GeoZoo » Zoologia » Zwierzęta, które śpią najkrócej
Zwierzęta, które śpią najkrócej

Zwierzęta, które śpią najkrócej

Zwierzęta, które śpią najkrócej mają prawidłowy metabolizm. Do wzrostu i rozmnażania wystarczy im krótkie drzemki. Niektóre z nich nie zapadają w ogóle w fazę REM.  Nie tylko sen jest dla nich odpoczynkiem.  Mogą również regenerować swój organizm siedząc lub leżąc.

Zwierzęta, które śpią najkrócej doskonale egzystują na naszej planecie. Nie wpływa to niekorzystnie na ich wygląd, stan zdrowia, rozwój czy kondycję. Organizm ich dostosowany jest do znikomej dawki snu. Większość małych zwierząt śpi dłużej niż duże gatunki ssaków. Niektóre z nich nie śpią przez dłuższy czas, żeby w późniejszym okresie zrekompensować to sobie długą drzemką.

Dzikie słonie afrykańskie

Zwierzęta, które śpią najkrócej ze wszystkich lądowych ssaków to dzikie słonie afrykańskie i żyrafy.  Słonie w środowisku naturalnym potrzebują zaledwie tylko dwie godziny snu w ciągu doby i to najczęściej w nocy. Samice pilnujące stada mogą czuwać nawet do 48 godzin, gdy zagraża im niebezpieczeństwo. Słonie odpoczywają nie tylko podczas snu, ale również w pozycji siedzącej.

Natomiast słonie w ogrodach zoologicznych mają komfortowe warunki i nie muszą pilnować stada przed drapieżnikami. Z tego względu słonie w niewoli śpią w granicach 4-6 godzin. Faza snu głębokiego czyli REM pojawia się u dzikich słoni co 3-4 dni podczas snu w pozycji leżącej. W tym czasie słonie śnią.

Naukowcy przeprowadzali badania trwające ponad miesiąc. Obserwując z ukrycia dwie słonice doszli do wniosku, że faza REM zajmuje samicom zaledwie 5 minut. Słonie w ciągu dnia poszukują pożywienia, na co poświęcają dużo czasu. Zwierzęta te są najpotężniejszymi ssakami, które na sen poświęcają najmniej czasu podobnie jak żyrafy.

Zwierzęta, które śpią najkrócej

Sen dzikich żyraf

Zwierzęta, które śpią najkrócej bytują w środowisku naturalnym. Muszą czuwać i nie mają czasu na sen, ponieważ zagrażają im drapieżniki. Żyrafa czyli zwierzę z najdłuższą szyją na świecie, podobnie jak słoń śpi w ciągu doby bardzo krótko, około dwóch godzin. Zwierzęta te na wolności żyją w Afryce. W Polsce można podziwiać je w ZOO. Po przebudzeniu wystarczy żyrafie 10 sekund, żeby stanęła na nogi. Natomiast do snu układa się w 20 sekund.  

Organizm tych zwierząt oszczędza zgromadzoną energię. Zanim żyrafa zaśnie klęka na swoich przednich nogach, a szyję zgina na udach albo biodrach. Niektóre osobniki zasypiają nawet na stojąco. W ogrodach zoologicznych zwierzęta te śpią od 4 do 6 godzin na dobę i to przeważnie porą nocną.

Żyrafa jest najwyższym współcześnie żyjącym zwierzęciem.

Zwierzęta, które śpią najkrócej

Najkrócej śpiące zwierzęta

Zwierzęta, które śpią najkrócej prowadzą styl życia odmienny od gatunku ludzkiego. Organizm ludzki potrzebuje snu w granicach 8 godzin na dobę. Natomiast niektóre gatunki stworzeń prawie wcale nie śpi.

Wybrane zwierzęta, które śpią najkrócej oprócz słoni i żyraf to:

  • Konie i osły, które zaliczane są do zwierząt gospodarskich śpią bardzo krótko. Sen zajmuje im zaledwie 3 godziny na dobę z przerwami, gdzie drzemka trwa około 7 minut. Ten krótki sen dostarcza im wystarczającej energii na resztę dnia. Samce dziko żyjących zwierząt śpią jeszcze krócej, ponieważ mają za zadanie czuwać nad stadem.
  • Owce i kozy w ciągu dnia robią krótkie drzemki. W nocy śpią około 4 godzin.
  • Mrówki zaliczane do gromady owadów i rodziny mrówkowatych uskuteczniają sobie króciutkie drzemki wynoszące łącznie do 5 godzin na dobę. Najdłużej z nich śpi królowa mrówek, nawet do 9 godzin dziennie. 
  • Suzu gangesowy, który nazywany jest również delfinem indyjskim i delfinem gangesowym oraz suzu. Należy on do rodziny suzowatych i żyje w rzekach: Indus i Ganges. Delfin ten jest ślepym zwierzęciem, bytującym w małych stadach. Suzu gangesowy śpi rano i popołudniu przez 5 godzin. Ich sen przebiega z 90-sekundowymi momentami, co zmniejsza ryzyko rozbicia się o ostre skały.
  • Fregaty, które są ptakami śpiącymi w locie. Podczas lotu często uśpiona zostaje tylko jedna półkula mózgu, a druga czuwa. Sprawia to, że fregaty mają jedno oko otwarte, a drugie zamknięte. Ptaki śpiące w locie mogą mieć również na krótki czas uśpione jednocześnie obie półkule mózgu.
  • Jerzyki, które większość swojego życia spędzają w powietrzu, gdzie spożywają pokarm, zbierają materiał na gniazdo czy kopulują. Po wylocie z gniazda przez dwa, a nawet trzy lata przebywają w powietrzu bez lądowania. Urządzają sobie krótkie drzemki zwisając w powietrzu pod wiatr. W czasie lotu potrafią pokonać nawet 200 km.

Zwierzęta, które śpią najkrócej wykazują wyjątkowe zdolności. Wyróżniają się tu ptaki, wieloryby i delfiny, które śpią z jednym okiem otwartym. Jedna półkula mózgu tych zwierząt zawsze pozostaje aktywna, a druga w trybie czuwania. Aktywna półkula reaguje na bodźce. Gdy prawe oko jest otwarte to lewa półkula aktywna, a gdy lewe oko otwarte to prawa półkula uśpiona.

Podsumowując zwierzęta, które śpią najkrócej funkcjonują bez zarzutu. Większość stworzeń na świecie fazę snu głębokiego przechodzi codziennie. Mniej od mięsożerców śpią roślinożercy. Czas trwania snu jest różny. Zależny jest od gatunku i środowiska w jakim przebywają zwierzęta. Podczas snu brak jest reakcji na bodźce zewnętrzne.


ZOBACZ TAKŻE

[pt_view id=”6f01e38f2y”]