GeoZoo » Kot » Karmienie kocich osesków
Karmienie kocich osesków

Karmienie kocich osesków

Karmienie kocich osesków wymaga dużej troski i cierpliwości ze strony opiekuna. Jest jednym z najważniejszych aspektów ich pielęgnacji. Z tego względu bardzo ważne jest, żeby poznać zasady karmienia i wykonywać to prawidłowo. Jednak najzdrowszym pokarmem dla kocich noworodków jest mleko matki, które bogate jest w białko i tłuszcze.

Karmienie kocich osesków przez człowieka jest w niektórych przypadkach konieczne w celu uratowania im życia. Niekiedy kocia samica nowo narodzonych kociąt nie ma pokarmu lub jest go zbyt mało, żeby wykarmić potomstwo. Z tego powodu obowiązek spoczywa na człowieku. Zdarza się też, że matka nie przeżyje i kocięta pozostają bezradne. W takiej sytuacji nieoceniona jest pomoc człowieka.

Pokarm dla noworodków

Karmienie  kocich osesków jest czasochłonne i wymaga systematyczności. Jeżeli noworodki nie są karmione przez matkę należy podać im mleko zastępcze dla kociąt. Dostępne jest w sklepach zoologicznych i często również u lekarza weterynarii. Trzeba ściśle przestrzegać receptury dotyczącej przygotowania i podawania mleka, żeby nie zaszkodzić kocim noworodkom.

W zastępstwie można podać mleko w proszku pełnotłuste, ale bardziej gęste od tego jakie przyrządza się dla ludzi. Pokarm przed podaniem powinien zostać ogrzany do temperatury ciała czyli około 37 stopni Celsjusza. Poza tym trzeba maluchy dokładnie obserwować czy nie wystąpi biegunka, wzdęcie czy zaparcie.

Kocim oseskom nie wolno podawać:

  • Mleka krowiego, które jest ciężkostrawne dla kociąt i może być przyczyną biegunek.
  • Surowego mięsa i ryb, które w swoim składzie mogą zawierać bakterie niebezpieczne dla noworodków.
  • Ludzkiego jedzenia, które zawiera szkodliwe składniki dla kocich maluchów, takie jak sól czy tłuszcze.

Karmienie kocich osesków w trzecim tygodniu życia poza mlekiem można uzupełniać różnymi dodatkami. Dobrym rozwiązaniem jest ugotowanie na mleku manny, ryżu czy płatków owsianych. Po 4 tygodniach życia dietę osesków uzupełniamy mielonym gotowanym mięsem lub gotowaną rybą bez ości. Posiłki należy stopniowo rozszerzać, sprawdzając codziennie prawidłowość kocich wypróżnień.

Karmienie kocich osesków

Metoda karmienia osesków

Karmienie kocich  osesków musi być dostosowane do ich potrzeb. Najlepiej karmić noworodki mlekiem z butelki ze smoczkiem. Warto jest kupić specjalne butelki dla kociąt i smoczki o odpowiednich rozmiarach. Karmiąc oseska z butelki  należy skłonić go do aktywnego ssania.

Nie wolno na siłę wstrzykiwać pokarmu, którym noworodek mógłby się zachłysnąć. Karmienie kociego oseska powinno być przeprowadzane na leżąco i z lekko uniesioną głową. Po karmieniu trzeba delikatnie masować brzuszki kociąt, co pobudza u nich trawienie.

Częstotliwość karmienia

Karmienie kocich osesków należy dostosować do występowania oznak głodu, ale nie może być rzadsze niż 6 razy w ciągu doby. Noworodki powinny jeść co 2-3 godziny przez pierwsze dwie doby życia. Do szóstego tygodnia życia oseski należy karmić 4-5 razy na dobę.

W przypadku, gdy maluch ma nadwagę, trzeba zmniejszyć ilość pokarmu, a jeżeli chudnie to częściej jego karmimy. Należy monitorować wzrost kociąt poprzez ich regularne ważenie. Dobrze odżywiany osesek powinien przybierać na wadze około 100 gramów tygodniowo. Dopuszczalna granica normy wynosi 80-120 g.

Karmienie kocich osesków powinno odbywać się w cichym i bezpiecznym miejscu. Prawidłowe karmienie jest bardzo ważne dla rozwoju, kondycji i zdrowia kociąt. Świeżo przygotowane mleko najlepiej nadaje się dla kocich noworodków. Karmiąc kocie oseski opiekun staje się ich matką zastępczą.

Scroll to Top