GeoZoo » Ptak » Wróbliczka zielonorzytna
Wróbliczka zielonorzytna

Wróbliczka zielonorzytna

Wróbliczka zielonorzytna to królestwo: zwierząt, typ: strunowce, gromada: ptaki i rząd: papugowe. Należy ona do rodziny papugowatych i podrodziny papug neotropikalnych. Wróbliczka zielonorzytna pochodzi z Ameryki Środkowej. Jest to nieduża papuga z rodzaju Forpus.

Wróbliczka zielonorzytna to interesujący ptak egzotyczny. Gatunek ten występuje również pod nazwą papużka zielonogrzbietowa. Są to ptaki o łagodnym usposobieniu, które potrzebują towarzystwa. Trzeba im zapewnić ciągły dostęp do zabawek. Gałęzie krzewów i drzew pozwalają rozładować ich emocje.

Zasięg występowania i rozmnażanie

Wróbliczka zielonorzytna w zależności od rejonu występowania została sklasyfikowania w 5 podgatunkach, które zamieszkują:

  • Północną Brazylię
  • Gujanę
  • Północną Kolumbię
  • Trinidad i Wenezuelę
  • Wyspy: Curacao, Jamajkę i Martynikę

Wróbliczka zielonorzytna żeruje na sawannach i obszarach z małą ilością  krzewów. Bytuje również w słabo zadrzewionych lasach nad rzekami, dżunglach, a także na obszarach podmiejskich. Można ją spotkać także na drutach elektrycznych, gdzie przebiegają trasy komunikacyjne. Na wolności zakłada gniazda przeważnie w dziuplach drzew.

W domowej hodowli powinny mieć zapewnione małe skrzynki lęgowe i materiał na budowę gniazda. Samiczka znosi od 3 do 6 jaj i wysiaduje je około 20 dni. Po 5 tygodniach potomstwo opuszcza gniazdo. Młode są jeszcze karmione przez rodziców ponad 2 tygodni. Sezon lęgowy tych ptaków przypada d stycznia do maja. 

Wróbliczka zielonorzytna

Wygląd i zachowanie

Wróbliczka zielonorzytna to mały ptak. Długość jej ciała wraz z krótkim ogonem wynosi 12 cm. Natomiast masa ciała waha się w granicach 20-28 g. Dziób i skoki ma szare, a oczy ciemne. Przewaga barwy zielonej sprawia, że  z łatwością ukrywa się wśród zieleni.

Wróbliczka zielonorzytna to spokojna papuga, ale trochę nieśmiała. Poza sezonem lęgowym bytuje w stadach liczących około 50 osobników. Na przykład w niewoli mogą być hodowane parami. W klatce czy wolierze może przebywać wspólnie z małym i nieagresywnym gatunkiem papug.

W środowisku naturalnym spożywają: jagody, owoce, delikatne rośliny oraz pąki i kwiaty. Podstawowym ich pokarmem są suche i na wpół dojrzałe nasiona traw. W warunkach domowych karmione są zwykle: prosem, kanarem, łuskanym owsem i nasionami słonecznika. Dieta ich uzupełniana jest: owocami i warzywami oraz zieleniną

Upierzenie

Wróbliczka zielonorzytna posiada śliczne upierzenie z przewagą koloru zielonego. Samica niewiele różni się od samca. Jedynie barwą skrzydeł, które są u niej jednolicie zielone. Natomiast samiec posiada fioletowo-niebieskie lotki. Na głowie jego widoczne są połyskujące na fioletowo pióra, które na łokciach przybierają kolor błękitny. 

W warunkach hodowlanych istnieją różne mutacje barwne i ich kombinacje. Wiele odmian hodowlanych jest trudno dostępna. Ciekawymi mutacjami tych papug są: pastelowa, płowa, turkusowa, niebieska, lutino, cynamonowa i ciemny faktor.

Podsumowując wróbliczka zielonorzytna najlepiej czuje się w przestrzennej klatce bądź w zadaszonej wolierze ogrodowej. Do klatki tych ptaków należy wstawić zielone rośliny. Wróbliczki zielonorzytne doskonale nadają się na domowych pupili. Jest to gatunek najmniejszej troski i opisany jako ptak pospolity.


ZOBACZ TAKŻE

[pt_view id=”6f01e38f2y”]