GeoZoo » Ptak » Żywienie i zdrowie rozelli
Żywienie i zdrowie rozelli

Żywienie i zdrowie rozelli

Żywienie i zdrowie rozelli ma wpływ na prawidłowy rozwój ptaka, który będzie źle reagował na nieświeży pokarm. Rozella właściwie żywiona i trzymane w czystej i przestronnej wolierze, o dobrym oświetleniu zwykle rzadko choruje.

Żywienie i zdrowie rozelli jest bardzo ważne w ich hodowli i chowie. Trzeba pamiętać, że nadmiernie wychudzona papuga przy zbilansowanej diecie świadczy o zarobaczeniu ptaka. Leczenie nie należy podejmować samodzielnie, ponieważ powinien dokonać tego lekarz weterynarii, po uprzednim zbadaniu ptasiego kału. Prawidłowe żywienie i troskliwa opieka w higienicznych warunkach, przekłada się na długość życia tego egzotycznego ptaka.

Urozmaicona stołówka rozelli

Żywienie i zdrowie  rozelli ma wpływ na jej wygląd i samopoczucie. W naturze ptaki te żywią się przeważnie nasionami traw, krzewów i drzew, owocami, pączkami roślin, a także owadami. Jedzą ziarno najczęściej w fazie dojrzałości mlecznej i woskowej. Żywienie w niewoli również nie sprawia kłopotów, ponieważ sprzedaży dostępne są specjalne skomponowane mieszanki pokarmowe, które uwzględniają potrzeby ozdobnych ptaków.

Pokarm suchy – ziarno

Mieszankę dla papug można kupić w sklepie zoologicznym lub sporządzić samodzielnie.

Typowa mieszanka dla rozelli podobnie, jak dla nimfy powinna zwierać:

  • proso 30%,
  • słonecznik 30%,
  • kanar 15%,
  • owsik 15%
  • len 5 %,
  • konopie 5%.

Nie wszystkie składniki muszą codziennie występować w mieszance, ponieważ w środowisku naturalnym ptaki również nie mają zawsze tych samych składników odżywczych. Dobrym rozwiązaniem jest kupowanie mieszanek renomowanych firm, ponieważ nie wszystkie karmy są wystarczająco zbilansowane i urozmaicone.

Rozelle

Pokarm jajeczny

W żywieniu rozelli, jak również innych ptaków niezbędny jest pokarm jajeczny. Jajko ugotowane na twardo po rozgnieceniu powinno być zmieszane z utartą bułką lub kaszą kukurydzianą czy sucharem. Można dodać również zmielone skorupki kurzych jaj. Takie pożywienie jest wskazane szczególnie dla młodych papug. Konsystencja takiego pokarmu powinna być sypka.

Owoce i warzywa

Papugi lubią jabłka, gruszki, winogrono, banany, czereśnie, brzoskwinie, śliwki czy morele. Z egzotycznych owoców unikać podawania awokado. Nie wszystkie owoce czy warzywa będą spożywane, ponieważ papugi posiadają różne gusta. Niekiedy nieznany wcześniej owoc czy warzywo pupil zaczyna jeść dopiero po kilku dniach. Można podawać różnorodne owoce i warzywa wraz z egzotycznymi i leśnymi: czarnym bzem, głogiem, jarzębiną, tarniną, marchwią, sałatą czy ogórkami.

Zielenina i dodatki mineralne

W okresie wiosennoletnim ptaki należy odżywiać zieleniną w nieograniczonych ilościach, ponieważ liście wielu roślin są składnikami różnych witamin. Rozella lubi liście świeżej sałaty i młode listki mniszka lekarskiego, który rośnie w miejscach nasłonecznionych już pod koniec kwietnia. Nie należy karmić ptaki przydrożnymi roślinami, które są zanieczyszczone i szkodzą wszystkim zwierzętom.

Ptaki te chętnie również jedzą liście gwiazdnicy pospolitej i kwiaty oraz liście babki zwyczajnej i lancetowatej. Można także podawać liście koniczyny i cykorii, a także mlecz, krwawnik, tasznik czy lebiodę. Jeżeli nie posiadamy przydomowego ogródka warto jest wysiać sałatę, szpinak, jarmuż czy inne zboża w doniczkach czy kuwetach. Do prawidłowego trawienia potrzebne są ziarna delikatnego piasku lub żwirku. Kostki wapienne można kupić w sklepie.

Po zakupie papugi w początkowym okresie nie należy dodawać do pokarmu preparatów z minerałami czy witaminami, ponieważ ich zapach może zniechęcić ptaka.

Jeżeli opiekun rozelli ma podejrzenie co do stanu jej zdrowia lub ptak nie spożywa jedzenia dłużej niż tydzień, to warto wówczas skontaktować się z weterynarzem, który postawi odpowiednią diagnozę.

Brak wapnia może doprowadzić o groźnych powikłań.

Rozelle

Zdrowy tryb życia

Żywienie i zdrowie rozelli zminimalizuje możliwość zachorowania papugi. Należy zapobiegać chorobom, żeby nie trzeba było leczyć pupila. Najczęstszym objawemzłego samopoczucia papug tego to ospałość i nastroszone pióra.Wszelkie nieprawidłowości należy skonsultować z weterynarzem. Nie należy leczyć ptaki samodzielnie. Rola opiekuna to codzienna obserwacja papugi.

Do najczęstszych chorób rozelli należą:

  • Choroba papuzia, której inna nazwa to papuzica. Jest ona groźną chorobą wirusową przenoszoną z chorego ptaka na człowieka. W dzisiejszych czasach ryzyko zachorować jest minimalne, ponieważ rozelle są udomowione. Ponadto obecnie wyleczenie papuzicy nie stanowi problemu. 
  • Zapalenie dróg oddechowych podczas których oddychanie jest utrudnione na skutek niedrożności nozdrzy. Przyczyną jest przeziębienie.
  • Świerzb jest jednym z poważniejszych schorzeń papug. Są to pasożyty zewnętrzne należące do roztoczy. Oznakami świerzbowca są porowate ślady na dziobie i w okolicy oczu.
  • Pasożyty przewodu pokarmowego to tasiemce lub nicienie. Objawy to chudnięcie pomimo apetytu rozelli.
  • Biegunka, która może być spowodowana wieloma czynnikami. Najczęściej przyczyną jest spożycie przez ptaka nieświeżego pokarmu.
  • Złamania zdarzają się często oswojonym papugom, które swobodnie fruwają na terenie mieszkania.
  • Zaparcie jaja ma miejsce u młodych i niedoświadczonych samiczek lub osłabionych. Następuje zatrzymanie jaja w jajowodzie, przy czym ptak zachowuje się niespokojnie. Jeżeli nie zniesie jaja w ciągu kilku godzin należy skorzystać z pomocy weterynarza. 
  • Wyskubywanie piór może następować na skutek samotności ptaka czy niedoboru mikroelementów  i witamin.

Żywienie i zdrowie rozelli ma wpływ na jej wygląd i zachowanie. Menu papugi powinno być prawidłowo ułożone. Na prawidłowy rozwój rozelli ma także wpływ świeża woda i zachowane właściwe warunki higieniczne.

Każde zaniedbanie ze strony opiekuna może odbić się ujemnie na zdrowiu hodowanych papug.


Akt prawny Akwarystyka Fruwanie Gryzonie Koty Niebezpieczne Pies w pracy Psy Ptaki Pupil Quiz Ryby Wirusy Zoologia Zwierzęta domowe Świat zwierząt Żywienie

ZOBACZ TAKŻE

[pt_view id=”6f01e38f2y”]