bakteryjną przenoszoną na inne zwierzęta i ludzi przez ugryzienie zarażonych kleszczy albo kontakt z chorymi zwierzętami. Do objawów tej choroby należą: bóle głowy, gorączka, dreszcze i powiększenie węzłów chłonnych.
- Wścieklizna, która jest wirusową chorobą atakującą układ nerwowy zwierzęcia. Objawy wścieklizny to: ślinienie się, lęk albo agresja, a także paraliż. Jest to śmiertelna choroba dla wszystkich ssaków.
- Hipotermia czyli stan organizmu zwierzęcia podczas, którego temperatura ciała spada poniżej 35 stopni Celsjusza. Przyczynami mogą być: wyczerpanie, odwodnienie czy narażenie na zimno.
- Predyspozycje genetyczne. Świstaki mogą dziedziczyć niektóre choroby, jak np. nowotwory czy choroby serca.
- Urazy, które mogą być spowodowane rozmaitymi czynnikami, takimi jak: upadkiem czy skaleczeniem.
- Choroby pasożytnicze:
- Kleszcze, które są zewnętrznymi pasożytami mogą przenosić zakaźne choroby, takie tularemię czy boreliozę.
- Kokcydioza, która powoduje biegunki, odwodnienie i utratę masy ciała. Jest to choroba pasożytnicza jelit.
- Tasiemce to również pasożyty wewnętrzne, które mogą powodować bóle brzucha, nudności i wymioty.
Żywienie i zdrowie świstaka przekładają się na jego długość życia i rozwój potomstwa. Nie należy podawać zwierzętom lekarstw przeznaczonych dla ludzi i leczyć ich samodzielnie. Korzystając z porady lekarza weterynarii trzeba zastosować się do jego zaleceń. Prawidłowa dieta i higiena zminimalizuje ryzyko wystąpienia chorób i różnych niedomagań.