Łąkówka wspaniała jest gatunkiem niedużej wielkości ptaka egzotycznego. Należy ona do królestwa: zwierząt, typu: strunowców, gromady: ptaków, rzędu: papugowych. Jest to rodzina papug wschodnich z rodzaju Neophema. W polskich domach należy do często hodowanych ptaków.
Łąkówka wspaniała jest pięknie upierzoną papugą ozdobną. Posiada melodyjny głos i jest łatwym ptakiem do oswojenia. Doskonale nadaje się na ptasiego towarzysza, ponieważ posiada łagodne usposobienie. Wcześniej była uznana za gatunek bliski zagrożeniu. Przed wymarciem ptaki te uratowali belgijscy i holenderscy hodowcy. Łąkówki wspaniałe nie posiadają specyficznych wymagań, co ułatwia to ich hodowlę.
Zasięg występowania
Łąkówka wspaniała pochodzi z południowych terenów Australii. Występuje na obszarach trawiastych z niskimi krzewami, a także rzadko porośniętymi drzewami eukaliptusowymi i akacjami. Preferuje suche tereny półpustynne, ponieważ nie lubi wilgoci. Do gniazdowania wykorzystuje stare pnie niższych drzew lub dziuple. Nie zostały wyróżnione podgatunki łąkówki wspaniałej.
Charakterystyka gatunku
Łąkówka wspaniała jest atrakcyjną papugą ozdobną. Ma około 19 cm długości, a masa ciała mieści się w granicach 36-44 g. Posiada brązowe tęczówki, szaroczarny dziób i brązowoszare nogi. Widoczny jest wyraźny dymorfizm płciowy. Wydaję piękne i melodyjne dźwięki. Charakteryzuje się spokojnym i towarzyskim usposobieniem.
Łąkówka wspaniała lubi towarzystwo innych małych ptaków, ale przede wszystkim osobników własnego gatunku. Pożywieniem tych papug są przede wszystkim nasiona dzikich traw i chwastów, które wyszukiwane są na ziemi. Dietę swoją uzupełniają owocami krzewów jagodowych i delikatnymi roślinami.
Łąkówkom wspaniałym w warunkach hodowlanych należy podawać urozmaicony i pełnowartościowy pokarm zbliżony do ich życia w środowisku naturalnym. Te śliczne papugi na wolności tworzą nieduże rodzinne stada do około 15 osobników. Łąkówki nie są trudna w hodowli, ale wrażliwe na niesprzyjające warunki atmosferyczne.
Upierzenie łąkówek wspaniałych
Łąkówka wspaniała jest pięknie upierzonym ptakiem. W jej kolorystyce dominuje zielony i błękit. Jednak samica nie jest tak pięknie ubarwiona jak samiec. Papuga ta posiada zielonoszary grzbiet, matowoniebieską głowę i oliwkowozieloną pierś. U samicy brak jest charakterystycznej czerwonej plamy na piersi. Samiec posiada niebieskie i połyskujące boki głowy, czoło i gardło.
Maska jest koloru niebiesko-kobaltowego. Brzuch jest żółty, a pierś czerwona. Górna część skrzydeł oraz plecy są zielone i pięknie połyskujące. Natomiast dolna część skrzydeł jest jasnoniebieskiej barwy. Boczne sterówki są zielononiebieskie z żółtymi obwódkami, a środkowe ciemnozielone. Istnieją liczne odmiany barwne tego gatunku. Niektóre z nich są sprzężone z płcią.
Znane odmiany barwne łąkówki wspaniałej:
- czerwono-brzucha,
- rubino,
- lutino,
- białoskrzydła,
- srebrzysta,
- kremowa,
- złotożółta,
- pastelowa,
- pastelowo-niebieska,
- jasnoniebieska,
- niebieska z białą piersią,
- cynamonowa,
- płowa,
- izabelowata,
- szekowata – recesywne i dominaty.
Umaszczenie młodych ptaków jest trochę ciemniejsze niż samic. U młodych samców czerwone pióra na piersi pojawiają się po 3 miesiącach od przyjścia na świat. Pełną ubarwioną pierś u samców można zauważyć w 2 roku życia. W środowisku naturalnym łąkówki wspaniałe większą część dnia spędzają na ziemi w poszukiwaniu nasion traw i delikatnych roślin.
Rozmnażanie łąkówek
Łąkówka wspaniała nie jest trudna do rozmnażania w domowych warunkach . Wystarczy dostosować budkę lęgową do rozmiarów papug, jak dla papużek falistych. Tam ptaki budują gniazdo z suchych liści i kawałków suchych traw. Warto jest zachęcić parę papug do rozrodu podając im skiełkowane ziarno o dużej zawartości witaminy E i pokarm jajeczny.
Samica znosi jaja w ilości 3-6 sztuk. Po 19 dniach przychodzą na świat pisklęta. Rodzice przez około 35 dni karmią młode w budce gniazdowej. Nawet po opuszczenia gniazda potomstwo nadal karmione jest przez samicę i samca, aż do uzyskania samodzielności. Młodych nie trzeba oddzielać od rodziców, ponieważ są przez nich tolerowane przez długi czas.
Podsumowując łąkówka wspaniała jest pięknym ptakiem o arystokratycznym wyglądzie. W warunkach hodowlanych papuga ta najlepiej czuje się w wolierze lub witrynie pokojowej. Polecana jest miłośnikom ptaków ozdobnych. Uznana jest za gatunek najmniejszej troski przez Międzynarodową Unię Ochrony Przyrody. Liczebność tego gatunku uważana jest za stabilny.