Opieka nad jeżozwierzem indyjskim nie jest trudna ani czasochłonna. Jeżozwierz indyjski prowadzi nocny tryb życia. Gryzoń ten jest świetnym pływakiem. Przemieszcza się zwinnie i szybko. Jeżozwierz indyjski, gdy jest dobrze traktowany może być wspaniałym towarzyszem człowieka.
Opieka nad jeżozwierzem indyjskim wymaga dużej odpowiedzialności ze strony jego opiekuna. Należy pamiętać o częstym przebywaniu w towarzystwie młodych osobników. Rozwija to w nich prawidłową socjalizację z człowiekiem. Nie wolno niepokoić jeżozwierza, który może stać się nerwowy i nieufny. Jeżozwierze indyjskie można również podziwiać w ogrodach zoologicznych.
Witryna albo woliera
Opieka nad jeżozwierzem indyjskim wiąże się z zakupem obszernej witryny lub woliery ogrodowej. Pomieszczenie dla gryzonia należy utrzymać w czystości. Zwierzątko powinno mieć stworzone odpowiednie warunki bytowania. Nadmierny hałas lub nieznane mu osoby stresują gryzonia.
Należy zapoznać go z innymi zwierzętami i najbliższym otoczeniem. Poza witryną pokojową jeżozwierz powinien wybiegać się minimum dwie godziny dziennie w pokoju bądź dobrze ogrodzonym pomieszczeniu. Wskazana jest witryna ocynkowana z solidnymi prętami. Odległość między prętami powinna wynosić w granicach 1,5 – 2,5 cm, co zmniejsza ryzyko zwichnięcia żuchwy.
Jeżozwierz afrykański może przebywać w zewnętrznej wolierze o mocnej siatce. Należy ją dobrze zabezpieczyć przed drapieżnikami. Podmurówka powinna zostać wybetonowana, aby gryzoń nie mógł się podkopać. Najlepiej zadaszyć wolierę blachą falistą czy plastikowym daszkiem umieszczonym spadziście. Dno woliery należy wysypać grubą warstwą piasku lub innego materiału.
Wyposażenie witryny
Opieka nad jeżozwierzem indyjskim dotyczy również odpowiedniego wyposażenia witryny. Należy tego dokonać jeszcze przed przybyciem nowego członka rodziny lub pary domowników.
Na podstawowe wyposażenie klatki składają się następujące akcesoria:
- Poidło i miski na pokarm, którepowinny być myte po każdym posiłku,
- paśnik lub podwieszona kula na siano,
- kamienie, skały, kryjówki, konary i nory,
- zabawki, które nadają się do gryzienia, np. gałęzie drzew owocowych czy kawałki drewna,
- duża kuweta.
Dno witryny powinno być wysypane grubą warstwą ściółki, ponieważ jeżozwierz indyjski lubi kopać nory. Popularnym materiałem są wióry czyli powszechnie znane trociny. Charakteryzują się one wydajnością i niską ceną.
Nie są wskazane wióry zapachowe, które mogą podrażnić drogi oddechowe pupila. Ulubioną ściółką gryzoni jest mieszanina torfu, siana i kory drzewnej. Często należy sprzątać kuwetę i wymieniać ściółkę. Podłoże nie powinno być zawilgocone. Dobrze jest również umyć kuwetę przed wymianą ściółki.
Bezpieczne warunki życia
Opieka nad jeżozwierzem indyjskim nie wymaga dużo obowiązków. Pupilowi umilamy życie, wypuszczając go z klatki w celu poznawania środowiska. Taka sytuacja wymaga przestrzegania zasad bezpieczeństwa. Dobrym rozwiązaniem jest wypuszczenie gryzonia w pomieszczeniu bez mebli. Zwierzątko wówczas nigdzie się nie zaklinuje.
Zabezpieczone powinny zostać wszystkie przewody od urządzeń elektrycznych. Gryzoń pozbawiony jest wtedy możliwości ich przegryzienia, co nie grozi porażeniem prądem. Drzwi pomieszczenia, gdzie biega pupil należy zamknąć. Uniemożliwia to ucieczkę zwierzątka, które trudno byłoby znaleźć w całym domu, a tym bardzie na dworze.
Ponadto trzeba również pochować lekarstwa, ostre przedmioty i środki chemiczne. Należy także trzymać gryzonia z dala od trujących roślin. Nie zostawiać w zasięgu jeżozwierza plastikowych toreb na zakupy i otwartych okien. Nie wolno również narażać pupila na działanie silnych promieni słonecznych, które mogą doprowadzić do udaru.
Jeżozwierze indyjskie w ZOO
Opieka nad jeżozwierzem indyjskim w ogrodach zoologicznych przekłada się na jego długość życia. Gryzonie te w swojej diecie powinny mieć zapewniony pokarm roślinny. Podawanie posiłku we właściwej formie i o tej samej porze jest bardzo ważne dla właściwego funkcjonowania tych zwierząt.
W naturze ich pożywieniem są rośliny, korzenie oraz owoce i warzywa, a także zboże. W ZOO ich posiłki podobnie, jak innych zwierząt są urozmaicone. Mają tam przede wszystkim podawane posiłki roślinne, ziemniaki, sałatę i marchew, a także owoce. Pracownicy ogrodów zoologicznych są pod tym względem odpowiednio przeszkoleni.
Wielu z nich ma ukończone studia wyższe na kierunku weterynaryjnym i właściwą specjalizację. W ogrodach zoologicznych jeżozwierze indyjskie mają zagwarantowaną opiekę medyczną i higieniczne warunki bytowania. Potomstwo, które przychodzi na świat objęte jest opieką weterynaryjną i otrzymuje niezbędne szczepienia.
Wrocławskie ZOO
Zwierzęta te we wrocławskim ZOO żyją w sąsiedztwie z jeleniami Alfreda i pawiami indyjskimi oraz latem z flamingami. W polskich ogrodach zoologicznych jeżozwierze rodzą zdrowe potomstwo. Nierzadko na świat przychodzą bliźniaki. W ZOO odtworzone jest naturalne środowisko tych zwierząt. Gryzonie te posiadają tam swoje nory i wybiegi ze skałami i konarami drzew.
Takie rozwiązanie podoba się mieszkańcom ZOO i osobom zwiedzającym. Jeżozwierze mogą tam przechadzać się ze swoją rodziną. Opiekę nad potomstwem pełni oboje rodziców. Jest to wspaniały raj dla mieszkańców ZOO. Jeżozwierze w ogrodach zoologicznych dożywają nawet 21 lat.
Opieka nad jeżozwierzem indyjskim powinna być dla jego opiekuna przyjemnością. Jest to gryzoń dla ludzi odpowiedzialnych, którzy potrafią zaangażować się w wychowanie pupila przez jego całe życie. Poza tym właściciel jeżozwierza powinien być osobą sumienną. Obserwacja pupila przyniesie opiekunowi satysfakcję i dużo ciekawych wrażeń.
ZOBACZ TAKŻE
[pt_view id=”6f01e38f2y”]