GeoZoo » Ptak » ŚPIEW ZEBEREK
Śpiew zeberek

ŚPIEW ZEBEREK

Śpiew zeberek składa się z pewnych uporządkowanych zwrotów, które tworzą charakterystyczną dla każdego gatunku piosenkę. Zeberki wywodzące się z podrzędu śpiewających uważane są za jedne z najgłośniejszych ptaków z rodziny astryldowatych. 

Śpiew zeberek jest niesamowicie złożony i precyzyjny. Te małe ptaszki mają bardzo bogaty repertuar, wykonując mistrzowskie trele. Według amerykańskich naukowców proces nauki śpiewu u ptaków jest podobny do uczenia się mowy przez człowieka. W wieku pisklęcym zeberki mają trudności z powtórzeniem w całości melodii, jednak po wielu ćwiczeniach stopniowo rozwijają swój śpiew, a w rezultacie kopiują dźwięki wydawane przez dorosłego osobnika.

Funkcjonowanie mózgu podczas nauki śpiewu

Śpiew zeberek uzależniony jest od funkcjonowania mózgu podczas uczenia się głosu i śpiewu. Amerykańscy naukowcy z laboratorium ptaków śpiewających Doktora Robertsa wykorzystując do swoich badań zeberki, znaleźli w korze ruchowej mózgu sieć neuronów, wysyłającą kopię poleceń głosowych do kory słuchowej. Oznacza to, że ścieżka mózgowa ptaków pozwala porównać wytwarzane dźwięki z tymi, co skrzydlaki zamierzały śpiewać.

Unikalna klasa neuronów łączy obszary ruchowe głosu z obszarami słuchowymi mózgu, co jest istotne do nauki wokalizacji. We wczesnym okresie życia zeberki słysząc śpiew dorosłego osobnika, który zapamiętuje nuty, uczą się naśladowania słyszanych dźwięków. Obwody mózgowe mają wpływ na aspekty wokalizacji, takie jak kolejność i wysokość każdego dźwięku.

Amerykańscy naukowcy prowadząc badania związane z funkcjonowaniem mózgu zeberki podczas uczenia się pieśni godowych, mają nadzieję, że zdobytą wiedzę wykorzystają do ukierunkowania określonych genów zakłócających mowę u dzieci z autyzmem czy innymi zaburzeniami neurorozwojowymi.

Istnieje wiele podobieństw w genach człowieka i ptaka śpiewającego, które są zaangażowane w naukę głosu.

Zeberki mają określony czas na naukę śpiewu. Pisklęta powinny uczyć się od swojego ojca lub dorosłego osobnika wokalizacji. Te które nie spotkały przed ukończeniem dwóch miesięcy odpowiedniego nauczyciela będą wykonywały znacznie prostsze piosenki, które są mniej atrakcyjne dla samic wybierających partnera przede wszystkim na podstawie jakości wyśpiewanej melodii.

Znaczenia śpiewu zeberek

Śpiew zeberek to wydawanie różnorodnych dźwięków odzwierciedlających stany emocjonalne ptaków. Na przykład złość, strach czy wabienie samicy. Wołanie porozumiewawcze to ciche „det”, złość objawia się syczeniem „wssst”. Na wolności zagubiony osobnik, który odłączył  się od stada wydaje długie i głośne odgłosy przypominające płaczliwe zawodzenie. Samce śpiewają również w celu przyciągnięcia partnerki, wykonując popisowy utwór. Głosy wabiące przypominają brzmienie trąbki „tiaa”.

Ponadto śpiew zeberek ma również znaczenie socjalne i w środowisku naturalnym zapobiega rozproszeniu się stada. W warunkach hodowlanych zdarzają się osobniki, które dzieląc klatkę z innym ptakiem mogą powtarzać jego śpiew. Na przykład samiec może naśladować śpiew kanarka, chociaż nie jest mu w stanie dorównać.

Ponadto zeberki wydają wiele ciekawych dźwięków.

Śpiew zeberek  dotyczy samców, ponieważ samice pozbawione są takich umiejętności. Uważny słuchacz, który ma dobrego nauczyciela śpiewu i lepiej opanuje umiejętności wokalne, posiada większe szanse na zdobycie wymarzonej partnerki i przekazania wyuczonych umiejętności następnemu pokoleniu. Obserwacja pary zeberek i zalotów samca wniesie w życie człowieka dużo radości i poszerzy wiedzę na temat tych sympatycznych ptaków.


Akt prawny Akwarystyka Fruwanie Gryzonie Koty Niebezpieczne Pies w pracy Psy Ptaki Pupil Quiz Ryby Wirusy Zoologia Zwierzęta domowe Świat zwierząt Żywienie

ZOBACZ TAKŻE

[pt_view id=”6f01e38f2y”]