GeoZoo » Pies » Agresja psów w obrębie stada
Agresja psów w obrębie stada

Agresja psów w obrębie stada

Agresja psów w obrębie stada jest dość częstym niepożądanym psim zachowaniem, które może mieć różne objawy i przyczyny. Ważne, żeby w takiej sytuacji umieć rozpoznać sygnały wysyłane przez czworonoga i podjąć odpowiednie kroki. Jest to niezbędne w celu zapewnienia psom bezpiecznych warunków bytowania.

Agresja psów w obrębie stada nie powinna być lekceważona. Czworonogi mieszkające pod jednym dachem przeważnie ustalają pomiędzy sobą hierarchię. Nie należy zostawiać psów w jednym pomieszczeniu samych, dopóki nie ustalą wzajemnych relacji. Decydując się na drugiego psa, najlepiej wybrać przedstawiciela tej samej rasy lub płci przeciwnej.

Przyczyny psiej agresji w stadzie

Agresja psów w obrębie stada ma różne podłoże. Najczęściej kłopoty pojawiają się, jeżeli w domu, w którym mieszka starszy pies pojawia się szczenię. W takim przypadku dorastający pies może próbować zdominować starszego psa lub zajmować mu ulubione miejsce do spania czy zabierać jego zabawkę.

Częste przyczyny agresji w stadzie:

  • Hierarchia to główna przyczyna agresji wśród psów. Może dochodzić do konfliktów o pozycję w stadzie.
  • Lęk może być przyczyną agresywnego zachowania w obrębie stada, jeżeli pies czuje się zagrożony.
  • Zabawa, która może przerodzić się w agresję, szczególnie u szczeniąt i młodych psów.
  • Nieodpowiednia socjalizacja może być przyczyną niedogadania się z innymi czworonogami w późniejszych z nimi kontaktach.
  • Ból i dyskomfort spowodowany stresem, chorobą lub urazem bywa powodem agresji czworonoga w obrębie stada.

Objawy agresji psów w stadzie

Agresja psów w obrębie stada jest poważnym konfliktem, do którego nie należy dopuszczać lub jak najszybciej wyeliminować. Najlepiej agresywnego czworonoga odizolować od pozostałych osobników i stopniowo socjalizować go z innymi psami. Agresora trzeba nauczyć dobrych manier lub udać się z nim do behawiorysty zwierząt.

Objawy agresji w stadzie:

  • Warczenie, które jest ostrzegawczym sygnałem, gdy pies czuje się zagrożony i może zaatakować.
  • Szczekanie, które może być oznaką leku lub agresji.
  • Pokazywanie zębów oznacza wyraźny sygnał ostrzegawczy, że pies jest gotów do ataku.
  • Stroszenie sierści może wystąpić, jeżeli pies czuje się zagrożony.
  • Gryzienie, które może mieć miejsce podczas zaatakowania innego czworonoga.

Jak postępować z agresją w obrębie stada?

Agresja psów w obrębie stada jest niekomfortową sytuacją dla tych zwierząt i pozostałych domowników. Niekiedy można zauważyć dominującą postawę jednego psa, który stwarza najwięcej problemów. W takim przypadku bez odpowiedniej socjalizacji nie należy zostawiać go sam na sam z innymi czworonogami.

Postępowanie z agresją w stadzie:

  • Znalezienie przyczyny. Pierwszym krokiem do radzenia sobie z agresją w stadzie jest znalezienie jej przyczyny. W takiej sytuacji należy bacznie obserwować czworonogi, a w razie potrzeby skontaktować się z behawiorystą zwierząt.
  • Wprowadzenie treningów i socjalizacji, które często pomocne są w dogadywaniu się psów w obrębie stada i kontrolowaniu swoich zachowań.
  • Usunięcie źródła agresji.  Jeżeli powodem jest ból i cierpienie, to należy zabrać czworonoga do lecznicy dla zwierząt. Natomiast jeżeli problemem jest lęk, to należy zapewnić psu spokój i stopniowo socjalizować go z innymi psami.
  • Nadzorowanie psów podczas kontaktu z innymi osobnikami.

Agresja psów w obrębie stada może stanowić niebezpieczeństwo dla zdrowia tych zwierząt. Jest to poważny problem, który nie można bagatelizować. Ważne, żeby działać szybko i zdecydowanie, zapewniając bezpieczeństwo czworonogom i otoczeniu. Psy mieszkające pod jednym dachem mogą przybierać rytualne postawy. Nie należy zostawiać ich sam na sam w ciasnym pomieszczeniu.

Scroll to Top