GeoZoo » Gryzoń » Najmniejszy gryzoń
Najmniejszy gryzoń

Najmniejszy gryzoń

Najmniejszy gryzoń na świecie żyje w Południowej Azji i nazywa się trąbkouszek beludżystański. Należy on do królestwa: zwierząt, gromady: ssaków, rzędu: gryzoni, rodziny: skoczkowatych i rodzaju: skoczuszek. To maleńkie zwierzątko to jedyny przedstawiciel podrodzaju trąbkouszek.

Najmniejszy gryzoń na naszej planecie czyli trąbkouszek beludżystański jest również jednym z najmniejszych ssaków na kuli ziemskiej. Natomiast badylarka pospolita jest najmniejszym gryzoniem europejskim. Aktywna jest ona w dzień, a także o zmierzchu i nad ranem.

Trąbkouszek beludżystański

Najmniejszy gryzoń

Najmniejszy gryzoń występuje w Afganistanie i na terenach południowo-zachodnich Pakistanu. Gatunek ten pierwszy raz został opisany w 1966 roku. Trąbkouszek beludżystański został uznany za gatunek monotypowy, w którym nie wyróżnia się podgatunków.

Najmniejszy gryzoń jest bardzo sympatycznym i skocznym zwierzątkiem z podrodziny mikroskoczków. Długość jego ciała wraz z głową osiąga 47 mm, a długość ogona sięga ponad 80 mm. Natomiast masa ciała nie przekracza 4g. Malutkie jego uszy mają długość około 10 mm.

Można go zmieścić w kieszeni bądź w zamkniętej dłoni.

Pożywieniem trąbkouszka beludżystańskiego są nasiona i liście roślin pustynnych. Gryzonie posiadają wydajny układ pokarmowy. Pobierają prawie 80% dostarczanej energii. Zjadając celulozę, zmiękczają pokarm w żołądku. Zwierzęta te zjadają bryłki swojego kału, po czym zawarte w nich składniki odżywcze są wchłaniane przez jelito. 

Badylarka pospolita

Najmniejszy gryzoń

Najmniejszy gryzoń w Europie to badylarka pospolita z rodziny myszowatych. Należy do podrodziny myszy i rodzaju badylarki. Badylarka pospolita żyje na terenach wilgotnych łąk o wysokiej trawie. Na łodygach traw buduje kuliste gniazda, a jej pokarmem są ziarna, nasiona i owady. Występuje w Europie i Azji, a także w Polsce.

Badylarka pospolita zamieszkuje wilgotne łąki z wysoką trawą, a także pola uprawne. Poza tym jej ulubionym miejscem są zarośla nad brzegiem rzek, czy stawów, które porasta sitowie i trzcina. Gryzoń ten nie hibernuje, tylko w porze zimowej przenosi się w bezpieczne miejsce. Nie preferuje budowania nor.

Przeważnie na bezpieczne miejsca wybiera stodoły czy stogi siana.

Długość ciała badylarki wynosi w granicach 60-75 mm. Natomiast masa ciała waha się w przedziale 4-10 g. Posiada charakterystyczne malutkie uszy i długi nieowłosiony ogon. Pokarmem tego stworzenia są: nasiona, zielone części liści, zioła, roślin, ziarna, owoce, pędy i pąki. Przysmakiem badylarki są również owady.

Najmniejszy gryzoń w Europie jest bardzo skocznym i zwinnym zwierzątkiem. Badylarka pospolita potrafi szybko biegać i doskonale pływać. Zagrożeniem dla niej są ptaki i ssaki drapieżne. Na wolności nie dożywa 2 lat. W hodowli życie jej wydłuża się dwukrotnie, może żyć nawet 4 lata.

Najmniejszy gryzoń na świecie jest delikatnym i miłym stworzeniem. Można go spotkać i podziwiać w Południowej Azji. Jest bardzo żywotny i zwinny, podobnie jak badylarka pospolita. Trąbkouszek beludżystański żyje w stanie dzikim w środowisku naturalnym. Natomiast badylarka pospolita często hodowana jest w polskich domach.


ZOBACZ TAKŻE

[pt_view id=”6f01e38f2y”]

Scroll to Top