GeoZoo » Gryzoń » Żywienie i zdrowie myszowatych
Żywienie i zdrowie myszowatych

Żywienie i zdrowie myszowatych

Żywienie i zdrowie myszowatych ma duże znaczenie w ich rozwoju, kondycji, a także badaniach medycznych. Zasadniczy wpływ na wszystkie procesy zachodzące w żywym organizmie ma rodzaj i skład pokarmu. Priorytetem w hodowli wszystkich zwierząt jest prawidłowe ich żywienie.

Żywienie i zdrowie myszowatych przekłada się na ich dobrostan i długość życia. W środowisku naturalnym zwierzęta te same potrafią zadbać o siebie. Natomiast hodowlane gatunki myszowatych racjonalne żywione i trzymane w higienicznych warunkach chorują rzadko. Wiele gatunków gryzoni uważanych jest za szkodniki.  

Woda źródłem życia

Żywienie i zdrowie myszowatych opiera się na wodzie i pożywieniu. Posiłek należy podawać w ciężkich, najlepiej ceramicznych bądź metalowych miskach. Takich naczyń gryzoń nie będzie w stanie przewrócić lub przesunąć. Można również umocować pojemnik na odpowiedniej wysokości w klatce.

Do życia zwierząt oprócz pożywienia potrzebna jest woda, która powinna być stale dostępna. Najlepiej, jak będzie znajdowała się w kulkowym poidełku z metalową końcówką dozującą. Woda podana w takim naczyniu nie zostanie zanieczyszczona odchodami gryzonia, ani nie zamoczy podłoża. Wskazówką do umycia poidełka jest osad na jego ściankach.

Jadłospis myszowatych

Żywienie i zdrowie myszowatych wpływa na ich wygląd i zachowanie. W warunkach hodowlanych zwierzęta mogą być karmione mieszanką dla gryzoni, dostępną w sklepach zoologicznych. Catering dla myszowatych można skomponować samodzielnie. Posiłek przygotowany dla naszych podopiecznych powinien być świeży, bez oznak zagrzybienia.

W składzie posiłku powinny znaleźć się dobrze wymieszane ziarna: jęczmienia, pszenicy, ryżu, kukurydzy, płatków owsianych, siemienia lnianego oraz pestki dyni i słonecznika. Taka mieszanka może być przygotowana na kilka miesięcy. Składniki te trzymane w suchym pomieszczeniu nie ulegają psuciu.

Mieszanka zbóż należy wzbogacić warzywami, owocami, a także zieleniną i produktami nabiałowymi. Uzupełnieniem diety myszowatych są owoce i warzywa oraz siano. Przed zakupem gotowego granulatu należy sprawdzić datę przydatności do spożycia i wzbogacić go nasionami. Taka gotowa mieszanka powinna zawierać w swoim składzie odpowiednią dawkę witamin i minerałów pozbawionych barwników.

Stosowanie granulatów nie jest konieczne w hodowlach amatorskich, ponieważ nie są one tanie ani łatwo dostępne. Hodowcy powinni zadowolić się paszami naturalnymi o różnorodnym składzie. Trzeba stosować je zgodnie z zapotrzebowaniem i upodobaniem zwierząt. Mniszek lekarski i natkę z pietruszki należy podawać w małych dawkach, gdyż są to produkty moczopędne.

Czerstwy i pełnoziarnisty chleb jest wartościowym dodatkiem w diecie gryzoni, którym rosną siekacze przez całe ich życie. Siano, które stanowi źródło błonnika i wspomaga trawienie można podawać bez ograniczenia. Nie zjedzone siano doskonale nadaje się na budowę gniazda. Nie spożyty pokarm miękki powinniśmy niezwłocznie usunąć z klatki. 

Zdrowy tryb życia

Żywienie i zdrowie myszowatych to bardzo ważne aspekty w ich życiu, które chronią je przed wieloma schorzeniami. Gryzonie te przy zastosowaniu odpowiedniej diety będą cieszyły się dobrym zdrowiem. Przyczyną różnych schorzeń najczęściej jest niewłaściwy pokarm, w nadmiernej ilości i zbyt często podawany.

Niektóre gatunki tych zwierząt mogą być uczulone na określone składniki żywieniowe. Wprowadzony nowy pokarm może również wywołać alergię, która objawia się niekiedy łysieniem pyszczka i krwawieniem z nosa. Myszowate nie mogą być narażone na przeciągi, dym z papierosów czy nadmierną ilość kurzu.

Nieodpowiednia dieta może również spowodować biegunkę. Nie można doprowadzić do odwodnienia organizmu zwierzęcia. Typowym schorzeniem gryzoni są przerośnięte siekacze w wyniku podawania zbyt małej ilości twardego pokarmu. Jeżeli zachodzi konieczność skrócenia siekaczy powinien dokonać tego lekarz weterynarii.

Niekiedy u myszowatych może dojść do infekcji oczu, a wydzielina skleić powieki. Wskazana jest wówczas wizyta w gabinecie weterynaryjnym, który specjalizuje się w leczeniu gryzoni. Zwierząt nie wolno leczyć samodzielnie i podawać im lekarstw przeznaczonych dla ludzi.

Podsumowując żywienie i zdrowie myszowatych przekłada się na ich samopoczucie i żywotność. Gryzonie te są najczęściej zwierzętami wszystkożernymi. Prawidłowa dobrana dieta daje gwarancję sukcesu w hodowli tych zwierząt. Myszowate otoczone troskliwą opieką posiadają wspaniałą formę fizyczną, odporne są na choroby i różne niedomagania.


ZOBACZ TAKŻE

[pt_view id=”6f01e38f2y”]