GeoZoo » Ptak » Żywienie i zdrowie pingwinów
Żywienie i zdrowie pingwinów

Żywienie i zdrowie pingwinów

Żywienie i zdrowie pingwinów wpływa na ich funkcjonowanie w naturze  i w niewoli. Zwierzęta te są ptakami nielotnymi przystosowanymi do życia w wodzie. Na lądzie można pingwiny zobaczyć w strefie brzegowej lub podziwiać je w niewoli w ogrodach zoologicznych.

Żywienie i zdrowie pingwinów może zależeć od ludzkiej pomocy. Zwierzęta młode, chore lub okaleczone żyjące na wolności często pozostają bezradne. Niektórym gatunkom pingwinom może okazać się potrzebne wsparcie człowieka. Według układu systematyczego żyje na naszej planecie sześć rodzajów i szesnaście gatunków pingwinów.

Stołówka pingwinów

Żywienie i zdrowie pingwinów wpływa na ich dobrostan. Przekłada się też na rozmnażanie tych ptaków i zdrowe potomstwo. Gatunek ten w naturze sam musi zadbać o swoje pożywienie. Pingwiny są mieszkańcami ogrodów zoologicznych na całym świecie, a także w Polsce. W niewoli ptaki te nie muszą martwić się o swój catering.

W skład jadłospisu pingwinów wchodzą: ryby, skorupiaki i głowonogi, a także inne morskie bezkręgowce. Gatunki żyjące wokół Antarktydy żywią się głównie krylem czyli skorupiakami. W mniejszej ilości spożywają ryby czy głowonogi. W celu zdobycia pokarmu często nurkują pod lodem i tam chwytają swoją ofiarę. Za jednym razem mogą złowić nawet koło 30 ryb.

Żywienie i zdrowie pingwinów

Pingwiny w ogrodach zoologicznych

Żywienie i zdrowie pingwinów w ogrodach zoologicznych przekłada się na ich długość życia. Pingwiny w swojej diecie powinny mieć zapewnione ryby i suplementy. Podawanie posiłku we właściwej formie i o tej samej porze wpływa korzystnie na funkcjonowania tych ptaków. Mogą również pływać w zbiorniku i zdobywać pokarm z wody.

Najczęściej w ogrodach zoologicznych hodowane są pingwiny peruwiańskie. Na wolności zamieszkują wybrzeża Argentyny i Peru i polują na sardynki. W ZOO zamiast sardynek otrzymują śledzie, które jedzą bezpośrednio z wiaderka, ręki lub łapią je w wodzie. Życie pingwinów w niewoli dostosowane jest do ich stylu życia w naturze.

W polskich ogrodach zoologicznych wylęgają się zdrowe pisklęta. Odtworzone jest tam naturalne środowisko tych zwierząt. Podoba się to szczególnie osobom zwiedzającym. Jest tam wspaniały raj dla mieszkańców ZOO. Pingwiny w ogrodach zoologicznych żyją dłużej niż na wolności.

Pingwiny peruwiańskie potrzebują ciepłych warunków do życia. Z tego względu w okresie jesienno-zimowym przeprowadzane są do wewnętrznych pomieszczeń.  Mają tam basen z wodą i trzymane są w ogrzewanych pomieszczeniach. Przy sprzyjających warunkach atmosferycznych całe noce spędzają na wybiegu.

Wiosną korzystają z zewnętrznego wybiegu, gdzie jest plaża i większy zbiornik oraz groty, w których mogą przystępować do lęgów. Dobierają się wówczas w pary. Cała populacja w hodowli monitorowana jest przez koordynatora, który decyduje o łączeniu osobników w pary czy o ich wymianie między ogrodami.

Pingwin albinos w gdańskim ZOO

Mieszkańcem gdańskiego ZOO jest biały pingwin peruwiański z czerwonymi oczami. Przyszedł on na świat 12 grudnia 2018 roku. Jest on jedynym takim osobnikiem na skalę światową. W żadnym ogrodzie zoologicznym nie występują pingwiny albinotyczne. Ten wyjątkowy okaz po wykluciu miał osobny wybieg z rodzicami i dwoma starszymi osobnikami.

Chroniony był przed innymi pingwinami, które wydziały jego ekscentryczny wygląd. Jednak w końcu został zaakceptowany przez stado pingwinów peruwiańskich, co nie było łatwe. Początkowo stado dokuczało mu i brało za intruza. Ten śliczny pingwin to Kokosanka, która różni się od swoich krewniaków.

Podsumowując żywienie i zdrowie pingwinów wpływa na ich funkcjonowanie w środowisku naturalnym i w niewoli. Przekłada się na kondycję, zdrowie i zachowanie tych ptaków. Niektóre gatunki pingwinów żyjących w środowisku naturalnym są pod ścisłą ochroną. Zagrożeniem dla nich są często wydobywane surowce czy przełowienie oceanów i zmiany klimatyczne.


ZOBACZ TAKŻE

[pt_view id=”6f01e38f2y”]