Opieka nad amazonką żółtogłową dotyczy ptaków hodowlanych i chowanych w domowych warunkach. Papugi te mają swoje wymagania, którym należy sprostać. Przed zakupem ptaków trzeba zapoznać się z ich stylem życia w naturze. Hodowla amazonki żółtogłowej polecana jest głównie pasjonatom ptaków egzotycznych.
Opieka nad amazonką żółtogłową może okazać się nie tylko hobby, ale czasochłonnym zajęciem, gdy kupimy pojedynczego ptaka. Najlepiej zaopiekować się dobrze dobraną parę rozpłodową, gdy myślimy o rozmnażaniu amazonek. Naszym zadaniem jest zapoznanie nowo zakupionej papugi ze zwierzętami bytującymi w domu.
Mieszkanie amazonki żółtogłowej
Opieka nad amazonką żółtogłową dotyczy pokarmu i warunków mieszkaniowych papugi. Ptaki te powinny być trzymane w przestronnej witrynie lub w porze letniej w wolierze ogrodowej. Można również dla nich przeznaczyć specjalny pokój. Duża witryna pokojowa jest doskonałym rozwiązaniem dla pary papug tego samego gatunku.
Witryna pokojowa to świetne mieszkanie dla amazonek, które jest dostępna w sprzedaży w sklepach zoologicznych. Można również zlecić jej wykonanie. Witryna najczęściej wyposażona jest w kółka, co ułatwia jej przemieszczanie. Takie pomieszczenie jest dobrym rozwiązaniem do przetrzymywania pary amazonek żółtogłowych. Szkielet witryny powinien być wykonany z metalowych prętów i całość obciągnięta mocną siatką. Wymiary witryny pokojowej to: 250 x 150 x 150 cm. Witrynę można zmontować samodzielnie i dostosować do wysokości pokoju.
Woliera zewnętrzna to duże i przestronne oraz zadaszone pomieszczenie, które jest obciągnięte mocną drucianą siatką. Dobrym i praktycznym rozwiązaniem jest wybudowanie letniej woliery balkonowej czy ogrodowej. Powinna być ona zabezpieczona od wiatru i upałów oraz drapieżników. Najlepiej połączyć ją z pomieszczeniem wewnętrznym, w którym amazonki znajdą schronienie. Kształt i wielkość woliery może być różny w zależności od możliwości powierzchniowych i inwencji twórczej człowieka.
Pokój dla amazonki żółtogłowej może zostać wydzielony w dostatecznie dużym domu czy na ocieplanym strychu. Urządzenie pokoju zależy od kreatywności papuziego opiekuna. Najważniejsze, żeby pomieszczenie przypominało środowisko naturalne amazonek żółtogłowych. Warto jest posadzić krzewy i trawę w dużych donicach czy skrzynkach. Należy również umieścić w pokoju konary, przypominające drzewo lub nieduży pień.
Wyposażenie papuziego mieszkania
Opieka nad amazonką żółtogłową to odpowiednio wyposażone papuzie mieszkanie i regularna obserwacja wyglądu naszego pupila. W klatce czy wolierze najważniejsze są naczynia na wodę i pokarm. Doskonale sprawdzają się specjalne dozowniki. Naczynia powinny być łatwe do mycia i stabilne, aby papugi nie były w stanie ich przewrócić.
Głównym elementem składowym klatki są żerdki, na które najlepiej nadają się: gałązki wierzby, klonu, topoli czy czarnego bzu. Dobrze, jak są to gałązki różnej grubości. W mieszkaniu amazonki żółtogłowej nie powinno zabraknąć krzaków, trawy i pni. Do klatki lub woliery należy włożyć zabawki, aby papugom nie dokuczała nuda.
Na wolności amazonki budują gniazda w obszernych dziuplach drzew na wysokości 4-15 metrów nad ziemią. Do gniazdowania przystępują tylko skojarzone pary. Samica składa jaja w ilości 2-3 sztuk i samodzielnie je wysiaduje. Po 25-26 dniach wylęgają się pisklęta. Po 65 dniach młode opuszczają gniazdo. Dojrzałość płciową osiągają w wieku 3-4 lat.
W chowie czy hodowli należy przygotować dobranej parze amazonek dosyć dużą, wydrążoną dziuplę w pniu. Można również zbudować obszerną budkę lęgową o wymiarach: 30 x 30 x 50 cm. Dno budki trzeba wysypać trocinami zmieszanymi ze zwilżonym torfem, gdzie samica złoży jaja. Natomiast samiec po wylęgu piskląt będzie je karmił wraz z samicą.
W klatce można umieścić miskę lub basenik z czystą wodą, która powinna maksymalnie sięgać do papuziego brzucha. Amazonki żółtogłowej po wodnej kąpieli nie potrzeba wycierać. Wystarczy umieścić ją w ciepłym pomieszczeniu i poczekać jak sama wyschnie. W wolierze dobrym rozwiązaniem są zainstalowane wodne zraszacze.
Bezpieczny dom amazonek
Opieka nad amazonką żółtogłową to ciekawe hobby, a także przyjemne i interesujące zajęcie. Spędzony czas z papuzim przyjacielem nie powinien być tylko obowiązkiem. Przed zakupem amazonki żółtogłowej należy poznać jej wymagania i potrzeby. Przyjmując zwierzęta pod swój dach, należy stworzyć im dom bez zagrożeń.
Podstawowe zadania ptasiego opiekuna to:
- Zapoznanie papugi ze wszystkimi członkami rodziny zarówno z ludźmi, jak również ze zwierzętami.
- Zamontowanie pokaźnej klatki czy witryny w zacisznym i widnym miejscu pokoju. Dobrym rozwiązaniem w porze letniej jest woliera zewnętrzna.
- Umieszczenie w wolierze zewnętrznej zamkniętego pomieszczenia chroniącego ptaki przed niekorzystnymi warunkami pogodowymi.
- Poświęcanie czasu na zaglądanie do klatki. Nie mniej niż dwa razy dziennie. Jest to priorytetowe zadanie w celu sprawdzenia wyglądu i zachowania amazonek.
- Zamontowanie w klatce czy wolierze ogrodowej dozowników na wodę i karmników oraz codzienne ich mycie.
- Podawanie regularnie świeżej i czystej wody, suchego pokarmu oraz czystych i świeżych owoców czy warzyw. Ważna w diecie papug jest także zielenina.
- Usunięcie z klatki niedojedzonego miękkiego pokarmu.
- Sukcesywne przemywanie pomieszczenia papug gąbką lub ściereczką.
- Zabezpieczenie przewodów elektrycznych przed zniszczeniem przez papugę i przed porażeniem jej prądem.
- Nie rozpylanie środków owadobójczych w pokoju, gdzie znajduje się amazonka żółtogłowa.
- Uniemożliwienie papugom dostępu do gorącej wody i grzejników oraz lekarstw i toksycznych roślin, gdy wypuszczone są z klatki.
- Zabezpieczenie okien siatką lub ich zamknięcie w pomieszczeniu amazonek.
- Umieszczenie na dnie klatki czystego piasku zmieszanego z torfem w celu pochłaniania nadmiaru wilgoci.
- Wymienianie dosyć często i w miarę potrzeby zabrudzonego podłoża w klatce.
- Przeniesienie amazonek żółtogłowych na okres jesienno-zimowy z woliery zewnętrznej do zamkniętego i ogrzewanego pomieszczenia.
Opiekując się tymi ptakami należy posiadać odpowiedni zasób wiedzy na temat ich żywienia i chorób. Trzeba zapewnić im odpowiednie warunki bytowania. Posiadane w domu zwierzęta należy zapoznać z nowym domownikiem. W przypadku kota istnieje niebezpieczeństwo, że amazonka wypuszczona z klatki może stać się ofiarą tego drapieżnika.
Opieka nad amazonką żółtogłową wpływa na jest stan zdrowia psychicznego i fizycznego. Do hodowli domowej przeważnie trafiają młode osobniki. W naturze głównym zagrożeniem dla papug jest człowiek, który jest przyczyną handlu i utratą ptasich siedlisk. Amazonka żółtogłowa nie jest zagrożona wyginięciem.