GeoZoo » Kot » Kot chausie
Kot chausie

Kot chausie

Kot chausie to ciekawa hybryda kota domowego i dzikiego kota błotnego, pochodzącego z Azji. Na pomysł skrzyżowania tych dwóch gatunków wpadli amerykańscy hodowcy. Rasa ta jest rzadka i kosztowna. Kot chausie tak jak wszystkie koty należy do rzędu: drapieżnych i rodziny: kotowatych. Jest to silna i zdrowa rasa.

Kot chausie to stosunkowo młoda rasa. W Anglii nazywany jest chausie cat. Pierwsze osobniki przyszły na świat w Stanach Zjednoczonych w latach sześćdziesiątych i siedemdziesiątych ubiegłego stulecia. Rasa ta została zarejestrowana w 1995 roku przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Kotów czyli International Cat Association (TICA).

Koty te uczestniczyły  w wystawach jako nowa rasa od 2001 roku. Nie zostały uznane przez Światową Organizację Felinologiczną FIFe. Pierwsze koty tej rasy zostały sprowadzone do Polski w 2008 roku przez poznańską hodowlę. Kot chausie może żyć około 13 lat, a nawet dłużej. Zwierzęta te przy odpowiedniej opiece cieszą się dobrym zdrowiem.

Wygląd zewnętrzny

Kot chausie wyglądem i budową przypomina kota domowego, od którego różni się przede wszystkim maskującym umaszczeniem i wielkością. Samice są mniejsze od samców. Długość ciała chausie mieści się w przedziale 60-90 cm, a ogon mierzy 20-31 cm. Dorosła samica waży w granicach około 6-9 kg, a samiec 7-11 kg. Wysokość w kłębie wynosi 40-50 cm.

Ciało jest silne i atletyczna, a klatka piersiowa głęboka. Poszczególne osobniki mogą różnić się między sobą wielkością i kolorem futra. Z pyska podobny jest do kota domowego. Posiada średniej wielkości głowę z wysokim czołem i mocnym podbródkiem. Oczy jego są wyraziste i owalne. Mogą być koloru żółtego, złocistego, jasnozielonego i orzechowe.

Kot chausie ma wysoko osadzone, długie i szerokie u nasady uszy, które zakończone są krótkimi pędzelkami. Muskularna szyja jest średniej długości. Brzuch kota jest znacznie jaśniejszy niż jego grzbiet i może być cętkowany. Ogon puszysty z wyraźnymi pierścieniami. Kończyny przednie są trochę krótsze od tylnych, a stopy nieduże i okrągłe.

Ma gęste futro dwuwarstwowe. Włos okrywowy jest krótki, twardy i przylegający. Natomiast podszerstek delikatny i miękki. Występuje w trzech odmianach barwnych: srebrzysto-czarnej, złocisto-brązowej i czarnej. Młode osobniki mają widoczne plamki i paski na sierści, które wraz z wiekiem zanikają.

Charakter i temperament

Kot chausie jest inteligentnym i bystrym zwierzęciem. Potrafi nie tylko świetnie pływać, ale również nurkować. Charakteryzuje się przyjaznym i towarzyskim usposobieniem. Jest bardzo żywotny i potrzebuje dużo ruchu. Wskazany jest dla niego solidny i piętrowy drapak, a nawet dwa. Uwielbia zabawę i pieszczoty, a także wszelkiego rodzaju aktywność.

Kot chausie szybko przywiązuje się do człowieka i nie znosi samotności. Nie powinien być w domu sam przez wiele godzin, ponieważ może zniszczyć meble. Potrafi szybko biegać i skakać, nawet na wysokość dwóch metrów. Zwierzęta te są bardzo łagodne i mocno rozmowne. Temperament odziedziczyły po swoich dzikich przodkach.

Kot chausie  jest bardzo pojętnym kotem, który doskonale nadaje się do tresury. Wyróżnia się niezależnym charakterem. Jest przyjazny wobec innych zwierząt. Ma jednak skłonności do ucieczek i silnie rozwinięty instynkt łowiecki. Odporny jest na niesprzyjające warunki pogodowe. Można z nim wychodzić na spacer, ale w szelkach i na smyczy.

Jest sprytny i bardzo ciekawski. Po odpowiednim szkoleniu kot ten będzie reagował na niektóre psie komendy. Można również nauczyć go aportowania. Najwięcej hodowli tej rasy znajduje się w Ameryce Północnej. Natomiast w Europie koty te są mniej popularne. Cena ich kształtuje się  w granicach 6-20 tysięcy zł.  

Kot chausie

Rozmnażanie

Kot chausie nie jest łatwy do rozmnażania. U ciężarnej kotki niejednokrotnie dochodzi do poronienia, a samce bywają bezpłodne, zwłaszcza z pokoleń F1-F3. Rozmnażaniem tej rasy powinni trudnić się doświadczeni hodowcy. Samica chodzi w ciąży około 65 dni. Po tym okresie rodzi się 3-5 młodych, które otwierają oczy po około 11 dniu życia.

Okres ssania mleka matki trwa u kociąt około 3,5 miesiąca.  Po tym okresie młode przechodzą na pokarm stały. Usamodzielniają się w wieku około 8,5 miesiąca. Kot chausie dojrzałość płciową osiąga po 1,5 roku do 2 lat. Samiec opiekuje się potomstwem, co u kotów jest rzadko spotykane.

Pielęgnacja kota chausie

Kot chausie nie jest zwierzęciem trudnym do pielęgnacji. Wystarczy przeczesać mu sierść dwa razy w tygodniu. Trzeba regularnie przemywać mu oczy i kontrolować stan uszu. Niektóre osobniki, zwłaszcza w wieku geriatrycznym będą musiały mieć przycinane pazury. Koty te nie są chorowite. Alergie pokarmowe i choroby jelit są wynikiem złej diety.

Rasa ta nie toleruje glutenu, który występuje w pszenicy i jej odmianach oraz w jęczmieniu i życie. Oznacza to, że gluten znajduje się w ciastach, pieczywie i makaronach. Z tego względu należy umiejętnie dobierać składniki pokarmowe w posiłku kociego towarzysza. Kot chausie może również cierpieć na anemię i stopniowy zanik siatkówki.

Kot chausie to interesująca i zdrowa rasa. Trzeba uważać na dietę podopiecznego, ponieważ ma on krótszy przewód pokarmowy od swoich dzikich krewniaków. Kota chausie można również kupić w Polsce. Rasa ta polecana jest ludziom doświadczonym i niezapracowanym, a także rodzinom z większymi dziećmi.

Scroll to Top