5 Ciekawostek o chomiku pręgowanym przybliży bardziej życie tego często hodowanego gryzonia w Polsce. W hodowli występują różne odmiany barwne. Gatunek ten należy do rodziny chomikowatych, podrodziny chomików i rodzaju chomiczaków. Jest to małe i sprytne zwierzątko, prowadzące samotny styl życia.
5 Ciekawostek o chomiku pręgowanym pokaże ich interesujące umiejętności i wymagania. Zamieszkuje we wschodniej Azji, na obszarze północnych Chin, w Korei Północnej i w Mongolii. Można go spotkać także w Rosji, gdzie bytuje na południowych krańcach Syberii. W naturze prowadzi podobny tryb życia do wszystkich gryzoni z rodziny chomikowatych.
Wybrane ciekawostki o chomiku pręgowanym
5 Ciekawostek o chomiku pręgowanym jest przeznaczonych dla wszystkich miłośników zwierząt. Unika on terenów podmokłych, obszarów pustynnych i wysokich gór, gdzie brakuje jedzenia. Chomik pręgowany zamieszkuje skaliste równiny i stepy. Można go spotkać w pobliżu ludzkich gospodarstw. Dzikie chomiki pręgowane kopią podziemne nory z komnatami.
Chomik pręgowany jest aktywnym zwierzątkiem w dzień i w nocy. Nie lubi towarzystwa osobników swojego gatunku. Najbardziej agresywne są samice, które po urodzeniu potomstwa wyganiają z nory samca. W warunkach domowych gryzonia tego należy trzymać pojedynczo, parami lub dwa osobniki jednej płci. Zwierzątka te są bardzo żywotne, a oswojone są przyjacielskie i łagodne.
5 Ciekawostek o chomiku pręgowanym warto jest poznać i zapamiętać, ponieważ jego tryb życia jest ciekawy. Wyróżnia się smukłym i wydłużonym ciałem, które przypomina mysz domową z krótkim ogonem. Posiada jak wszystkie gryzonie rosnące przez całe życie siekacze, które powinny ulegać naturalnemu ścieraniu.
Do wybranych pięciu ciekawostek o chomiku pręgowanym należą:
- Jego charakterystycznymi cechami to biegnąca wzdłuż grzbietu czarna pręga i najdłuższy ze wszystkich chomików nieowłosiony ogon o długości sięgającej do 3 cm.
- Uwielbia wspinaczki, dlatego wystrój klatki powinien zostać dopasowany do jego potrzeb. Mieszkanie chomika należy wyposażyć w liany, gałęzie, drabinki czy półki.
- Kotna samica i karmiąca posiadająca po cztery pary sutków. Jest w tym czasie bardzo agresywna, dlatego samiec nie powinien przebywać z nią w jednej klatce.
- Samce odznaczają się dużymi i rzucającymi się w oczy jądrami oraz włosami porastającymi krocze.
- Potomstwo chomika pręgowanego rozwija się bardzo szybko i już po dwóch tygodniach wyglądem przypominają swoich rodziców. Od matki powinny zostać odsadzone po 3 czy 4 tygodniach.
5 Ciekawostek o chomiku pręgowanym pomoże nam poznać jego charakter i rozróżnić spośród innych chomików. Istnieją jeszcze firmy biotechnologiczne, które w dalszym ciągu wykorzystują chomika pręgowanego do badań. Z jajników samic pozyskują specyficzne białka, które służą do produkcji związków potrzebnych w przemyśle farmaceutycznym.
Podsumowując 5 ciekawostek o chomiku pręgowanym pozwala lepiej poznać potrzeby gryzonia i jego charakter. Jest to potrzebna wiedza w hodowli tych zwierząt. Pomaga dostosować dietę i warunki życia do ich wymagań. Umiejętności tych zwierząt są ciekawymi informacjami dla pasjonatów gryzoni. Chomik pręgowany chętnie hodowany jest w polskich domach.
ZOBACZ TAKŻE
[pt_view id=”6f01e38f2y”]