GeoZoo » Gryzoń » ŻYWIENIE I ZDROWIE CHOMIKA SYRYJSKIEGO
Żywienie i zdrowie chomika syryjskiego

ŻYWIENIE I ZDROWIE CHOMIKA SYRYJSKIEGO

Żywienie i zdrowie chomika syryjskiego to podstawa jego prawidłowego rozwoju. Przed zakupem gryzonia trzeba zapoznać się ze specjalistyczną lekturą na temat jego życia w warunkach naturalnych. Chomik syryjski choruje rzadko, gdy otrzymuje zbilansowaną dietę i ma zapewnione higieniczne warunki.

Żywienie i zdrowie chomika syryjskiego przekłada się na jego wygląd i zachowanie. Na dobrą kondycję zwierzęcia duży wpływ oprócz pokarmu ma regularny ruch i wysoki stopień aktywności w ciągu dnia. Profilaktycznie należy systematycznie kontrolować zdrowie podopiecznego u lekarza weterynarii.

Jadłospis gryzonia

Żywienie i zdrowie chomika syryjskiego ma również duży wpływ na jego kondycję. Niewłaściwe odżywianie może być przyczyną otyłości gryzonia i doprowadzić do skrócenia długości jego życia. Należy podawać pokarm zbliżony do życia w naturze. Dieta powinna zawierać małą ilość tłuszczy i być wzbogacona włóknem.

W środowisku naturalnym gryzoń ten ma bardzo urozmaicony jadłospis, który zależny jest od pory roku.  Jego pożywieniem jest przede wszystkim pokarm roślinny, ale również owady. Głównie są to nasiona i owoce. Dziki chomik syryjski żywi się: nasionami traw, gałązkami krzewów, grzybami i owocami.

Podstawową dietą tych gryzoni w niewoli są pokarmy roślinne. Dobrze jest kupić ziarno w sprawdzonym  wcześniej miejscu i w zamkniętym pudełku.

Głównymi produktami, jakie powinny znaleźć się w ich pożywieniu są:

  • Mieszanki ziaren, które specjalnie przygotowane są dla gryzoni i dostępne w sklepach zoologicznych.
  • Nasiona traw i zboża.
  • Siano, które powinno być dobrej jakości.
  • Susze roślin i gałązki, które można kupić w specjalistycznych sklepach.
  • Ciasteczka o specjalnym przeznaczeniu dla gryzoni.
  • Drobno pokrojone owoce i warzywa, które nie powodują wzdęć. Chomiki syryjskie chętnie jedzą jabłka i marchew. Nie należy podawać im owoców pestkowych.
  • Larwy mączniaka lub ugotowane jajo na twardo.
  • Witaminy i kostki mineralne przeznaczone dla gryzoni.
  • Kawałki suchego chleba, orzechy w łupinkach laskowe lub włoskie, gałązki drzew liściastych i krzewów czy kawałki drewna. Są to cenione przysmaki przez chomiki, a jednocześnie służą do ścierania rosnących przez całe życie siekaczy.
  • Zawsze dostęp do świeżej wody.

Jadłospis chomika syryjskiego powinien być urozmaicony, ponieważ podstawą prawidłowej diety jest różnorodność. Są one zwierzętami raczej wszystkożernymi. Z tego względu w ich diecie powinno także znaleźć się: pieczywo, kasze, mięso gotowane i surowe. Można podawać gotowe karmy, ponieważ posiadają one mikro i makroelementy oraz witaminy. Jednak karmienie tylko suchą karmą jest monotonne.

W życiu zwierząt niezbędna jest woda. Ponadto należy pamiętać, że każdy osobnik ma inne zapotrzebowanie na wodę. Z tego względu najlepiej zapewnić gryzoniom stały dostęp do świeżej wody. Wskazane jest to zwłaszcza w czasie ciąży czy odchowu potomstwa.

Chomikowi syryjskiemu nie powinno być podawane mleko, ponieważ powoduje ono biegunki.

Nie można także zapominać, że zwierzętom nie wolno podawać ludzkiego pokarmu, szczególnie czekolady czy cukierków. Trzeba karmić pupila dwa razy dziennie: rano i wieczorem. Resztki niezjedzonego pokarmu powinny być usunięte z klatki. Pożywienie nie powinno być podawane w dużych ilościach, ponieważ chomik ma tendencję do robienia zapasów. Duża ilość pokarmu będzie przez niego chowana.

Problemy zdrowotne u gryzonia mogą spowodować składniki pokarmowe, które zostały podane w nadmiernej ilości. Na przykład nadmiar nasion słonecznika często prowadzi do otyłości. Ne wolno przekarmiać zwierzęcia. Dietę chomika syryjskiego należy uzupełniać twardym pożywieniem.

Można gryzoniowi podawać orzechy w łupinach  w celu ścierania siekaczy. Nie wolno doprowadzić do ich przerostu.

Chomik syryjski
Von Sqrt (Andreas Hein) – Eigenes Werk, CC BY 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=4097804

Problemy zdrowotne

Żywienie i zdrowie chomika syryjskiego wpływają na jego kondycję i długość życia. Chomiki syryjskie są bardzo wrażliwymi stworzeniami na rozmaite choroby infekcyjne. Z tego powodu od dawna wykorzystywane były w badaniach  laboratoryjnych nad wieloma chorobami, np. nad grypą, wścieklizną, gruźlicą czy chorobami nowotworowymi. W hodowli domowej, kiedy nie mają styczności z chorobami są przeważnie zdrowe.

Najczęściej pojawiającą się dolegliwością chomika jest biegunka, której skutkiem jest niewłaściwy pokarm. Stan zdrowia zwierzęcia ulega szybkiej poprawie po usunięciu z jego diety szkodliwych produktów. Obowiązkiem opiekuna jest regularne kontrolowanie zdrowia gryzonia. Choroby poważniejsze powinny być leczone pod nadzorem lekarza weterynarii.

Częstymi schorzeniami u tych gryzoni są również urazy i  przerost siekaczy, spowodowany spożywaniem tylko miękkiego pokarmu. Rany mogą być przemywane roztworem soli. Przy zwichnięciach i złamaniach trzeba skonsultować się z weterynarzem.

Częste piłowanie prętów w klatce może zakończyć się zwichnięciem żuchwy pupila.

Żywienie i zdrowie chomika syryjskiego przekłada się na długość jego życia w warunkach domowych. Troskliwa opieka wraz z higienicznymi warunkami zapewnią podopiecznemu witalność i zdrowie. Nie wolno leczyć zwierząt samodzielnie i podawać im lekarstw przeznaczonych dla ludzi. Obserwacja zachowań chomika syryjskiego to ciekawe hobby.


Akt prawny Akwarystyka Fruwanie Gryzonie Koty Niebezpieczne Pies w pracy Psy Ptaki Pupil Quiz Ryby Wirusy Zoologia Zwierzęta domowe Świat zwierząt Żywienie

ZOBACZ TAKŻE

[pt_view id=”6f01e38f2y”]