GeoZoo » Gryzoń » ŻYWIENIE I ZDROWIE BURUNDUKA SYBERYJSKIEGO
Żywienie i zdrowie burunduka syberyjskiego

ŻYWIENIE I ZDROWIE BURUNDUKA SYBERYJSKIEGO

Żywienie i zdrowie burunduka syberyjskiego to niezbędne elementy w jego hodowli. Przed zakupem tego gryzonia należy zapoznać się z fachową lekturą na temat jego życia w naturze. Burunduk syberyjski nie choruje często, gdy otrzymuje zbilansowaną dietę i trzymany jest w higienicznych warunkach.

Żywienie i zdrowie burunduka syberyjskiego to podstawa jego prawidłowego rozwoju i długiego życia. Na dobrą kondycję zwierzęcia duży wpływ oprócz pokarmu ma regularny ruch i wysoki stopień aktywności w ciągu dnia. Profilaktycznie należy regularnie kontrolować zdrowie naszego pupila u lekarza weterynarii.

Stołówka gryzonia

Żywienie i zdrowie burunduka syberyjskiego ma duży wpływ na jego dobrą kondycję oraz prawidłowe zachowanie i wygląd. Niewłaściwe odżywianie może być przyczyną otyłości gryzonia i doprowadzić do skrócenia długości jego życia. Należy podawać pokarm zbliżony do życia w środowisku naturalnym. Dieta powinna zawierać małą ilość tłuszczy i być bogata we włókno.

W środowisku naturalnym gryzoń ten z rodziny wiewiórkowatych nie jest wybredny. Jest on zwierzęciem wszystkożernym. Dziki burunduk syberyjski żywi się: nasionami traw, gałązkami krzewów, grzybami i owocami. Lubią również odżywiać się wylęgniętymi ptakami i niedużymi jaszczurkami.

Podstawową dietą tych gryzoni w niewoli są pokarmy roślinne.

Głównymi produktami, jakie powinny znaleźć się w ich pożywieniu są:

  • Małe ziarna traw i zbóż.
  • Siano, które powinno być dobrej jakości.
  • Mieszanki ziaren i orzechów specjalnie przygotowane dla wiewiórek, które dostępne są w sklepach zoologicznych.
  • Susze rośliny i gałązki, które można kupić w specjalistycznych sklepach.
  • Ciastka o specjalnym przeznaczeniu dla gryzoni.
  • Drobno pokrojone owoce i warzywa, które nie powodują wzdęć.
  • Owady, np. larwy mączniaka.
  • Gotowane jajo na twardo czy kiełki pszenicy.
  • Witaminy i kostki mineralne przeznaczone dla gryzoni.
  • Kawałki suchego chleba, orzechy w łupinkach, gałązki drzew liściastych lub kawałki drewna, które są potrzebne do ścierania rosnących przez całe życie siekaczy.
  • Zawsze świeża woda.

Żywienie i zdrowie burunduka syberyjskiego

Należy pamiętać, że zwierzętom nie wolno podawać ludzkiego pokarmu, szczególnie czekolady czy cukierków. Nie należy również podawać: sera, mleka i mięsa. Trzeba karmić pupila dwa razy dziennie: rano i wieczorem. Resztki niezjedzonego pokarmu powinny być usunięte z klatki. Dobrze jest kupić ziarno w sprawdzonym  wcześniej miejscu i w zamkniętym pudełku. Ponadto gryzoń powinien mieć stały dostęp do pokarmu.

Problemy zdrowotne u gryzonia mogą spowodować składniki pokarmowe, które zostały podane w nadmiernej ilości. Na przykład nadmiar nasion słonecznika często prowadzi do otyłości. Ne wolno przekarmiać zwierzęcia. Dietę burunduka syberyjskiego należy uzupełniać twardym pożywieniem.

Można gryzoniowi podawać szyszki w celu ścierania siekaczy, żeby nie doprowadzić do ich przerostu. 

Problemy zdrowotne

Żywienie i zdrowie burunduka syberyjskiego wpływają na jego kondycję i długość życia. Najczęstszymi schorzeniami u tych gryzoni są urazy i  przerost siekaczy, spowodowany spożywaniem tylko miękkiego pokarmu. Rany mogą być przemywane roztworem soli. Przy zwichnięciach i złamaniach trzeba skonsultować się z weterynarzem.

Częste piłowanie prętów w klatce może zakończyć się zwichnięciem żuchwy pupila.

Żywienie i zdrowie burunduka syberyjskiego przekłada się na długość jego życia w niewoli. Troskliwa opieka wraz z higienicznymi warunkami zapewnią podopiecznemu witalność i zdrowie. Nie wolno leczyć zwierząt samodzielnie i podawać im lekarstw przeznaczonych dla ludzi. W przypadku choroby należy skontaktować się jak najszybciej z lekarzem weterynarii i stosować się do jego zaleceń.


Akt prawny Akwarystyka Fruwanie Gryzonie Koty Niebezpieczne Pies w pracy Psy Ptaki Pupil Quiz Ryby Wirusy Zoologia Zwierzęta domowe Świat zwierząt Żywienie

ZOBACZ TAKŻE

[pt_view id=”6f01e38f2y”]