GeoZoo » Gryzoń » Żywienie i zdrowie myszoskoczka mongolskiego
Żywienie i zdrowie myszoskoczka mongolskiego

Żywienie i zdrowie myszoskoczka mongolskiego

Żywienie i zdrowie myszoskoczka mongolskiego to bardzo ważne elementy w prawidłowym funkcjonowaniu gryzonia, który trzymany jest w domu. Priorytetem w hodowli wszystkich zwierząt jest prawidłowe ich żywienie. Zasadniczy wpływ na wszystkie procesy zachodzące w żywym organizmie ma rodzaj i skład pokarmu. 

Żywienie i zdrowie myszoskoczka mongolskiego to niezbędne czynniki potrzebne do jego prawidłowego rozwoju, kondycji i rozmnażania. Gryzoń ten nie jest wybredny, chociaż często podobnie, jak człowiek ma swoje ulubione posiłki. Zwierzątko zadbane i przebywające w higienicznych warunkach żyje dłużej i cieszy się dobrym zdrowiem.

Jadłospis myszoskoczka mongolskiego

Żywienie i zdrowie myszoskoczka mongolskiego to podstawy, które należy spełniać w hodowlach. W środowisku naturalnym myszoskoczek mongolski odżywia się przede wszystkim korzeniami traw i zielonymi albo suchymi pędami. Lubi również spożywać owoce i nasiona. W warunkach hodowlanych można podawać jemu gotowe mieszanki ziaren dla gryzoni.

W skład gotowych mieszanek, które dostępne są w sklepach zoologicznych wchodzą różne zboża. Dominuje w nich żyto, pszenica, proso i kukurydza. Wymaga on małych posiłków, ponieważ jest tylko trochę większy od zwykłej myszy.

Dodatkami, za którymi przepada większość tych zwierząt są:

  • nasiona słonecznika,
  • pędy traw i ziół,
  • suszone owoce i warzywa,
  • suszone i sprasowane rośliny zielone,
  • chrupki kukurydziane.

Dieta powinna zostać uzupełniona świeżymi owocami i warzywami. W małych ilościach należy podawać warzywa strączkowe i kapustę, ponieważ wywołują wzdęcia. Gryzonie nie powinny spożywać zbyt dużo natki z pietruszki i mniszka lekarskiego, które są produktami moczopędnymi.

Odpowiednie uzupełnienie diety stanowią liście: rzeżuchy, koniczyny czy babki lekarskiej, które nie powinny być zbierane w bliskiej odległości od dróg. W porze letniej podawane myszoskoczkowi mongolskiemu gałązek z drzew owocowych, pomoże w ścieraniu ciągle rosnących siekaczy.

Można umieścić w klatce kamień zawierający sole mineralne lub kostkę wapienną. 

Na rynku dostępne są również biszkopty, chrupki i dropsy, specjalnie produkowane dla gryzoni.  Od czasu do czasu wskazane jest podawanie trochę chudego mięsa. Mogą to być larwy mączniaka. Myszoskoczek mongolski powinien posiadać stały dostęp do czystej i świeżej wody. Potrafi on magazynować wodę w tłuszczu.

Opieka nad myszoskoczkiem mongolskim
By H. Zell – Own work, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=28529223

Zdrowy tryb życia

Żywienie i zdrowie myszoskoczka mongolskiego to bardzo ważne aspekty w jego życiu, które chronią go przed wieloma chorobami. Gryzoń ten przy zastosowaniu odpowiedniej diety będzie cieszył się dobrym zdrowiem przez długie lata swojego życia. Przyczyną różnych schorzeń najczęściej jest niewłaściwy pokarm, w nadmiernej ilości i zbyt często podawany.

Uczulenie

Myszoskoczek mongolski może być uczulony na niektórą żywność. Wprowadzony nowy pokarm do jadłospisu zwierzątka może wywołać alergię, która objawia się krwawieniem z noska i łysieniem pyszczka. Sierść odrasta szybko, ale objawy nie powinny występować regularnie. Należy wówczas podawać suchą karmę, aż do ustąpienia objawów.

Infekcje oddechowe

U myszoskoczka mongolskiego mogą pojawić się także infekcje oddechowe, które niekiedy doprowadzają do zapalenia płuc. Przyczyną tej choroby może być niska wilgotność czy nadmierna ilość kurzu. Poza tym w złym miejscu ustawiona klatka, w której zwierzątko narażone jest na przeciągi. W przypadku obfitej wydzieliny z noska i świszczącego oddechu należy zastosować lekarstwo przepisane przez weterynarza.

Wrzody

Myszoskoczek mongolski narażony jest również na zewnętrzne wrzody, powstające niekiedy w wyniku infekującej ranki. Ma to miejsce wówczas, gdy przy skaleczeniu pod skórę dostaną się zanieczyszczenia. Objawy te należy leczyć w gabinecie weterynaryjnym, podobnie jak w przypadku zapalenia ucha wewnętrznego. Wewnętrzne wrzody rzadko są zdiagnozowane.

Biegunka

Niebezpieczną chorobą dla tego zwierzątka jest biegunka w wyniku nieodpowiedniej diety. Nie można w tym przypadku doprowadzić do odwodnienia organizmu. Objawy mogą ustąpić w krótkim czasie, gdy zostanie zmieniony rodzaj stosowanego pokarmu. Nieodpowiednia opieka nad tymi zwierzętami może również doprowadzić do chorób i dolegliwości.

Przerośnięte siekacze

U myszoskoczka przyczyną przerośniętych siekaczy są małe ilości suchej karmy, które nie ścierają zębów w naturalny sposób. Jeżeli zachodzi konieczność skrócenia siekaczy powinien dokonać tego lekarz weterynarii. Niekiedy u myszoskoczka może dojść do infekcji oczu, a wydzielina skleić powieki. Wskazana jest wówczas wizyta w lecznicy dla zwierząt, szczególnie specjalizującej się w leczeniu gryzoni.

Podsumowując żywienie i zdrowie myszoskoczka mongolskiego przekłada się na jego zadowolenie i kondycję. Zwierzętom nie wolno podawać lekarstw przeznaczonych dla ludzi. Należy korzystać z porad weterynarza, który zastosuje leki przeznaczone dla gryzoni. Odpowiednie żywienie i opieka myszoskoczka mongolskiego zmniejszy możliwość wystąpienia chorób i różnych niepożądanych dolegliwości.


Akt prawny Akwarystyka Fruwanie Gryzonie Koty Niebezpieczne Pies w pracy Psy Ptaki Pupil Quiz Ryby Wirusy Zoologia Zwierzęta domowe Świat zwierząt Żywienie

ZOBACZ TAKŻE

[pt_view id=”6f01e38f2y”]