GeoZoo » Kot » Miski dla kota
Miski dla kota

Miski dla kota

Miski dla kota to niezbędny i kluczowy element kociej wyprawki. Rodzaj misek uzależniony jest od rozmiarów kociego przyjaciela i powinna ulegać wymianie wraz ze wzrostem podopiecznego. Miski odpowiednio dostosowana do indywidualnych potrzeb pupila pozwoli mu poczuć się komfortowo.

Miski dla kota powinny zostać kupione przed pojawieniem się w mieszkaniu nowego członka rodziny. Należy wymieniać  naczynia wraz z rozwojem zwierzęcia lub w przypadku zniszczenia lub potłuczenia kociej zastawy. Na rynku nie brakuje różnego rodzaju misek, które można wykorzystać do mokrej czy suchej karmy oraz wody i różnych smakołyków.

Przeznaczenie misek

Miski dla kota odpowiedniej wielkości i wyprodukowane z higienicznego materiału wraz ze smakowitym pokarmem, umilą kotu spożywanie posiłków. Miska to podstawowe akcesorium, które powinno znaleźć się w każdym domu, gdzie mieszka koci towarzysz. Naczynia te mogą być używane do podawania różnego rodzaju posiłków i wody. Miski dla kota są mało zróżnicowane pod względem pojemności.

Kocia zastawa może być wykorzystana do podawania zwierzęciu:

  • Karmy mokrej. Konserwy lub saszetki z mięsem lub innymi składnikami są często podawane w misce lub plastikowym karmidle automatycznym przeznaczonym do suchej karmy.
  • Karmy suchej. Granulki lub chrupki to najpopularniejszy rodzaj karmy dla kotów. Miska umożliwia łatwe podawanie i spożywanie suchej karmy.
  • Wody. Koci przyjaciel powinien mieć nieprzerwany dostęp do świeżej i czystej wody w specjalnie przeznaczonej do tego misce czy automatycznym poidle.
  • Świeżych potraw domowych. Miska jest idealnym naczyniem do podawania samodzielnie przygotowanych świeżych posiłków dla naszego pupila. Świetnie również nadaje się na zamówiony koci catering.
  • Owoców i warzyw. Wiele kotów uwielbia różne owoce  i warzywa zarówno gotowane, jak i świeże. Można podawać je w specjalnie przeznaczonym do tego naczyniu.
  • Przysmaków. Miska może służyć również do podawania smakołyków za posłuszeństwo i grzeczne zachowanie kota.

Miski dla kota bez względu na to z jakiego materiału są wykonane muszą być utrzymane w czystości, co jest niezbędne dla zachowania zdrowego stylu życia pupila. Należy regularnie myć kocią zastawę, żeby zapobiec bakteriom. W przypadku jakiegokolwiek uszkodzenia, naczynie trzeba wymienić na inne. Warto mieć przygotowanych kilka misek o różnej wielkości w zależności od serwowanej potrawy dla podopiecznego.

Rodzaje kociej zastawy

Miski dla kota powinny być wybrane w zależności od pokarmu jaki będzie w nich serwowany. Każda z misek, które dostępne są na rynku, zarówno w sklepach stacjonarnych, jak i w Internecie posiada swoje wady i zalety, co należy uwzględnić. Wybór misek przede wszystkim powinien zależeć od indywidualnych potrzeb naszego pupila.

Popularne rodzaje naczyń stosowanych dla kota:

  • Miski ceramiczne:
    • Zalety. To naczynie to wspaniałe rozwiązanie. Miski są estetyczne, eleganckie, trwałe, stabilne, łatwe, odporne na wysoką temperaturę i łatwe do utrzymania w czystości, ze względu na swoją gładką powierzchnię. Niejednokrotnie mają ciekawe kolory i kocie wzory. Może mieć również podwyższoną postawę, co ułatwia spożywanie pokarmu. Naczynia te cieszą się dużą popularnością wśród właścicieli kotów. Przy odpowiednim użytkowaniu miska ceramiczna może służyć przez wiele lat. Doskonale nadaje się do podawania ciepłych i zimnych potraw. Miski ceramiczne mogą być myte w zmywarce.
    • Wady. Mogą być zbyt ciężkie, bardziej podatne na pęknięcia niż miski metalowe oraz droższe od plastikowych i metalowych.
  • Miski metalowe nierdzewne:
    • Zalety. Często wykonane są ze stali szlachetnej. Są bardzo trwałe, łatwe do czyszczenia, odporne na bakterie, uszkodzenia mechaniczne i wysoką temperaturę. Przeważnie mają antypoślizgową podstawę, co zapobiega przesuwaniu się miski podczas jedzenia. W upalne dni woda w takim naczyniu będzie chłodniejsza i można do niej podać kostki lodu. Naczynia te często przyozdabiane są jakimś zwierzęcym motywem. Miski te są o różnej pojemności, średnicy i wysokości. Są to jedne z najbardziej popularnych misek, ze względu na ich funkcjonalność.
    • Wady. Mogą być głośne podczas jedzenia, niektóre koty mogą być wrażliwe na dotyk metalu lub nie zaakceptować tego rodzaju naczynia. W zimę, gdy w mieszkaniu będzie niższa temperatura, to jedzenie w niej szybciej wystygnie.
  • Miski plastikowe:
    • Zalety. Lekkie, tanie, dostępne w wielu kolorach i wzorach.
    • Wady. Łatwo się rysują, mogą wchłaniać zapachy. Są mniej trwałe i funkcjonalne, niż miski ceramiczne czy metalowe.
  • Miski silikonowe:
    • Zalety. Elastyczne, łatwe do czyszczenia, można je wielokrotnie składać i prostować, co ułatwia przechowywanie i transport. Doskonale nadają się do wszelkich podróży z podopiecznym.
    • Wady. Mogą się odkształcać pod wpływem wysokiej temperatury. Nie należą do tanich naczyń psiej zastawy.
  • Miski interaktywne, które spowalniają jedzenie:
    • Zalety. Zmuszają kota do wolniejszego jedzenia, co jest korzystne dla jego zdrowia, np. zapobiega to wzdęciom, nadwadze czy otyłości. Niejednokrotnie mają różne kształty i zagłębienia, które utrudniają zwierzęciu dostęp do posiłku. Miska może być złożona z korytarzy i labiryntów, co znacznie wydłuża posiłek naszego pupila. Dostępna jest w różnych kolorach i wzorach. Niektóre nadają się do mycia w zmywarce.
    • Wady. Mogą być trudniejsze do utrzymania w czystości, chociaż nie w każdym modelu. Przeznaczona jest wyłącznie dla kocich łasuchów. Nie nadaje się do kotów niejadków, które są bardzo wybredne.
  • Miski podwyższone:
    • Zalety. Ułatwiają jedzenie kotom i mogą zmniejszyć obciążenie stawów. Pomagają spożywać posiłek i pić wodę oraz nadają się dla kocich seniorów. Mogą być umieszczone na regulowanym stojaku, co umożliwia dopasowanie do indywidualnych predyspozycji pupila.
    • Wady. Mogą okazać się mniej stabilne niż miski stojące na podłodze.
  • Miski ekskluzywne:
    • Zalety. To prawdziwe dzieła sztuki, które wyróżniają się na tle innych misek i mogą być ozdobą każdego wnętrza. Często wykonane są z wysokiej jakości materiałów, co zapewnia im trwałość i estetykę. Mogą być doskonałym prezentem dla miłośników zwierząt i ekskluzywnych przedmiotów.
    • Wady. Przeważnie są znacznie droższe od standardowych misek. Delikatne ozdoby mogą łatwo ulec uszkodzeniu, zwłaszcza podczas intensywnego użytkowania przez kota i podczas mycia po każdym posiłku. Trudniejsze są w utrzymaniu czystości po stronie zewnętrznej, ze względu na kryształki i inne ozdoby. Nie nadają się do mycia w zmywarce.
  • Praktyczne zestawy dla kota:
    • Zalety. Składa się on zwykle z dwóch misek: na pokarm i wodę oraz stojaka. Miski mogą być metalowe lub ceramiczne, a stojak posiadać regulowany podnośnik. Miski w takim zestawie są różnego kształtu, pojemności i koloru oraz mają rozmaite wzory. Taki zestaw ładnie prezentuje się w mieszkaniu, a miski są łatwe w utrzymaniu czystości.
    • Wady. Jeżeli jedna miska ulegnie uszkodzeniu, to będzie problem ze znalezieniem drugiej takiej samej i trzeba będzie kupić nowy zestaw dla pupila. Poza tym taki komplet misek ze stojakiem jest zwykle kosztowny.
  • Butelka podróżna czyli bidon:
    • Zalety. Wyprodukowana jest ze sztucznego tworzywa, które jest łatwe do umycia. W zestawie zwykle posiada niezbędną miseczkę, która po odwróceniu układa się pod wylotem butelki. Bidon ma różne pojemności, które można dopasować do potrzeb własnego pupila. Butelka podróżna jest praktyczna, ponieważ nadaje się na długie podróże i na spacery z kotem podczas lata.
    • Wady. Posiada więcej zakamarków i jest trudniejsza do umycia. Wykonana z solidnego tworzywa nie jest tania. Natomiast tania jest zwykle gorszej jakości.
  • Dozownik do karmy lub wody:
    • Zalety. Dozowniki mają różną pojemność i związane z nią pomiary. Produkowane są w rozmaitych kolorach z tworzywa sztucznego. Dozownik dostosowany jest zwykle do cech psychicznych i fizycznych zwierzęcia. Posiada najczęściej antypoślizgową podstawę, a zbiornik na karmę lub wodę jest przezroczysty, co ułatwia kontrolę zapasów.
    • Wady. Jest droższy jak zwykłe miski plastikowe. Nie nadaje się na świeży pokarm ani przysmaki. Jest trudniejszy w utrzymaniu czystości. Trzeba kota nauczyć korzystać z tego rodzaju podajników. Nie jest tak funkcjonalny jak miski ceramiczne czy metalowe.
  • Fontanna:
    • Zalety. Fontanny zapewniają kotu stały dostęp do świeżej i filtrowanej wody. Stają się coraz bardziej popularniejszym wyposażeniem polskich domów, w których mieszkają nasi koci towarzysze. Ich głównym zadaniem jest zachęcenie kota do picia większej ilości wody, co jest niezwykle ważne dla jego zdrowia. Regularna cyrkulacja wody w fontannie zapobiega rozwojowi bakterii i utrzymuje wodę świeżą. Szum płynącej wody i poruszające się elementy fontanny stymulują zmysły kota, co może być dla niego przyjemne. Bieżąca woda w fontannie przypomina naturalne źródełka, które koty instynktownie wolą od stojącej wody w misce.
    • Wady. Solidna fontanna jest zwykle droższa niż zwykła miska. Fontannę należy regularnie czyścić i dezynfekować, co wymaga nieco więcej czasu niż umycie miski. Pompki w fontannach mogą się czasem zepsuć i trzeba je naprawić lub wymienić. Poza tym fontanna wymaga zasilania, co wiąże się z dodatkowymi kosztami.

Uwzględniając zalety i wady poszczególnych naczyń najbardziej funkcjonalne, estetyczne i higieniczne są miski ceramiczne, które mają dużo zalet. Są łatwe w utrzymaniu czystości i ozdobą każdego wnętrza. Wybierając miskę dla kota warto rozważyć bardziej praktyczne rozwiązania. Natomiast do wody świetnie nadaje się fontanna, której zalety są imponujące.

Podsumowując miski dla kota, które są stabilne i wykonane z dobrego materiału mogą mu służyć przez długie lata. Są zwykle praktyczne, higieniczne i ułatwiają pupilowi podawanie posiłków. Wybierając kocią zastawę warto jest zwrócić uwagę na materiał, kształt, funkcjonalność i łatwość czyszczenia misek w celu zapewnienia pupilowi jak najlepszych warunków do życia.

Scroll to Top