GeoZoo » Gryzoń » Żywienie i zdrowie ursona
Żywienie i zdrowie ursona

Żywienie i zdrowie ursona

Żywienie i zdrowie ursona może zależeć od ludzkiego wsparcia. Zwierzęta osłabione, chore czy okaleczone, które żyją w środowisku naturalnym często są bezradne. W takiej sytuacji narażone są na niebezpieczeństwo ze strony drapieżników. Niekiedy ursonom bytującym na wolności potrzebna jest pomoc człowieka.

Żywienie i zdrowie ursona dotyczy tylko jednego przedstawiciela tego rodzaju, jakim jest urson amerykański. W naturze występują one w Ameryce Północnej. Bytują w różnym środowiskach. Zwierzęta te żyją w gęstych lasach, tundrach, a także na obszarach pustynnych, które porośnięte są lasami. Poza tym ursona amerykańskiego można podziwiać w ogrodach zoologicznych.

Stołówka ursona

Żywienie i zdrowie ursona wpływa na jego dobrostan. Przekłada się na jego rozmnażanie i stan zdrowia potomstwa. Gatunek ten w warunkach naturalnych sam musi zadbać o swoje pożywienie. Ursony często są mieszkańcami ZOO. Nie brakuje ich również w polskich ogrodach zoologicznych. W niewoli nie muszą martwić się o pokarm.

Ursony amerykańskie na wolności mają różny pokarm. Ich pożywieniem są: liście, trawa, nasiona, pączki, łyko, jagody czy korzenie. Porą zimową sytuacja wygląda znacznie gorzej. Spożywają wówczas najczęściej korę, która ściera im ciągle rosnące siekacze.

Przysmakiem ich są gałązki wierzby i dębu oraz orzechy.  

Ursony amerykańskie w ZOO

Żywienie i zdrowie ursona w ogrodach zoologicznych przekłada się na jego długość życia. Gryzonie te w swojej diecie powinny mieć zapewniony pokarm roślinny. Podawanie posiłku we właściwej formie i o tej samej porze jest bardzo ważne dla właściwego funkcjonowania tych zwierząt. Ursony są zwierzętami roślinożernymi.

W ZOO ich posiłki podobnie, jak innych zwierząt są urozmaicone. Mają tam przede wszystkim podawane posiłki roślinne, marchewkę, pietruszkę, jarmuż czy kukurydzę. Mogą same spacerować po wybiegu i obgryzać swoje ulubione gałązki drzew iglastych. Poza tym opiekunowie często w różnych zakamarkach wybiegu ukrywają im ulubione przysmaki.

Pracownicy ogrodów zoologicznych są pod tym względem odpowiednio przeszkoleni. Wielu z nich ma ukończone studia wyższe na kierunku weterynaryjnym i wymaganą specjalizację. W ogrodach zoologicznych Ursyn amerykański ma zagwarantowaną opiekę medyczną i higieniczne warunki bytowania. Potomstwo, które przychodzi na świat objęte jest opieką weterynaryjną i otrzymuje potrzebne szczepienia.

Żywienie i zdrowie ursona

W polskich ogrodach zoologicznych

W polskich ogrodach zoologicznych samice ursonów rodzą zdrowe potomstwo. Przede wszystkim w ogrodach zoologicznych odtworzone jest naturalne środowisko tych zwierząt. Ursony posiadają tam swój domek i zwykle duży wybieg porośnięty drzewami iglastymi. Teren ten najczęściej porośnięty jest bujną roślinnością. Znajdują się na nim również konary i pnie drzew oraz liczne kryjówki.

Takie rozwiązanie podoba się mieszkańcom ogrodów zoologicznych i osobom zwiedzającym. Ursony mogą tam przechadzać się i samodzielnie poszukiwać pożywienia. Opiekę nad młodym ursonem pełni samica. Natomiast samiec aktywny jest w okresie godowym. Jest to wspaniały raj dla mieszkańców ZOO. Ursony w ogrodach zoologicznych żyją znacznie dużej niż na wolności.


Żywienie i zdrowie ursona wpływa na jego funkcjonowanie w naturze i w niewoli. Przekłada się na jego kondycję i zachowanie. Zwierzęta te są roślinożercami czyli są typowymi weganami. Jest to gatunek najmniejszej troski zaliczony do kategorii LC w czerwonej księdze Międzynarodowej Unii Ochrony Przyrody. Ludzie naruszają równowagę środowiska, w którym żyją i dopuszczają do wymarcia wielu gatunków ze królestwa zwierząt.


ZOBACZ TAKŻE

[pt_view id=”6f01e38f2y”]