Kontrola zdrowia kota pozwala wcześnie wykryć kocie schorzenia i podjąć odpowiednie leczenie po konsultacji z lekarzem weterynarii. W porę przeprowadzona kuracja zwiększa szansę na wyleczenie zwierzęcia i minimalizuje jego cierpienia.
Kontrola zdrowia kota to szansa na szybkie wyleczenie stworzenia. Pierwszymi oznakami pogorszenia się kondycji kota mogą być zmiany w jego zachowaniu. Pupil może być mniej aktywny i ignorować zaproszenie na spacer. Miewa także mniejszy apetyt i zwiększone pragnienie. Warto w takich przypadkach obserwować kota.
Początkowe objawy choroby
Kontrola zdrowia kota to obowiązek jego opiekuna, który obok pożywienia, szcepień i pielęgnacji powinien kontrolować stan zdrowia pupila.
Należy skontaktować się z weterynarzem, jeżeli stworzenie będzie miało któreś z poniższych objawów:
- szybko się męczy jest obojętny na otoczenie,
- mocno potrząsa głową,
- często pije wodę,
- ma duży apetyt lub odmawia posiłku,
- często się drapie, gryzie lub liże,
- pojawia się nienaturalny wyciek z organów, np. oczu, nosa czy uszu,
- dużo stracił albo przybrał na wadze,
- ma opuchliznę czy kuleje,
- ma problemy z kładzeniem się lub wstawaniem,
- stał się ospały, nadpobudliwy czy agresywny,
- posiada problemy z wypróżnianiem się.
Jeżeli opiekun kota zaobserwuje poważne zmiany w zachowaniu czy wyglądzie kota powinien je zanotować i poinformować o nich lekarza weterynarii. Należy jednak pamiętać, że kot podobnie, jak ludzie może mieć gorszy dzień i jest wtedy osowiały.
Zachowanie kota spowodowane bólem
Kontrolowanie zdrowia kota to baczne obserwowanie nie tylko jego wyglądu, ale także zachowania. Ból jest efektem podrażnień zmysłowych i może mieć wiele przyczyn. Przeważnie jest to rezultat zatrucia, infekcji, zranienia czy stanu zapalnego. To jedne z najwcześniejszych objawów choroby.
Kot niejednokrotnie wyraźnie sygnalizuje swój ból w zależności od powodu, przekazując opiekunowi, że dzieje się z nim coś złego.
Z powodu bólu głowy kot może:
- regularnie, ale ostrożnie potrząsać głową,
- posiadać tępe spojrzenie,
- mieć przymknięte powieki,
- przyciskać czubek głowy do różnych przedmiotów.
Z powodu bólu narządów wewnętrznych kot może:
- zachowywać się agresywnie bez przyczyny,
- leżeć zwinięty w kłębek,
- garbić się lub mieć napięte mięśnie brzucha,
- szukać sobie zacisznego miejsca i wykazywać niepokój,
- napinać regularnie mięśnie, jak przy wypróżnianiu.
Z powodu bólu kręgosłupa kot może:
- unikać dotykania grzbietu,
- drżeć lub wyginać grzbiet i drżeć,
- kuleć, ale trudno stwierdzić na którą łapkę,
- nie panować nad ruchami zadu,
- mieć trudności z wydalaniem,
- nie trzymać moczu.
Dolegliwości głowy, narządów wewnętrznych czy kręgosłupa mogą być trudne do wykrycia i nie zawsze można jednoznacznie określić przyczynę kulawizny. Najlepszym rozwiązaniem jest kontakt z lekarzem weterynarii, a jedną z metod medycyny alternatywnej jest kręgarstwo.
Kontrola zdrowia kota przyczynia się do wczesnego wykrycia schorzenia i często przedłuża życie kociego przyjaciela. Jednak nie należy zapominać, że jedyną oznaką złej kondycji pupila może być wyłącznie zmiana w jego zachowaniu. Należy troskliwie opiekować się zwierzętami, które będą towarzyszyć nam przez długie lata.
Akt prawny Akwarystyka Fruwanie Gryzonie Koty Niebezpieczne Pies w pracy Psy Ptaki Pupil Quiz Ryby Wirusy Zoologia Zwierzęta domowe Świat zwierząt Żywienie
ZOBACZ TAKŻE
[pt_view id=”6f01e38f2y”]