GeoZoo » Ryba » Akwarystyka » Zaopatrzenie akwarium w CO2
Zaopatrzenie akwarium w CO2

Zaopatrzenie akwarium w CO2

Zaopatrzenie akwarium w CO2 ma bardzo dużeznaczenie w akwarystyce. Jest to gaz, który częściowo występuje  w postaci kwasu węglowego. Jest to niezbędny składnik odżywczy do procesu fotosyntezy i rozwoju roślin. Stężenie dwutlenku węgla wpływa na twardość węglanową i wartość pH.

Zaopatrzenie akwarium w CO2 jest bardzo ważne dla wzrostu roślin i prawidłowego funkcjonowania żywych organizmów świata podwodnego. Ryby i bakterie wytwarzają dwutlenek węgla, ale nie pokrywa to zapotrzebowania roślin. Poza tym gaz ten szybko ulatniania się z wody. Jest to zwykle spowodowane napowietrzaniem wody kamieniami natleniającymi bądź filtrami powodującymi zbyt duże falowanie wody na jej powierzchni.

Niedobór CO2 w akwarium

Zaopatrzenie akwarium w CO2 należy do akwarysty. W wodzie znajduje się mniej dostępnego dwutlenku węgla, im większa jest twardość węglanowa. Optymalna zawartość dwutlenku węgla w wodzie wynosi 5-15 mg/l. Nie powinno przekraczać się jej górnej wartości z powodu ryzyka uduszenia ryb.

Przyczynami zbyt niskiego dwutlenku węgla są:

  • nadmiar światła bez podawania dwutlenku węgla,
  • zbyt duże turbulencje wody i brak lub zbyt mała ilość podana dwutlenku węgla,
  • nadmiar roślin w zbiorniku i brak podawania dwutlenku węgla.

O zbyt niskim dwutlenku węgla w wodzie świadczą:

  • deformacje młodych roślin,
  • osadzenie się wapnia na liściach roślin,
  • zbyt szybki wzrost pH ze względu na błyskawiczne zużycie dwutlenku węgla,
  • zahamowanie wzrostu,
  • wzrost glonów nitkowych i pozostałych glonów na roślinach.

Zaopatrzenie akwarium w CO2 obecnie nie jest trudne. Wystarczy zakupić testy do pomiaru ilości dwutlenku węgla, które dostępne są w sklepach akwarystycznych.

Poziom dwutlenku węgla w zbiorniku można podnieść na kilka sposobów:

  • specjalnymi tabletkami, których działanie jest zbyt słabe,
  • poprzez zmniejszenie ilości roślin wodnych,
  • zastosować pojemnik ze sprężonym gazem,
  • poprzez zmniejszenie ilości światła,
  • wytwarzając CO2 metodą fermentacji alkoholowej i uwalniające go do wody.

Przy zbyt niskim dwutlenku węgla w pierwszej kolejności należy zdiagnozować jego niedobór, a następnie zwiększyć wartość CO2.   

Akwarium

Nadmiar CO2 w akwarium

Zaopatrzenie akwarium w CO2 należy ograniczyć przy jego nadmiarze. Zbyt dużo tego gazu nie szkodzi roślinom w zbiorniku, a nawet wpływa na ich szybki wzrost. Jednak należy pamiętać, że zbyt dużo CO2 w akwarium działa zabójczo na żywe organizmy świata podwodnego, takie jak ryby czy ślimaki. W takim przypadku nie wystarczy podawanie wyłącznie tlenu należy również zmniejszyć CO2.

Objawy ryb przy nadmiernym dwutlenku węgla to:

  • stres,
  • pływanie przy powierzchni,
  • płochliwość,
  • śmierć.

Nadmiar CO2 może okazać się katastrofalny dla pożytecznych bakterii i ryb. Przy zbyt wysokim dwutlenku węgla w pierwszej kolejności należy zdiagnozować jego nadmiar, a następnie obniżyć wartość CO2. Niezbędna jest ocena produkowanego dwutlenku węgla.

Zestawy ciśnieniowe

Zaopatrzenie akwarium w CO2 musi być nieustannie kontrolowane. Efektywne i jednocześnie najbardziej skuteczne do sprawdzania CO2 w  wodzie jest użycie butli ciśnieniowych, które połączone są z reduktorem ciśnieniowym i dyfuzorem. Taki zestaw można odłączyć, gdy rośliny same nocą produkują dwutlenek węgla.

W takim zbiorniku w temperaturze pokojowej panuje ciśnienie wewnętrzne o wartości około 60 barów. W akwarystyce mają zastosowanie różnej wielkości butle. Butli ciśnieniowych bez względu na ich rozmiary, nie należy stosować dłużej niż10 lat. Koniecznie trzeba sprawdzać przydatność butli i ostatnią kontrolę techniczną.

Do zmniejszenia ciśnienia w butli służy zawór igłowy i reduktor ciśnienia. W sklepach akwarystycznych nie brakuje urządzeń rozprowadzających w wodzie dwutlenek węgla czyli dyfuzorów. Przed zakupem zestawu ciśnieniowego najlepiej skorzystać z pomocy doświadczonego akwarysty lub kompetentnego sprzedawcy w sklepie akwarystycznym.

Zaopatrzenie akwarium w CO2 jest bardzo ważne dla życia ryb i wzrostu roślin. Dwutlenek węgla jest w wielu akwariach towarem deficytowym. Wiele roślin akwariowych zmaga się z niedoborem tego cennego gazu. Utrzymanie prawidłowego stężenia dwutlenku węgla jest bardzo ważne, dlatego trzeba korzystać ze sprawdzonych rozwiązań.


ZOBACZ TAKŻE

[pt_view id=”6f01e38f2y”]