GeoZoo » Gryzoń » Żywienie i zdrowie bobra kanadyjskiego
Żywienie i zdrowie bobra kanadyjskiego

Żywienie i zdrowie bobra kanadyjskiego

Żywienie i zdrowie bobra kanadyjskiego wpływa na jego dobrostan. Zwierzęta te w środowisku naturalnym zamieszkują tereny Ameryki Północnej. Jak nazwa wskazuje jego ojczyzną jest Kanada. Bobra kanadyjskiego można podziwiać w ogrodach zoologicznych. Zwierzęta te nie są trudne do oswojenia.

Żywienie i zdrowie bobra kanadyjskiego przekłada się na jego styl życia. Jest to gatunek ziemno-wodny. Łatwo przystosowuje się do panujących warunków. Bytuje na terenach zalesionych w pobliżu rzek. Żyje w rodzinach składających się z rodziców i dzieci. Potomstwo opuszcza dom rodzinny po ukończeniu dwóch lat. Nie wszystkie bobry żyjące w naturze są w stanie same zadbać o swój pokarm. Ludzkie wsparcie potrzebne jest szczególnie osobnikom chorym czy okaleczonym.

Stołówka bobra kanadyjskiego

Żywienie i zdrowie bobra kanadyjskiego wpływa na rozmnażanie tego gatunku i stan zdrowia potomstwa. Bobry żyjące na wolności w stanie dzikim same muszą zadbać o swoje pożywienie. Bóbr kanadyjski jest zwierzęciem roślinożernym. Na wolności żywi się często roślinami wodnymi.

Natomiast na polach uprawnych spożywa także kukurydzę. Stołówka jego jest urozmaicona. Składa się także z: liści roślin, korzonków, bulw, pędów, kapusty czy marchwi. W naturze gryzoń ten żywi się najczęściej: łykiem miękkich drzew liściastych i korą. Bóbr dbając o posiłek preferuje takie drzewa, jak: topole, klony, wierzby, olchy czy brzozy.

Żywienie i zdrowie bobra kanadyjskiego ma zasadnicze znaczenia dla jego kondycji. Jego pokarmem jest również roślinność trawiasta. Bobry żyjące na wolności przygotowując się do zimy robią zapasy żywności. W porze zimowej nie powinno zabraknąć jedzenia dla całej bobra rodziny. W razie potrzeby zwierzęta te dokarmiane są przez ludzi.  

Żywienie i zdrowie bobra kanadyjskiego

Bóbr kanadyjski w ZOO

Żywienie i zdrowie bobra kanadyjskiego w ogrodach zoologicznych przekłada się na jego długość życia. Gryzonie te w swojej diecie powinny mieć zapewniony pokarm roślinny. Podawanie posiłku we właściwej formie i o tej samej porze jest bardzo ważne dla właściwego funkcjonowania bobrów.

W ZOO ich pożywienie podobnie, jak innych zwierząt jest urozmaicone. Mają tam przede wszystkim podawane posiłki roślinne, ziemniaki, sałatę i marchew, a także bataty. Pracownicy ogrodów zoologicznych są pod tym względem odpowiednio przeszkoleni. Wielu z nich ma ukończone studia wyższe na kierunku weterynaryjnym i różne specjalizacje.

W ogrodach zoologicznych gryzonie te oprócz regularnie podawanych posiłków mają zagwarantowaną opiekę medyczną i właściwe warunki bytowania. Potomstwo przychodzące na świat objęte jest opieką weterynaryjną i otrzymuje potrzebne szczepienia. W ZOO często jak najwierniej odtworzone jest naturalne środowisko zwierząt.

Niejednokrotnie budowana jest duża otwarta przestrzeń. Takie rozwiązanie podoba się mieszkańcom ZOO i zwiedzającym. Pada tam deszcz, znajdują się stawy oraz zasadzona jest roślinność, żeby bobry mogły same wędrować i zdobywać pożywienie. Jest to wspaniały raj dla żyjących tam zwierząt.

Podsumowując żywienie i zdrowie bobra kanadyjskiego wpływa na jego funkcjonowanie. Intensywne polowania w XIX wieku zminimalizowali liczebność bobrów. Doprowadziło to do zmniejszenia populacji tych zwierząt. Dopiero po ograniczeniu polowań nastąpił wzrost ich liczebności. Bóbr kanadyjski jest symbolem Kanady. Znajduje się tam na pięciocentowej monecie. Jednak w niektórych rejonach tego kraju uważany jest za szkodnika.


ZOBACZ TAKŻE

[pt_view id=”6f01e38f2y”]