GeoZoo » Zoologia » Żywienie i zdrowie pajęczaków
Żywienie i zdrowie pajęczaków

Żywienie i zdrowie pajęczaków

Żywienie i zdrowie pajęczaków wpływa na ich prawidłowy rozwój i długość życia. Zwierzętom tym należy stworzyć odpowiednie warunki bytowania. Powinny być one zbliżone do ich życia w środowisku naturalnym. Pajęczakom trzeba podawać świeży pokarm, żeby posiadały dobrą kondycję i nie chorowały.

Żywienie i zdrowie pajęczaków jest bardzo ważne w ich hodowli i chowie. Należy pamiętać, że chore pajęczaki rozpoznaje się po ich wyglądzie i zachowaniu. Zwierzęta nie powinny być leczone samodzielnie. Prawidłowo żywione i trzymane w odpowiednich warunkach pajęczaki będą zdrowe i żywotne. Zwierzęta te mają swoich pasjonatów na całym świecie.  

Jadłospis pajęczaków

Żywienie i zdrowie pajęczaków ma wpływ na ich wygląd i zachowanie. Zwierzęta te w zależności od gatunku przyjmują rozmaite pokarmy. Pająki są jadowite i drapieżne podobnie, jak skorpiony. Niektóre pajęczaki są wszystkożerne lub padlinożerne. Roztocza wyróżniają się największą różnorodnością w pobieranym pożywieniu.  

Pajęczaki w dynamicznym układzie ekologicznym zajmują kluczową pozycję. Doskonałym przykładem są mechowce, które należą do podgromady roztoczy. Biorą one udział w obiegu materii organicznej. Zjadają około połowy biomasy, odkładającej się rocznie w lesie. Żywią się martwymi lub rozkładającymi się cząstkami innych organizmów.

Żywienie i zdrowie pajęczaków w domowych hodowlach zależy od ich właścicieli. Dla każdego miłośnika tych zwierząt największym wyzwaniem jest zapewnienie im odpowiedniej egzystencji. Najczęściej utrzymywane są ptaszniki z rzędu pająków i rodziny ptasznikowatych. Pająki z natury są drapieżnikami i dlatego pokarmem ich są żywe ofiary.

Młode i nieduże pająki spożywają inny pokarm, niż duże czy dorosłe osobniki.

Młode pająki lubią muchy i ich larwy oraz larwy mączniaka. W miarę dojrzewania i rozwoju pająka, jego stołówkę można wzbogacić o inny pokarm. Na przykład powinien mieć podawane: świerszcze, nieduże ćmy i karaczany szare lub zielone. W sprawdzonych hodowlach można kupować gotowy pokarm dla ptaszników.

Dorosłe pająki jedzą najchętniej larwy drewnojadów, szarańczę, świerszcze czerwonogłowe. Można im podawać małe gryzonie czy żabki. Natomiast myszy najlepiej ze znanej hodowli. Wśród pająków również można zaobserwować kanibalizm. Samica może zjeść samca po kopulacji, jeżeli przebywają w zbyt małym pomieszczeniu. Pająki nie spożywają padliny. Jedzą żywe ofiary lub niedawno zabite.

Pająki

Zdrowie pajęczaków

Żywienie i zdrowie pajęczaków zależy od ich opiekunów. Zwierzęta te są zmiennocieplne. Z tego względu wymagają właściwego zakresu temperatury, dokładnie określonego dla każdego gatunku. Jest to bardzo ważny czynnik, ponieważ warunkuje apetyt, trawienie, tempo metabolizmu i przyswajanie składników pokarmowych.

W okresie zimowym zapadają w stan odrętwienia i obniża się temperatura ich ciała.

Wilgotność ma bardzo duże znaczenie w życiu pajęczaków. Odpowiada za właściwe funkcjonowanie powłok ciała. Wysoki jej poziom jest przyczyną rozwoju grzybic. Natomiast zbyt niska wilgotność przyczynia się do problemów z rzuceniem wilinki. W konsekwencji dochodzi do rozwoju ropni. Poza tym mogą zostać uszkodzone rogówki, gdy wilinki zalegają w okolicach oczu.

Najczęstsze choroby

Żywienie i zdrowie pajęczaków mają wpływ na ich rozwój i kondycję. Najliczniejszym rzędem pajęczaków są pająki i to one znalazły zwolenników w domowej hodowli. Najczęściej trzymanymi w terrarium pająkami są ptaszniki.

Pająki są odpornymi zwierzętami, ale również czasami mogą zachorować.

Leczenie bezkręgowców nie jest łatwe i często nastręcza wiele problemów. Trudno spotkać lekarza weterynarii, który podejmie się leczenia pajęczaków. Książek na ten temat również jest niewiele.

Do najczęstszych schorzeń, jakie występują u pajęczaków zaliczyć należy:

  • Grzybicę i pleśń, której zwykle przyczyną jest za wysoki poziom wilgotności. Biały lub szary nalot pojawia się wszędzie. Pozostaje tylko przeprowadzić dezynfekcję terrarium i przenieś pajęczaka w bezpieczne miejsce.
  • Zewnętrzne pasożyty, które atakują zwykle hodowane pająki. Przeważnie są to roztocza. Najprędzej można ich pozbyć się czekając na wylinkę, którą należy usunąć. Roztocza powinny znajdować się na niej.
  • Urazy mechaniczne, które dotyczą najczęściej odwłoka u pająka. Spowodowane jest to często upadkiem z wysokości. Małe rany można załatać za pomocą wazeliny czy mąki. Rozległe rany kończą się najczęściej śmiercią zwierzęcia.
  • Złamaną lub urwaną kończynę, która często odrasta po kilku wilinkach.
  • Syndrom dyskinetyczny, który oznacza porażenie mózgowe. Objawami są niekontrolowane ruchy, które kończą się śmiercią zwierzęcia.
  • Nowotwory, które występują najczęściej w formie narośli i guzków. Z czasem ulegają powiększeniu i nie można je w żaden sposób usunąć. Nie ma na to lekarstwa.

Podsumowując żywienie i zdrowie pajęczaków wpływa na ich kondycję i długość życia. Ilość pokarmu należy dostosować do dziennego zapotrzebowania pajęczaka. Oznaką dobrego żywienia zwierzęcia jest jego aktywność i dobra kondycja. Ważne jest również utrzymywanie prawidłowego wyglądu zewnętrznego pajęczaka. Każde zaniedbanie ze strony opiekuna może odbić się ujemnie na zdrowiu hodowanych zwierząt.


Akt prawny Akwarystyka Fruwanie Gryzonie Koty Niebezpieczne Pies w pracy Psy Ptaki Pupil Quiz Ryby Wirusy Zoologia Zwierzęta domowe Świat zwierząt Żywienie

ZOBACZ TAKŻE

[pt_view id=”6f01e38f2y”]