Suwak egipski zaliczany jest do: królestwa zwierząt, typu strunowców, gromady ssaków, rzędu gryzoni, rodziny myszowatych, podrodziny myszoskoczków, rodzaju suwaków i gatunku suwaka egipskiego. W warunkach domowych nie jest on często hodowany w Polsce.
Suwak egipski, jak wskazuje jego nazwa żyje w Egipcie. Zamieszkuje on od Nilu do depresji Kattara i należy do typowego gatunku endemicznego, który w środowisku naturalnym charakterystyczny jest dla niedużego obszaru. Nie występuje w innych miejscach świata w stanie dzikim, jedynie w warunkach hodowlanych. Zwierzątko to zamieszkuje w naturze suche, piaszczyste i wydmowe tereny, które ubogie są w roślinność.
Charakterystyka
Suwak egipski jest małym i sympatycznym gryzoniem, przypominający z wyglądu myszoskoczka mongolskiego, który jest częściej hodowany w warunkach domowych. Jednak suwak różni się od myszoskoczka ubarwieniem futerka, kształtem pyszczka, a zwłaszcza cienkim i nagim ogonem, który jest bardzo długi, około 14 cm.
W niewoli żyje w granicach 3 – 5 lat, rzadko dożywa 6 lat.
Posiada on na grzbiecie i bokach płoworude i delikatne futerko, natomiast wokół oczu, na brzuchu i łapkach śnieżnobiałe. Przed przegrzaniem zabezpiecza go biały brzuch, a przed gorącym piaskiem chronią go podeszwy łapek, które pokryte są włosami. Długość jego ciała rzadko przekracza 10 cm.
Mało znane jest życie suwaka egipskiego w środowisku naturalnym. Wiadomo, że zwierzątka te rozmnażają się raz w roku, w kwietniu lub w maju, a aktywne są nocą i prawdopodobnie tworzą grupy rodzinne z jednym samcem. Podobnie rozmnażają się w niewoli, a ich ciąża trwa około 21 dni.
W miocie rodzi się zwykle cztery lub pięć młodych, chociaż może być więcej. Samica karmi je mlekiem przez miesiąc, a w pełni samodzielne są po dwóch miesiącach. Potomstwo suwaka przychodzi na świat nagie, ślepe i dopiero po 16 dniach młode otwierają oczy.
Gryzonie te są ciepłolubne i wrażliwe na przeciągi i silne promienie słoneczne.
Suwak egipski szybko się oswaja i przywiązuje do swojego opiekuna. Poza tym jest bardzo ciekawski, obserwuje otoczenie i wszystko co się wokół niego dzieje wzbudza jego zainteresowanie. Oswojonego można delikatnie głaskać, co sprawia mu przyjemność. W hodowli domowej pupil szybko może przestawić się z nocnego trybu życia na bardziej dzienną aktywność, jeżeli jego opiekun będzie poświęcał mu czas w ciągu dnia.
Warunki hodowli domowej
Suwak egipski najlepiej czuje się w towarzystwie innego osobnika ze swojego gatunku. W warunkach hodowli domowej dobrze jest trzymać parkę suwaków czy jednego samca z dwoma samicami. Nie powinny przebywać razem dwa samce, gdyż często dochodzi pomiędzy nimi do krwawych bójek, o czym należy pamiętać.
Dla jednej pary lub małego haremu wystarczy klatka o wymiarach: długość od 50 do 80 cm, a szerokość 40 cm. W przypadku tego gatunku gryzonia wysokość pomieszczenia nie ma większego znaczenia. Suwaki należy trzymać w ciepłym pomieszczeniu, które pozbawione jest przeciągów.
Można je hodować w klatce czy terrarium, w którym łatwiej jest utrzymać optymalną temperaturę.
Suwak egipski może wnieść w życie człowieka dużo radości. Każdy, kto decyduje się na trzymanie w domu zwierzęcia, bierze na siebie odpowiedzialność, ponieważ pupil wymaga odpowiedniej opieki i właściwej troski o jego warunki bytowe. Należy pamiętać, że zwierzęta nie są zabawkami, a nawet mają często zmysły bardziej rozwinięte, niż człowiek.
Akt prawny Akwarystyka Fruwanie Gryzonie Koty Niebezpieczne Pies w pracy Psy Ptaki Pupil Quiz Ryby Wirusy Zoologia Zwierzęta domowe Świat zwierząt Żywienie
ZOBACZ TAKŻE
[pt_view id=”6f01e38f2y”]