GeoZoo » Zoologia » Żywienie i zdrowie żółwi
Żywienie i zdrowie żółwi

Żywienie i zdrowie żółwi

Żywienie i zdrowie żółwi wpływa na ich prawidłowy rozwój i długość życia. Zwierzętom tym należy stworzyć odpowiednie warunki bytowania. Powinny być one zbliżone do ich życia w środowisku naturalnym. Nieodpowiednia dieta i złe warunki wpływają ujemnie na kondycję i zdrowie żółwi. 

Żywienie i zdrowie żółwi jest bardzo ważne w ich hodowli i chowie. Należy pamiętać, że chore żółwie rozpoznaje się po ich wyglądzie i zachowaniu. Zwierzęta powinny być zawsze poddane kwarantannie. Żółwie racjonalnie żywione i trzymane w odpowiednich warunkach, będą cieszyły się dobrym zdrowiem. Gady te mają swoich zwolenników na całym świecie. 

Stołówka żółwi

Żywienie i zdrowie żółwi ma wpływ na ich dobrostan. Dla każdego miłośnika tych zwierząt największym wyzwaniem jest zapewnienie im odpowiedniego pokarmu. Warto również wiedzieć, że niektóre okazy w terrarium zjadają tylko żywe pożywienie. Jednak ich głównym pokarmem są owady i ich larwy. Spożywają również świerszcze, mączniaki i drewniaki, których nie brakuje w sprzedaży.

Zwierzęta te w zależności od gatunku i środowiska w jakim żyją przyjmują różne pokarmy. Niektóre z nich są mięsożerne, inne roślinożerne lub wszystkożerne. Stołówkę hodowlanych żółwi należy dopasować do pokarmu spożywanego przez te gady w naturze. Żółwie powinny mieć podawane oprócz suchej karmy również świeże pożywienie, żeby posiadały dobrą kondycję i nie chorowały.

Zioła

Należy pamiętać, że żółwie wodno-lądowe żywią się rybami, rozmaitymi wodnymi bezkręgowcami. Na przykład zjadają: skorupiaki, rureczniki, plankton i larwy owadów. W sklepach zoologicznych dostępne są niektóre pokarmy. Przeważnie preferowane są mrożone bezkręgowce. Problemu nie stanowią żółwie roślinożerne, którym można podawać, wybrane owoce i warzywa oraz zioła i inne rośliny.

Zioła stanowią podstawę w żywieniu wszystkich roślinożernych gadów. W diecie żółwi powinny znaleźć się: krwawnik, pokrzywa, koniczyna, mlecz czy babka lancetowata. Można je podawać również w formie suszonej. Natomiast żółwie lądowe uwielbiają ogórki czy marchew. Na przykład przysmakiem żółwi greckich jest kwiat dzikiej róży. Pożywienie żółwi roślinożernych powinno być bogate w błonnik i wapń. Natomiast ubogie w cukier, białko i tłuszcze.

Za pomocą jedzenia kształtujemy prawidłowy rozwój zwierząt.

W hodowli popularne są żółwie z klimatu śródziemnomorskiego. Najbardziej znane żółwie to: śródziemnomorski, grecki, stepowy, egipski i obrzeżony. Spożywają one różnorodną mieszankę traw, ziół i kwiatów. Dieta typowo wegetariańska bez dodatku białka pochodzenia zwierzęcego. Błonnik roślinny stanowi większość pożywienia.

Witaminy

W pokarmie nie powinno brakować witamin z grupy A i D3 oraz K2, które powodują wchłanianie wapnia z przewodu pokarmowego do krwi. Rolą wapnia jest budowanie masy kostnej. Ich pożywienie powinno zawierać więcej wapnia niż fosforu. Stosunek tych dwóch pierwiastków w diecie żółwia powinien wynosić 2:1.

W domowych warunkach dobrze jest roślinożernym żółwiom podawać  rośliny zielne, trawy i kwiaty. Doskonale w ich jadłospisie sprawdza się: tymotka, trawa bermudzka, różne zioła czy cykoria. W sklepach zoologicznych nie brakuje gotowych produktów dla żółwi. Zapewnią one wraz ze świeżym posiłkiem zdrowy i zrównoważony rozwój.

Żółwi nie należy przekarmiać. Wystarczy karmić je raz dziennie. Wzrost żółwi musi być kontrolowany i hamowany przez ograniczenie ilości białka. Żółwie nie mogą jeść karmy dla psów czy kotów. Nie wolno podawać pomidorów czy soczystych owoców. Dietę żółwia można urozmaić leśnym przysmakiem. Doskonale do tego nadają się: maliny, jeżyny, poziomki czy borówki

Żywienie i zdrowie żółwi w domowych hodowlach zależy od ich właścicieli. Stołówkę tych gadów należy odpowiednio urozmaicać. Dla każdego miłośnika tych zwierząt największym wyzwaniem jest zapewnienie im odpowiedniej egzystencji. Spośród żółwi w akwarium najczęściej trzymane są żółwie lądowe.

W Polsce dużą popularnością cieszy się żółw grecki czy śródziemnomorski.  

Żywienie i zdrowie żółwi

Problemy zdrowotne

Żywienie i zdrowie żółwi leży w gestii ich właścicieli. Zwierzęta te są zmiennocieplne. Z tego względu wymagają właściwego zakresu temperatury, dokładnie określonego dla każdego gatunku. Jest to bardzo ważny czynnik, ponieważ warunkuje apetyt, trawienie, tempo metabolizmu i przyswajanie składników pokarmowych. Poza tym wpływa na efektywność reakcji immunologicznych i wyznacza aktywność godową.

Zaburzenia na tle behawioralnym występują często z powodu niezapewnienia żółwiom odpowiedniej przestrzeni. Nadmiernie zagęszczenie gadów powoduje agresje pomiędzy zwierzętami. Rola opiekuna to codzienna obserwacja podopiecznego.

Prawidłowa opieka zminimalizuje możliwość zachorowania tych zwierząt.

Wilgotność

Wilgotność ma również bardzo duże znaczenie w życiu żółwi. Odpowiada za właściwe funkcjonowanie powłok ciała i nerek. Może dojść do zatrzymania jaja, jeżeli  wilgotność jest nieprawidłowa. Wysoki jej poziom jest przyczyną rozwoju grzybic. Natomiast zbyt niska wilgotność przyczynia się do problemów z rzuceniem wilinki. W konsekwencji dochodzi do rozwoju ropni. Poza tym mogą zostać uszkodzone rogówki, gdy wilinki zalegają w okolicach oczu.

Wiele gatunków powinno mieć stały dostęp do promieniowania UV-B, Tylko niektóre żółwie tego nie potrzebują. Takie promieniowanie zapewnia możliwość syntezy witaminy D3. Zapewnia to prawidłowe wykorzystanie wapnia przez organizm i wchłanianie go w jelitach. Zmniejszona ilość wapnia wpływa na metaboliczną chorobę kości. Najczęstsze objawy to: zmniejszenie apetytu, deformacja i złamania kości, apatia. U żółwi następuje deformacja skorupy.

Żywienie i zdrowie żółwi wpływa na ich długość życia. Ilość pokarmu należy dostosować do dziennego zapotrzebowania żółwia określonego gatunku. Oznaką dobrego żywienia zwierzęcia jest jego aktywność i prawidłowy wygląd. Każde zaniedbanie ze strony opiekuna może odbić się ujemnie na zdrowiu hodowanych zwierząt. Spośród żółwi w akwarium najczęściej trzymane są żółwie lądowe. Natomiast najliczniejszą rodziną w gatunki są żółwi błotne.   

Żywienie i zdrowie żółwi wpływa na ich rozwój. Wszelkie nieprawidłowości należy skonsultować z weterynarzem, który specjalizuje się w leczeniu gadów. Istnieją lecznice weterynaryjne dla gadów i płazów. Nie wolno leczyć zwierząt samodzielnie. Najczęstszym objawem złego samopoczucia tych stworzeń to nieodpowiednie warunki bytowania. Schorzenia mogą być również wynikiem nieodpowiedniej i mało urozmaiconej diety.


Akt prawny Akwarystyka Fruwanie Gryzonie Koty Niebezpieczne Pies w pracy Psy Ptaki Pupil Quiz Ryby Wirusy Zoologia Zwierzęta domowe Świat zwierząt Żywienie

ZOBACZ TAKŻE

[pt_view id=”6f01e38f2y”]