GeoZoo » Gryzoń » SZCZURZE ZMYSŁY
Szczur

SZCZURZE ZMYSŁY

Szczurze zmysły odgrywają w życiu gryzonia duże znaczenie. U tego stworzenia najsłabiej rozwiniętym narządem zmysłu jest wzrok. Natomiast wspaniale funkcjonuje narząd węchu, słuchu i smaku. Szczurze zmysły pomagają stworzeniu w poznawaniu ludzi i innych zwierząt.

Szczurze zmysły mają wpływ na rozwój, kondycję i zdrowie gryzonia. Szczury są uznane za bardzo inteligentne i sprytne zwierzęta. Słyszą dźwięki, które są niewyczuwalne dla człowieka. Potrafią również rozróżniać rozmaite smaki i nieświeży pokarm. Znany szczur wędrowny trzyma się zawsze blisko miast, zasiedlonych przez ludzi. Szczur może odbierać bodźce ultrafioletowe, które do niego docierają.

Wzrok

Szczurze zmysły pomagają gryzoniowi w zdobyciu pożywienie, rozmnażaniu  i przetrwaniu. Wzrok jest u szczura najsłabiej rozwiniętym zmysłem. Stworzenia te są wrażliwe na mocne światło. Z tego powodu są aktywne najbardziej o zmroku i dążą do przebywania w ciemnościach. Nie rozróżniają wielu barw. Świat postrzegają w odcieniach koloru niebieskiego i zielonego.

Szczur posiada słabą ostrość widzenia. Maksymalnie odróżniają obiekty na odległość 75 m. Wadami wzroku dotknięte są osobniki albinotyczne. Mają one niezabarwioną tęczówkę i są szczególnie narażone na utratę wzroku. Dotyczy to przeważnie dorosłych osobników. Promienie słoneczne padające bezpośrednio na siatkówkę, mogą doprowadzić do jej degeneracji i w rezultacie ślepoty.

Węch

Szczurze zmysły u zdrowego i młodego osobnika funkcjonują prawidłowo. Wspaniale rozwiniętym zmysłem w przeciwieństwie do wzroku jest narząd węchu. Za prawidłową pracę węchu odpowiada nos i narząd lemieszowo – nosowy. W naturze i w hodowli gryzonie te bez przerwy posługują się węchem, kierując nos w różne strony. Szczury znaczą moczem swoje terytorium, a samice potomstwo. Jest to odbierane przez inne osobniki.

Narząd węchu ułatwia poszukiwanie pożywienia i wyczuwa nadchodzące zagrożenie. Niezastąpionym źródłem informacji dla szczura są zapachy, które pozwalają na identyfikację osobników w stadzie. Szczur wie z którego kierunku napływa zapach. Szczurzy węch w kopalniach węgla potrafi wykryć zagrożenie ze strony metanu, który grozi wybuchem. Uciekające szczury są ostrzeżeniem dla pracujących tam górników.

Wspinaczka szczurów

Słuch

Drugim po węchu bardzo dobrze rozwiniętym szczurzym zmysłem jest słuch. Gryzonie te odbierają ultradźwięki, które nie słyszy ludzkie ucho. Słuch tych zwierząt jest bardzo wyczulony, co ułatwia wykryć niebezpieczeństwo i zbliżającego się nieproszonego gościa. Szczurzy słuch czuły jest na niskie odgłosy, na co człowiek pozostaje głuchy. Bardzo dobry słuch ma szczur wędrowny.

Szczury porozumiewają się piskliwymi odgłosami, które są ponad granicą ludzkiego słuchu. Słyszą dźwięki o częstotliwości od 250 Hz do 80 kHz, podczas gdy u człowieka reaguje na dźwięki pomiędzy 16 HZ, a 20 kHz. Mają najbardziej wyczulony słuch na zakres w granicach 8 – 38 kHz. Ludzki słuch najbardziej reaguje na zakres wynoszący od 2 do 5 kHz.

Szczur

Smak i dotyk

Szczurze zmysły to również smak i dotyk. Pokarm decyduje o przetrwaniu zwierzęcia. Z tego względu narząd smaku pełni istotną rolę w życiu szczurów. Pozwala im odróżniać różnego rodzaju pokarmy. Gryzonie te rozróżniają podstawowe smaki: słodki, gorzki, słony i kwaśny, a również umami. Najsłabsze osobniki przeważnie testują podejrzany pokarm.

Ważnym narządem zmysłu jest szczurzy dotyk. Wykorzystywany jest często ze względu na słaby wzrok tych gryzoni. Do tego celu służą włosy zatokowe czyli wibrysy. Za pomocą ich mogą poruszać się w ciasnych pomieszczeniach i w ciemnościach. Włosy zatokowe umiejscowione są w okolicy pyszczka i wzdłuż osi ciała, na bokach gryzonia.

Wibrysy pomagają ocenić możliwość przejścia przez małe otwory. W hodowli domowej w żadnym wypadku nie wolno jest golić wibrysów, ani sierści. W taki sposób pozbawia się szczura prawidłowej orientacji w przestrzeni i odbioru bodźców. Narząd dotyku w największym stopniu wykorzystują albinosy, które genetycznie mają wady wzroku.

Szczurze zmysły pełnią bardzo istotną rolę w życiu tych inteligentnych gryzoni. Najbardziej rozwinięte są zmysły: węchu i słuchu, które znacznie górują nad ludzkimi. Najmniej funkcjonalny jest narząd wzroku. Nie przeszkadza to jednak szczurom w codziennym bytowaniu. Wszystkie szczurze zmysły uzupełniają się wzajemnie.


Akt prawny Akwarystyka Fruwanie Gryzonie Koty Niebezpieczne Pies w pracy Psy Ptaki Pupil Quiz Ryby Wirusy Zoologia Zwierzęta domowe Świat zwierząt Żywienie

ZOBACZ TAKŻE

[pt_view id=”6f01e38f2y”]