GeoZoo » Gryzoń » Subsaharyjska mysz
Subsaharyjska mysz

Subsaharyjska mysz

Subsaharyjska mysz należy do królestwa: zwierząt, gromady: ssaków, rzędu: gryzoni, rodziny: myszowatych, Podrodziny: mysz. Jest to małe i sprytne zwierzątko, które żyje  na suchych i półsuchych terenach. W naturze zagrożeniem subsaharyjskiej myszy są ptaki, ssaki, a także pajęczaki.  

Subsaharyjska mysz jest ssakiem stadnym, którego oswojenie jest bardzo trudne. Gryzoń ten posiada dużą zdolność rozrodczą. Dojrzałość płciową osiąga  bardzo szybko. Z tego względu niezbędna jest kontrola narodzin. Ciąża trwa około 20 dni. Młode powinny zostać odsadzone od matki około 17 dnia życia. Początkowo potomstwo ma barwę szarą, ale z wiekiem upodabniają się do dorosłych osobników.

Zakres występowania

Subsaharyjska mysz występuje na terenie Afryki. Przeważnie zamieszkuje Tanzanię, Republikę Południowej Afryki, Namibię, Ugandę, Kamerun i Zimbabwe. To nieduże stworzenie żyje także na obszarach: Kongo, Rwandy i Kenii. Gatunek ten pierwszy raz został opisany w 1853 roku.

Subsaharyjska mysz żywi się pokarmem roślinnym i zwierzęcym.

W środowisku naturalnym żyją na stepach, suchych i półsuchych sawannach, które porośnięte są gęstą trawą. Często spotykane są  na farmach, tam gdzie są obszary rolnicze. Czasami pojawiają się na terenach krzewiastych, w ogrodach i na terenach zabudowanych. Niekiedy można je także spotkać w lasach tropikalnych.

Subsaharyjska mysz żeruje przeważnie w nocy. Dodatkowo gryzoń ten buduje własne nory lub wykorzystuje kryjówki dostępne w naturze. Najczęściej znajduje schronienie pod kłodami drzew, gałęziami czy przestrzeniami pomiędzy kamieniami. W jednej kryjówce bytuje para lub jednopokoleniowa rodzina. Zwierzątko to jest płochliwe, dlatego rzadko wkracza do budynków mieszkalnych. Nie jest wybredna, żyje na rozległych suchych terenach.

Żywienie i zdrowie subsaharyjskiej myszy
Autorstwa AleXXw – Praca własna, Domena publiczna, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=6001789

Wygląd zewnętrzny

Subsaharyjska mysz jest jednym z najmniejszych przedstawicieli rodziny myszowatych. Długość jej tułowia z głową wynosi w granicach 2,5 – 3,5 cm. Natomiast ogon tego gryzonia jest prawie dwa razy dłuższy od korpusu. Mysz może ważyć nawet do 12 g. Jednak najczęściej waga osiąga do 6 g.

Jest zwierzęciem krótkowiecznym. W zależności od uwarunkowań genetycznych może żyć tylko kilka miesięcy i również do 3 lat.

Subsaharyjska mysz jest jednym z najmniejszych ssaków na kuli ziemskiej. Gryzoń ten ma podłużną głowę oraz ciemne, wyłupiaste i duże oczy. W tylnej części głowy widoczne są duże uszy. Zwierzątko ma krótkie nóżki. Jego futro jest barwy rdzawo – brązowego z szarymi i ciemniejszymi przebarwieniami. Na brzuszku prawie białe. W hodowlach dostępne są odmiany niebieska i biała.

Opieka nad subsaharyjską myszą
https://pl.wikipedia.org/wiki/Mysz_subsaharyjska#/media/Plik:Mus_musculoides_2_euro.jpg

Charakter gryzonia

Subsaharyjska mysz przebywa w wykopanych przez siebie norach lub innych występujących w naturze kryjówkach. Jest to stworzenie stadne, gdzie na obszarze 1 ha może żyć 30 osobników. Gatunek ten jest aktywny w dzień i w nocy. Zwierzątko jest bystre i ruchliwe. Jest to delikatny gryzoń, który szybko może odnieść obrażenia zewnętrzne i wewnętrzne. Ma to miejsce szczególnie w przypadku niewłaściwej hodowli.

Podsumowując subsaharyjska mysz jest hodowana w domach przez miłośników miniaturowych gryzoni. Nie jest trudna w utrzymaniu, dlatego zyskuje coraz większe grono zwolenników. Dlatego przed nabyciem zwierzątka najlepiej zapoznać się z fachową literaturą. Ponadto subsaharyjska mysz nie jest gatunkiem zagrożonym. W Księdze Gatunków Zagrożonych wpisana jest w kategorii gatunku najmniejszej troski.


Akt prawny Akwarystyka Fruwanie Gryzonie Koty Niebezpieczne Pies w pracy Psy Ptaki Pupil Quiz Ryby Wirusy Zoologia Zwierzęta domowe Świat zwierząt Żywienie

ZOBACZ TAKŻE

[pt_view id=”6f01e38f2y”]