GeoZoo » Pies » ZDROWIE SHIH TZU
Zdrowie shih tzu

ZDROWIE SHIH TZU

Zdrowie shih tzu to nie tylko ochrona przed chorobami i pasożytami, ale także zapobieganie stresom. Zbilansowana dieta, higieniczne warunki życia i troskliwa opieka właściciela mają wpływ na prawidłowy rozwój zwierzęcia.

Zdrowie shih tzu to nie tylko profilaktyczne badania, ale także zapobieganie chorobom zakaźnym i wszelkim dolegliwością. Skuteczną metodą dbającą o zdrowie pupila to jego odrobaczenie i szczepienia. Shih tzu jest małym psem ozdobnym, stworzonym do udziału w konkursach piękności. Należy on do zdrowych psów, które rzadko chorują.

Szczepienia

Zdrowie psa to zapobieganie groźnym chorobom poprzez szczepienie zwierzęcia. Pierwszą szczepionkę przeciwko nosówce, parwowirozie i zakaźnemu zapaleniu wątroby otrzymują niektóre szczeniaki już w wieku 6 tygodni, co jest zgodne z zaleceniami wielu weterynarzy. W wieku 9 tygodni szczeniak powinien być ponownie zaszczepiony przeciwko tym chorobom, a dodatkowo przeciw kaszlowi kenelowemu.

Psy szczepimy przeciwko niżej podanym chorobom:

  • wściekliźnie, przeciwko której zaszczepienie pupila jest w Polsce obowiązkowe, a pierwsze szczepienie ma miejsce, gdy pupil ma od 3 do 6 miesięcy,
  • nosówce,
  • parwowirozie,
  • leptospirozie,
  • zakaźnemu zapaleniu wątroby,
  • coronawirozie.

Dobrym rozwiązaniem jest produkcja jednej szczepionki przeciwko kilku chorobom, co zmniejszy liczbę szczepień, a tym samym stresujących dla czworonoga wizyt u weterynarza. Szczepionki mogą być podawane psu w postaci zastrzyków, jak również kropli do nosa.

Zdrowie shih tzu

Pasożyty

Psy narażone są na cierpienia z powodu wielu pasożytów, które dzielą się na zewnętrzne i wewnętrzne. Przykładem mogą być pchły i świerzbowce, kleszcze, które atakują skórę czy glisty i tęgoryjce, które należą do pasożytów wewnętrznych, umiejscawiających się w organizmie psa. Większość pasożytów atakuje tylko określone gatunki zwierząt. Wyjątkiem jest kocia pchła, która gryzie również psy.

Pchły przenoszą wewnętrzne pasożyty. Pies po połknięciu pchły może zarazić się psim tasiemcem.

Nie wystarczy tylko odpchlenie psa, ale także środki przeciwko pchłom należy zastosować u pozostałych zwierząt i w miejscach przebywania psa. Kleszcze można spryskać płynem przeciwko  pchłom lub wyjąć je wraz z ryjkami, żeby pozostałości pasożytów nie wywołały zapalenia skóry. Psa należy odrobaczyć podając mu do połknięcia tabletkę.

Najczęstsze choroby i wady shih tzu

Zdrowie shih tzu zależne jest również od właściwej pielęgnacji zwierzęcia. Należy zwrócić uwagę na prawidłowe wiązanie włosów na głowie, które opadając mogą podrażniać spojówkę oka. Ważnym aspektem pielęgnacyjnym tej rasy jest higiena oczu, uszu i zębów oraz przycinanie pazurów.

Shih tzu nie jest psem chorowitym. Mogą jednak mieć problemy z oczami, zwężeniem nozdrzy, chorobą nerek czy udarem cieplnym.

Mają również skłonności do zwichnięcia rzepek kolanowych i wypadania dysku. Zalecane są u tych czworonogów badania oczu. Ponadto należy uważać, żeby zwierzęta te nie przegrzewały się podczas upałów.

Zdrowie shih tzu

Do najczęstszych chorób shih tzu należy zaliczyć:

  • Wypadnięcie gruczołu trzeciej powieki, które występuje u psów młodych do drugiego roku życia. Leczenie polega  na chirurgicznym nastawieniu wypadniętego gruczołu, który nieleczony doprowadza do zapalenia spojówek.
  • Dwurzędowość rzęs, która polega na obecności podwójnego rzędu rzęs, które powodują podrażnienie i stan zapalny rogówki i spojówki ocznej. Leczenie polega na chirurgicznym usunięciu rzęs.
  • Wypadnięcie gałki ocznej, które może nastąpić z powodu spłyconego oczodołu. W tym przypadku ważna jest natychmiastowa reakcja. Gałkę należy obłożyć gazą nasączoną solą fizjologiczną. Przy szybkiej interwencji łatwo można dokonać nastawienia gałki ocznej.
  • Niedrożność kanalików nosowo – łzowych, które ma miejsce ze względu na skrócony pyszczek shih tzu, co objawia się nadmiernym łzawieniem. To schorzenie wymaga płukania kanalików.
  • Rozszczep podniebienia, które jest wadą uwarunkowaną genetycznie i może jej towarzyszyć rozszczep warg. Szczenię takie ma problem z pobieraniem pokarmu. Wadę tę można jedynie usunąć chirurgicznie.
  • Wady krtani i nozdrzy oraz podniebienia, które powodują trudności w oddychaniu i mogą być jedynie usunięte chirurgicznie.
  • Zatoka skórzasta, która wystąpić może u młodych piesków, gdy nie zostanie całkowicie oddzielona skóra i cewa nerwowa podczas rozwoju embrionalnego. Wzdłuż grzbietu mogą wyrastać kępki pokręconych włosów. Zmiany takie powinny być usunięte chirurgicznie, ponieważ mają tendencje do powrotu.
  • Przerost odźwiernika żołądka, który jest wadą genetyczną  dotyczącą przewodu pokarmowego. Należy przywrócić równowagę wodną u szczeniąt, które po spożyciu pokarmu po odstawieniu od mleka matki często wymiotują. W tym przypadku może okazać się konieczna chirurgiczna korekta odźwiernika.
  • Dyskopatia to bardzo poważna choroba, która może doprowadzić do zaburzeń ruchowych. Piesek dotknięty tym schorzeniem odczuwa ból, następuje paraliż tylnych kończyn, gdzie shih tzu może przestać chodzić. Rozpoznanie choroby następuje w wyniku wykonanego zdjęcia rentgenowskiego albo badania przy udziale rezonansu magnetycznego. Jeżeli w leczeniu nie pomogą niesteroidowe leki przeciwzapalne konieczny jest zabieg chirurgiczny, który usunie zwapnione jądro miażdżyste.

Zdrowie shih tzu to codzienna obserwacja psa i szybka reakcja na  nietypowe zachowanie czworonoga. Pierwszymi oznakami pogorszenia się stanu zdrowia psa mogą być zmiany w jego zachowaniu. Pupil może przejawiać mniejszy apetyt albo wzmożone pragnienie, ignorować zaproszenie na spacer czy być mniej aktywny, niż zwykle. Jeżeli opiekun psa podejrzewa, że jego podopieczny jest chory powinien zabrać go do lekarza weterynarii na badania.


Akt prawny Akwarystyka Fruwanie Gryzonie Koty Niebezpieczne Pies w pracy Psy Ptaki Pupil Quiz Ryby Wirusy Zoologia Zwierzęta domowe Świat zwierząt Żywienie

ZOBACZ TAKŻE

[pt_view id=”6f01e38f2y”]