GeoZoo » Zoologia » Żywienie i zdrowie szopowatych
Żywienie i zdrowie szopowatych

Żywienie i zdrowie szopowatych

Żywienie i zdrowie szopowatych wpływa na ich prawidłowy rozwój, stan zdrowia i długość życia. Zwierzętom tym należy stworzyć odpowiednie warunki bytowania. Powinny być one zbliżone do ich życia w środowisku naturalnym. Szopowatym trzeba podawać świeży pokarm, żeby posiadały dobrą kondycję i nie chorowały.

Żywienie i zdrowie szopowatych jest bardzo ważne w ich hodowli i chowie. Chore zwierzęta rozpoznaje się po ich wyglądzie i zachowaniu. Szopowatych nie należy leczyć samodzielnie. Prawidłowo żywione i trzymane w higienicznych warunkach będą zdrowe i żywotne. Zwierzęta te mają swoich zwolenników na całej kuli ziemskiej. Szopowate z powodu cennego futra często są obiektem polowań.

Jadłospis szopowatych

Żywienie i zdrowie szopowatych wpływa na ich wygląd, samopoczucie i zachowanie. Dla każdego pasjonat tych ssaków największym wyzwaniem jest zapewnienie im odpowiednio zbilansowanego pożywienia. Szopowate pomimo, ze należą do drapieżników są zwierzętami wszystkożernymi. Spożywają pokarm pochodzenia roślinnego i zwierzęcego oraz drobne kręgowce i bezkręgowce.

Żywienie i zdrowie szopowatych to podstawa ich prawidłowego funkcjonowania. Konsumowanie pokarmu ułatwiają im zęby, które przystosowane są do rozdrabniania różnorodnego pokarmu. W środowisku naturalnym żywią się rozmaitym pokarmem. Polują również na małe ssaki i ptaki. Pożywienie zdobywają na drzewach i ziemi.

Niektóre gatunki polują także w wodzie na raki ryby czy żaby. Preferują również owoce, orzechy i nasiona. Poza tym chętnie jedzą jaja, trawy, liście i zioła oraz owoce. Przysmakiem tych zwierząt może być również miód. Często przeszukują dziuple drzew w poszukiwaniu ptasich jaj, piskląt czy owadów.

Niektóre gatunki szopowatych żywią się głównie owocami.

Szopowate

Zdrowie szopowatych

Żywienie i zdrowie szopowatych żyjących w niewoli zależy od ich opiekunów zarówno w hodowlach, jak i w Ogrodach Zoologicznych. Szopowate są często pacjentami weterynaryjnymi w lecznicy dla zwierząt.

Najlepiej jak będzie to lekarz weterynarii specjalizujący się w leczeniu zwierząt egzotycznych.

Żywienie i zdrowie szopowatych to zapobieganie chorobom i leczenie różnych przypadłości. Zwierzęta te mogą zapadać na podobne choroby, które atakują psy czy koty. Oprócz chorób istnieją błędy w utrzymaniu szopowatych.

Jednak najbardziej niebezpieczne dla tych zwierząt są:

  • wścieklizna, która jest chorobą kończącą się śmiercią i nie podlega leczeniu.
  • nosówka, która jestbardzo zaraźliwa i szerzy siępoprzez bezpośredni kontakt,
  • wirusy, które mogą atakować skórę i narządy wewnętrzne,
  • leptospiroza, która spotykana jest najczęściej u zwierząt futerkowych w ciepłej porze roku,
  • parwowiroza, która atakuje przede wszystkim przewód pokarmowy,
  • pasożyty, które mogą atakować skórę lub narządy wewnętrzne.

Żywienie i zdrowie szopowatych wymaga od jego opiekuna obserwacji podopiecznych, a w razie pojawienia się niepokojących objawów chorobowych należy, jak najszybciej skontaktować się z lekarzem weterynarii, szczególnie w przypadku, gdy podopieczny oprócz przyspieszonego oddechu ma gorączkę.

Szczepienia

Żywienie i zdrowie szopowatych to zapobieganie groźnym chorobom poprzez szczepienie zwierząt. Szopowate w niewoli należy szczepić przeciw wściekliźnie i nosówce nie wcześniej niż w 8 tygodniu życia. Natomiast pierwsze szczepienie przeciw  leptospirozie w wieku 12-14 tygodni życia szopowatego.

Szczepienia powinny zostać powtórzone co roku.

Dobrym rozwiązaniem jest produkcja jednej szczepionki przeciwko kilku chorobom, co zmniejszy liczbę szczepień. Tym samym zostanie zminimalizowana liczba wizyt, stresujących dla każdego zwierzęcia. Szczepionki mogą być podawane zwierzętom z rodziny szopowatych w postaci zastrzyków, jak również kropli do nosa. Dokonuje tego weterynarz.

Żywienie i zdrowie szopowatych wpływa na ich dobrostan. Ilość pokarmu należy dostosować do dziennego zapotrzebowania szopowatego. Oznaką dobrego żywienia zwierzęcia jest jego aktywny tryb życia. Ważne jest również utrzymywanie prawidłowej wagi i wyglądu zewnętrznego tych zwierząt. Każde zaniedbanie ze strony opiekuna może odbić się ujemnie na zdrowiu hodowanego zwierzęcia z rodziny szopowatych.


ZOBACZ TAKŻE

[pt_view id=”6f01e38f2y”]