GeoZoo » Ptak » Żywienie i zdrowie kardynała szkarłatnego
Żywienie i zdrowie kardynała szkarłatnego

Żywienie i zdrowie kardynała szkarłatnego

Żywienie i zdrowie kardynała szkarłatnego to podstawa prawidłowego rozwoju i samopoczucia ptaka. Zwierzęta te posiadają wrażliwe żołądki i mogą źle reagować na nieświeży pokarm. Kardynały szkarłatne racjonalnie żywione i trzymane w czystych i dobrze oświetlonych pomieszczeniach chorują sporadycznie.

Żywienie i zdrowie kardynała szkarłatnego przekłada się na długość jego życia. Gatunek ten należy do ptaków śpiewających. Doniosły i melodyjny głos mają samce. Wszystkie samce śpiewają, tylko w innej tonacji. Śpiew tych ptaków uzależniony jest od nauczyciela, jakiego miały w młodości. Zwierzęta te są na wolności wszystkożerne.   

Pożywienie dzikich ptaków

Żywienie i zdrowie kardynała szkarłatnego ma wpływ na jego wygląd i samopoczucie, a także na śpiew samców. W środowisku naturalnym ptaki posiadają duży wybór pożywienia. W niewoli menu skrzydlatych towarzyszy nie sprawia problemów. Na przykład w sprzedaży dostępne są specjalne skomponowane mieszanki pokarmowe, które uwzględniają ptasie potrzeby.

Ogromną rolę w życiu ptaków odgrywa woda, która zawsze powinna być czysta i świeża. Najlepiej, jak jest filtrowana lub źródlana. Natomiast podstawowym źródłem białek roślinnych, węglowodanów, witamin oraz substancji mineralnych jest ziarno. Ptaki te w naturze poszukują  najczęściej nasiona traw i chwastów oraz zboża i owoce.

Uwielbiają sok klonowy.

Kardynały szkarłatne nie często odżywiają się owadami. W ich jadłospisie znajdują się: cykady, ślimaki, pasikoniki czy małe chrząszcze. W porze zimowej spożywają każdy napotkany pokarm. Posiłek swój zbierają najczęściej na ziemi. Ptaki te migrują wyłącznie w poszukiwaniu pożywienia.

Żywienie i zdrowie kardynała szkarłatnego

Stołówka Kardynała szkarłatnego

Żywienie i zdrowie kardynała szkarłatnego w niewoli to urozmaicona dieta. Należy podawać nasiona traw i chwastów w różnej formie dojrzałości.  Dobrym rozwiązaniem jest umieszczanie między prętami całych kłosów lub dojrzałych kwiatostanów. Można także ustawić pęki roślin w doniczce. Rośliny zielone stanowią skład wielu witamin, a również makro i mikroelementów. Najbardziej popularny jest mniszek lekarski.

W jadłospisie powinny znaleźć się miękkie pokarmy, które można sporządzić samodzielnie. Podstawowymi składnikami takich mieszanek jest jajko lub pełnotłusty ser. Gotowa mieszanka po dokładnym połączeniu składników powinna mieć konsystencję sypką lub plasteliny w przypadku sera. W sprzedaży dostępne są wilgotne karmy jajeczne z dodatkiem naturalnego miodu.

Mieszanka jajeczna składa się z jajka ugotowanego na twardo i drobno posiekanego, bułki tartej lub mąki kukurydzianej. Do tego należy dodać odrobinę startej marchewki i jabłka. Do mieszanki jajecznej można dołożyć dwa razy w tygodniu kilka kropli tranu. Nie zawsze musi być sporządzona mieszanka. Wystarczy jajko ugotować na twardo, a następnie należy podzielić je wraz ze skorupką na dwie lub trzy części.

Bardzo wartościowym źródłem wapnia, a także innych składników mineralnych, które niezbędne są do prawidłowego rozwoju ptaków są skorupki mątw. Przez cały rok powinny być one podawane pierzastym pupilom. Jednak w podawaniu witamin należy zachować umiar i nigdy nie wolno przekraczać widniejącej na opakowaniu dawki.

W warunkach domowych karma powinna być urozmaicona.

W żywieniu ptaków ważną rolę pełni żwirek, który dostając się do żołądka ptaka zużywa się podczas rozcierania pokarmu i zostaje wydalony. Może on być zastąpiony wyprażonym w piekarniku czystym piaskiem, który powinien być podawany w miseczce lub wysypany na dno klatki. Specjalne mieszanki żwirku dostępne są w sklepach zoologicznych, z przeznaczaniem dla różnych ptasich gatunków. W klatce nie może zabraknąć kostki wapiennej.

Kardynał szkarłatny

Profilaktyka

Żywienie i zdrowie kardynała szkarłatnego to również zapobieganie ptasim chorobom, aby nie trzeba było leczyć pierzastego pupila. Podstawową zasadą jest utrzymywanie w czystości pomieszczenia, w którym przebywa ptak. Należy także przestrzegać higieny karmienia i pojenia podopiecznego.

Warto jest pamiętać o zapewnieniu właściwego oświetlenia, nie narażając ptaka na stres.

Zapobieganie chorobom to również systematyczna dezynfekcja całej klatki wraz z prętami, ścianami i podłogą. Poza tym należy regularnie czyścić poidła i karmidła oraz żerdki, a podłoże wymieniać w razie potrzeby. Miękki pokarm, który nie został zjedzony trzeba usuwać z klatki. Spełnienie tych wszystkich warunków to gwarancja dobrego zdrowia ptaków i najlepszej jakości uzyskanego od nich potomstwa.

Ptasie choroby

Żywienie i zdrowie kardynała szkarłatnego pomimo należytej opieki i zbilansowanej diety, nie zawsze przebiega pomyślnie. Oznacz to, że ptak może zachorować, dlatego bardzo ważna jest regularna obserwacja skrzydlatego pupila.

Do najczęstszych chorób ptaków ozdobnych należą:

  • schorzenia układu oddechowego, którego objawami są: katar i trudności w oddychaniu,
  • wady pokroju ciała i upierzenia przeważnie wynikające z wad genetycznych,
  • złamania i zwichnięcia,
  • infekcje oczu, które są najczęściej skutkiem pocierania głowy o zanieczyszczone żerdzie,
  • pierwotniaki, które powodują infekcje i są przyczyną biegunek i szybkiej utraty wagi,
  • pasożyty zewnętrzne czyli drobne roztocza, które żywią się w nocy krwią śpiących ptaków,
  • pasożyty wewnętrzne, do których należą glisty i nicienie,
  • przerost dzioba i pazurów, które występują rzadko.

Objawy chorobowe ptaków mogą być różnorodne i trudno jest samodzielnie zdiagnozować schorzenie. W takiej sytuacji najlepiej udać się do lecznicy dla zwierząt. Weterynarz określi chorobę, przepisze lekarstwo i zaleci ptasią kurację. Po zakończeniu leczenia pomieszczenie, w którym przebywają ptaki trzeba koniecznie odkazić, wymienić drążki i podłoże.

Żywienie i zdrowie kardynała szkarłatnego wpływa na jego wygląd, kondycję i zachowanie. Menu kardynała szkarłatnego powinno być prawidłowo ułożone. Świeża i czysta woda, zbilansowana dieta i warunki higieniczne w klatce, minimalizują nieprawidłowy rozwój ptaka. 

Każde zaniedbanie ze strony opiekuna może odbić się ujemnie na zdrowiu hodowanych ptaków egzotycznych.


Akt prawny Akwarystyka Fruwanie Gryzonie Koty Niebezpieczne Pies w pracy Psy Ptaki Pupil Quiz Ryby Wirusy Zoologia Zwierzęta domowe Świat zwierząt Żywienie

ZOBACZ TAKŻE

[pt_view id=”6f01e38f2y”]