Zdolności łososia atlantyckiego są niesamowite. Jest zaliczany do dużych ryb anadromicznych czyli wędrujących. Łosoś to królestwo: zwierząt, typ: strunowców, gromada promieniopłetwych, rząd: łososiokształtnych. Należy on do rodziny łososiowatych.
Zdolności łososia atlantyckiego są osobliwe i bardzo interesujące. Ryba ta to typowy gatunek dwuśrodowiskowy. Pierwszy okres życia spędza w rzekach, potokach mających żwirowe i kamieniste dno. Następnie spływa do morza, w którym wzrasta. Po osiągnieciu dojrzałości płciowej powraca z morza do rodowitej rzeki z lat młodości. Występuje w północnej części Atlantyku, w rzekach Ameryki Północnej, w Europie. Żeruje też w Morzu Czarnym.
Wygląd
Zdolności łososia atlantyckiego pomagają mu w prowadzeniu wędrownego trybu życia. Długość jego ciała może osiągnąć 150 cm i 36 kg wagi. Jego ciało ma kształt wrzecionowaty. Posiada dużą głowę i mocno uzębioną paszczę. Dorosłe osobniki przebywające w morzu są koloru srebrnego. Posiadają małą ilość plam na skórze w kształcie litery „x” ponad linią naboczną.
Zdolności łososia atlantyckiego są niezwykłe i bardzo interesujące. Podczas wędrówki tarłowej do rzeki barwa łososia ulega zmianie. Srebrne jego ubarwienie przybiera w tym czasie kolor ciemnobrązowy lub oliwkowoszary.
Długość życia łososia sięga 6 lat, a nawet w niektórych przypadkach dożywa 10 lat.
Zachowanie i zdolności
W okresie przekraczania granicy wód słonych i słodkich w organizmie ryb dokonują się pewne zmiany biochemiczne i fizjologiczne. Łososie nie pobierają pożywienia podczas migracji. Podczas tarła samice zmieniają swoją szatę na kolor czerwony, a ich żuchwa przybiera wygląd haka. Swoje rodowite wody słodkie łososie odnajdują dzięki zmysłom węchu, księżycowi i prądom oceanicznym.
W ciągu doby ryba ta potrafi przepłynąć 70 km. Swoje dalekie podróże łososie odbywają kierując się zapachem wody. Łosoś jest doskonałym pływakiem. Nie mniej, jak dwa razy do roku odbywa wędrówkę w celu rozmnażania. Do rozrodu dochodzi najczęściej jesienią. Wówczas ryby płyną pod prąd, co jest niesamowitym widowiskiem, godnym obserwacji.
Łosoś jest gatunkiem zagrożonym.
Rozmnażanie łososia
Zdolności łososia atlantyckiego pomagają mu w rozmnażaniu. Tarło łososia odbywa się od października do grudnia w temperaturze 6-5oC. Jedna samica jest w stanie złożyć od 5000 do 20 000 jaj. Ikra złożona jest w specjalnym gnieździe żwirowym, które buduje samica. Ikra rozwija się aż do wiosny.
Podczas tarła samica ruchami ogona wykopuje zagłębienie w dnie rzeki o długości od 150 cm do 300-400 cm i głębokości 30 cm. Narybek wylęga się po dwóch, trzech czy czterech miesiącach. Potomstwo pozostaje w wodach od 1 do 3 lat, a następnie spływa do morza. Młode łososie żywią się planktonem. Później jedzą owady, małe bezkręgowce i nieduże ryby.
Zdolności łososia atlantyckiego wyróżniają go od innych gatunków. Jest to ryba drapieżna, która na czas rozrodu wędruje z mórz do rzek. Migracja ma na celu złożenie ikry. Poza rzekami wybiera dopływy ze żwirowym dnem i dobrze natlenioną wodą. Ze względu na szkodliwą działalność człowieka, łososie wyginęły w wielu miejscach na Ziemi. Trwają prace, które mają na celu rekultywację tego gatunku.
Akt prawny Akwarystyka Fruwanie Gryzonie Koty Niebezpieczne Pies w pracy Psy Ptaki Pupil Quiz Ryby Wirusy Zoologia Zwierzęta domowe Świat zwierząt Żywienie
ZOBACZ TAKŻE
[pt_view id=”6f01e38f2y”]