GeoZoo » Zoologia » Żywienie i zdrowie małpokształtnych
Żywienie i zdrowie małpokształtnych

Żywienie i zdrowie małpokształtnych

Żywienie i zdrowie małpokształtnych w dużym stopniu zależy od człowieka. Zwierzęta żyjące w środowisk naturalnym nie są w stanie wystarczająco zadbać o swoje zdrowie. Poza tym chore czy okaleczone są często bezradne i zagraża to ich życiu. Niekiedy małpokształtne bytujące na wolności mogą potrzebować ludzkiej pomocy. 

Żywienie i zdrowie małpokształtnych dotyczy małp szerokonosych Nowego Świata i małp wąskonosych Starego Świata. Populacja małp w większości żyje na wolności w różnego typu lasach tropikalnych. Część z nich przystosowała się do warunków panujących w ogrodach zoologicznych, gdzie można podziwiać te inteligentne stworzenia. Wiele gatunków małp potrafi doskonale naśladować zachowanie człowieka. Niektóre można hodować w warunkach domowych.

Stołówka małpokształtnych

Żywienie i zdrowie małpokształtnych przekłada się również na ich rozmnażanie i stan zdrowia potomstwa. Gatunki żyjące na wolności w stanie dzikim same muszą zadbać o swoje pożywienie. Niektóre gatunki małpokształtnych można podziwiać w ogrodach zoologicznych na całym świecie, a także w Polsce.

Małpokształtne to przeważnie zwierzęta wszystkożerne. Preferują jednak owoce, warzywa i orzechy.

W środowisku naturalnym żywią się najczęściej:

  • owocami,
  • pędami roślin,
  • kwiatami,
  • owadami,
  • pająkami,
  • ptasimi jajami.

Żywienie i zdrowie małpokształtnych w niewoli wymaga od opiekuna pewnego zasobu wiedzy i zaangażowania. Małpom hodowanym w warunkach domowych należy poświęcać dużo czasu, ponieważ są to zwierzęta stadne. Nie lubią zostawać same w domu nawet ze swoimi zabawkami.

Oswojonym małpom można podawać różne owoce i warzywa, owady, pająki, a nawet kawałeczki mięsa drobiowego. Najczęściej uwielbiają orzechy, jabłka, banany, pomarańcze, a także kurze jaja czy ziemniaki. Nie należy zapominać o witaminie D i wapniu. Ponadto powinny mieć dostarczoną dziennie odpowiednią dawkę światła słonecznego.

Zdrowy tryb życia

Żywienie i zdrowie małpokształtnych przekłada się na ich ruchliwość i samopoczucie oraz długie życie. Nie tylko należy zadbać o prawidłową dietę, ale także o odpowiednią dawkę ruchu na świeżym powietrzu. Z tego względu w wyprawce dla małpy powinny znaleźć się szelki i smycz, a także wiele różnych ciekawych i edukacyjnych zabawek.

Małpki podobnie, jak wiele innych zwierząt i człowiek mogą zachorować, pomimo troskliwej i właściwej opieki. W takim przypadku trzeba liczyć się z dosyć wysokimi kosztami wizyty u specjalisty. Nie wszyscy lekarze weterynarii znają się na leczeniu zwierząt egzotycznych, które coraz częściej hodowane są w Polsce.

Żywienie i zdrowie małpokształtnych są wyznacznikami prawidłowego funkcjonowania tych zwierząt. Małpy nie wolno trzymać w przeciągu i zimnym pomieszczeniu. Latem zwierzątko to może przebywać w zewnętrznej wolierze. Jeżeli nie ma do towarzystwa drugiego osobnika, należy poświęcać jej dużo czasu. W przeciwnym przypadku może mieć problemy behawioralne.

Małpokształtne

Życie małp w ZOO

Żywienie i zdrowie małpokształtnych w Ogrodach Zoologicznych wpływa na ich długość życia. W swojej diecie powinny mieć zapewniony pokarm roślinny. Rodzaj pokarmu uzależniony jest od gatunku. Wielkość dziennej racji żywieniowej zależy od masy ciała. W żadnym ZOO nie powinno brakować tych inteligentnych stworzeń.

Podawanie posiłku w odpowiedniej formie i o określonej porze jest bardzo ważne dla właściwego rozwoju i rozrodu małpokształtnych. Pracownicy ogrodów zoologicznych są odpowiednio pod tym względem przeszkoleni. Często są to studenci na kierunku weterynaryjnym, którzy specjalizują się w leczeniu i pomaganiu zwierzętom egzotycznym.

W ogrodach zoologicznych o określonych porach podawany jest zwierzętom posiłek i woda. Poza tym mają tam zapewnioną opiekę medyczną i odpowiednie warunki bytowania. Pracownicy ZOO karmią małpy i opiekują się nimi.

Musza zadbać o czystość ich pomieszczeń, a także o kwestie techniczne i administracyjne. Potomstwo przychodzące na świat otrzymuje potrzebne szczepienia. Małpy w naturze narażone są na wiele niebezpieczeństw. Najczęściej ze strony zwierząt drapieżnych i człowieka, który je odławia w celach handlowych czy eksperymentalnych. Ludzie również niszczą środowisko tych zwierząt

Sajmiri i kapucynka

Żywienie i zdrowie małpokształtnych dotyczy również trzymanych w domowych warunkach czy w hodowlach, w celach handlowych. W Polsce jest coraz częstsze zainteresowanie niektórymi gatunkami zwierząt egzotycznych, które są legalne w naszym kraju. Największą popularność zyskały małpy szerokonose Nowego Świata z rodziny płaksowatych. Do niej należą dwie podrodziny: sajmiri i kapucynka.

Małpy z tych dwóch podrodzin są zwierzętami wszystkożernymi, o które trzeba odpowiednio zadbać. Można podawać im wszelkie owoce i różne warzywa. Przepadają za orzechami, pędami roślin i owadami. Do każdej małpy należy podchodzić indywidualnie, gdyż ma własne upodobania żywieniowe.

Oswojona sajmiri czy kapucynka to wspaniali towarzysze człowieka.

Żywienie i zdrowie małpokształtnych w dużym stopniu wpływa na ich samopoczucie, kondycję i długość życia. Nasza planeta traci bezpowrotnie bogactwo gatunków małpokształtnych w skutek niepożądanej działalności człowieka. Ludzie naruszają równowagę środowiska, w którym żyją. Niszczone są przez człowieka lasy deszczowe, gdzie bytują niektóre gatunki małp.


ZOBACZ TAKŻE

[pt_view id=”6f01e38f2y”]