Opieka nad gurami całującym wymaga od opiekuna wiedzy na temat zakupionego gatunku. Ryby podobnie jak inne zwierzęta i ludzie posiadają swoje potrzeby i zwyczaje, którym trzeba sprostać. W akwarium powinno zostać odwzorowane naturalne środowisko gurami całującego.
Opieka nad gurami całującym polega na prawidłowej diecie i dobrze urządzonym akwarium. Nie należy doprowadzać do warunków stresujących w zbiorniku hodowanych ryb. Prawidłowa i troskliwa opieka zapewnia rybom dobry stan zdrowia. Trzeba dwa razy dziennie sprawdzać wygląd i zachowanie gurami całującego, a także działanie sprzętu akwariowego.
Zakup gurami całującego
Opieka nad gurami całującym polega na zakupie zdrowego osobnika, bez żadnych oznak chorobowych. Nabywając gurami trzeba ocenić stan ich zdrowia na podstawie wyglądu zewnętrznego i zachowania. Powinniśmy zwrócić uwagę, czy kupowane ryby nie są ospałe.
Należy pamiętać, że nabyte ryby okaleczone czy z wadami genetycznymi będą uciążliwe w hodowli. Znając potrzeby gurami całującego możemy stworzyć mu odpowiednie warunki do życia bez stresu i chorób. Gatunek zwierzęcia to przede wszystkim jego wygląd i charakter.
Kupując ryby bierzemy na siebie dużą odpowiedzialność. Każde żywa istota wymaga opieki i troski w zależności od potrzeb gatunkowych. Zwierzęta podobnie jak ludzie cierpią i odczuwają ból. Ryby akwariowe powinny mieć zapewnione warunki zbliżone do życia w środowisku naturalnym.
Dobierając ryby do hodowli trzeba przede wszystkim zwrócić uwagę:
- życie w stadach,
- tolerancję gatunkową,
- wymagania terytorialne,
- zachowanie socjalne.
Rybom w akwarium trzeba stworzyć optymalne warunki do życia. Należy łączyć ze sobą tylko te osobniki, które pochodzą z podobnych regionów lub biotypów. Nowo zakupione ryby trzeba poddać czterotygodniowej kwarantannie w oddzielnym zbiorniku. W okresie tym będzie widoczna większość ukrytych chorób i niedomagań.
Mieszkanie gurami
Opieka nad gurami całującym polega na stworzeniu rybom odpowiednich warunków do życia w przestronnym akwarium. Domem dla ryb jest odpowiedniej wielkości zbiornik, który powinniśmy dobrze wyposażyć. W akwarystyce najczęściej wykorzystywane są zbiorniki zbudowane ze szklanych płyt, połączonych ze sobą klejem silikonowym.
Akwarium może być również zbudowane z innych materiałów. Na rynku dostępne są zbiorniki:
- wytworzone z elementów plastikowych,
- murowane z frontową ścianą ze szkła,
- ze ścianami z nierdzewnych stopów metali.
Wielkości zbiorników są różne, zaczynając od małych po średnie, duże i wielkie. W nich mieści się wiele metrów sześciennych wody. Dobrze jest posiadać trzy akwaria dla: kwarantanny, narybku i ryb dorosłych. Każde akwarium powinno spełniać wymagania gatunkowe ryb i być odpowiednio wyposażone w ogrzewanie, oświetlenie, filtracje i termometr.
Gurami całujące to ryba stadna, ale w akwarium można hodować parę osobników odmiennej płci. Ryby te preferują pokaźne akwarium o długości powyżej 160 cm i pojemności około 250 litrów. Ryba ta nadaje się do akwarium towarzyskiego, nawet z rybami znacznie mniejszymi od siebie, ponieważ nie wyrządzi im krzywdy.
Gurami całujące powinno mieć dużo przestrzeni do pływania z odporną i twardą roślinnością. Temperatura wody powinna wynosić 22-28oC, twardość wody 5-19on, a pH 6-8. W zbiorniku dobrze jest umieścić kamienie i korzenie, z których gurami całujący będzie mógł zbierać glony. Najważniejsza jest w akwarium jakość wody i wolna przestrzeń do pływania.
Zasady rozmnażania
Opieka nad gurami całującym dotyczy również rozmnażania tych ryb i przyjścia na świat zdrowego potomstwa. Nie jest to łatwy gatunek do rozrodu w warunkach akwariowych. Jednak doświadczeni akwaryści nie mają z tym problemu. Gurami całujący jest jedną z nielicznych ryb labiryntowych, które nie tworzą piankowego gniazda.
W sprzyjających warunkach ryby dobierają się w pary, a następnie przystępują do tarła. W konkury uderza samiec, który pływa wokół samicy z wyprężonymi płetwami. Po zainteresowaniu samicy rozpoczyna się taniec godowy. Zaloty polegają na wzajemnym „całowaniu” i uderzaniu się ogonami.
Tarło przebiega w toni wodnej. Ikra złożona jest w ilości 2000-3000 jajeczek, które rozrzuca samica wśród roślinności. Następnie ikra wypływa na powierzchnię wody, ponieważ jest od niej lżejsza. Sklejona jest ona tłustą wydzieliną, która po szybkim rozkładzie tworzy pożywkę dla bakterii.
One zaś powodują gromadzenie się w tym rejonie pierwotniaków. W rezultacie staną się pierwszym pożywieniem dla narybku, który powstał z larw. Unoszące się na powierzchni wody jajeczka można przenieść do akwarium dla narybku. Wylęg następuje po 1-2 dniach. Natomiast po 3 dniach narybek zaczyna sprawnie pływać.
Woda akwariowa
Woda akwariowa powinna być dobrze natleniona, ponieważ narybek nie ma jeszcze wykształconego narządu labiryntowego. Rodzice z tego co widać, raczej nie opiekują się zapłodnioną ikrą. Podczas tarła samice są znacznie grubsze i można wówczas łatwo rozróżnić płeć. W okresie rozrodczym gurami są intensywnie ubarwione.
Ryby te rozmnażają się regularne w odpowiednich warunkach, które są zgodnych z wymaganiami tego gatunku. Do wylęgu narybku dochodzi w zbiorniku o pojemności 125 litrów i w temperaturze powyżej 27oC. Gurami całujący w niższej temperaturze nie przejawia chęci do rozrodu. W pierwszych dniach życia narybek powinien być karmiony pierwotniakami.
Opieka nad gurami całującym nie jest skomplikowana, ale trudniejsze jest regularne rozmnażanie tego gatunku. Trzeba zadbać o dobrostan tych ryb. Nie należy lekceważyć nietypowego wyglądu czy zachowania podopiecznych. Decydując się na hodowlę gurami całującego trzeba dysponować odpowiednią wiedzą w tym zakresie.