GeoZoo » Ryba » Akwarystyka » Ryby sumowate
Ryby sumowate

Ryby sumowate

Ryby sumowate to rodzina z rzędu sumokształtnych. Zasiedlają one różne typy wód słodkich. Ze względu na swoje rozmiary w większości nie nadają się do hodowli akwariowej. Niektóre gatunki sumowatych posiadają duże znaczenie gospodarcze jako ryby konsumpcyjne.

Ryby sumowate to rodzina żywych organizmów świata podwodnego. Przystosowane są przeważnie do życia w rozmaitym środowisku. W naturze są to przeważnie duże okazy. Jeden z najbardziej znanych gatunków jest rybą akwariową. Ryby te potrafią oddychać powietrzem atmosferycznym przy pomocy pęcherza pławnego.

Krótka charakterystyka

Ryby sumowate to przeważnie rodzina dużych rybich okazów. Występują w rzekach i jeziorach Europy i Azji. Ryby te w środowisku naturalnym mogą prowadzić samotny styl życia lub bytować w dużych grupach. Niektóre z nich największą aktywność wykazują nocą, a inne w dzień. Ciało sumowatych jest nagie, a głowa spłaszczona grzbieto-brzusznie.

Na szczęce górnej mają parę charakterystycznych długich wąsików. Na szczęce dolnej znajduje się jedna lub dwie pary wąsów. Gatunki drapieżne posiadają ostre zęby. W środowisku naturalnym duże okazy polują najczęściej na: małe ptaki wodne, ssaki, mniejsze ryby czy raki. Narybek odżywia się larwami owadów i drobnymi skorupiakami.  

Do tej rodziny należy ponad 100 gatunków żyjących w środowisku naturalnym. W akwarium osobniki z rodziny sumowatych nie należy trzymać pojedynczo. Najlepiej hodować w grupach 10-osobnikowych. Rozmnażanie w akwarium tych ryb nie jest znane. Przeważnie wszystkie obecne w handlu pochodzą z odłowu.

Ryby sumowate
Von Dieter Florian (To contact the author, ask the uploader or take a look at tauchshop-florian.de.) – Bildspende von Dieter Florian, CC BY-SA 3.0 de, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=8755846

Znane gatunki ryb

Ryby sumowate żyją w większości w środowisku naturalnym. Gatunki ryb z tej rodziny są przeważnie bardzo dużych rozmiarów i rozmnażają się w naturze. Najbardziej znane z nich są dwa gatunki sumowatych:

Sum pospolity

Sum pospolity, który jest największą i najbardziej drapieżną rybą w Polsce i jedną z największych na świecie. Żyje on w naturze w zbiornikach zaporowych, dużych rzekach, a także w jeziorach. Ryba ta występuje w Europie. W Polsce bytuje w dorzeczu Odry i Wisły. W jeziorach występuje sporadycznie. Gatunek nie jest zagrożony wymarciem.

Jest to ogromna ryba, której długość może osiągnąć 5 m, a  masa ciała dochodzi nawet do 300 kg. Jej nagie ciało ma kolor oliwkowy, brązowy z ciemnymi plamami. Na ciele często widoczny jest też wzór marmurkowy. Dobrze rozwiniętymi narządami zmysłów jest słuch, węch i dotyk. Te dwa ostatnie zmysły pozwalają tej rybie bytować w mętnej wodzie.

Sum pospolity jest drapieżnikiem i prowadzi samotny styl życia. Jego zdobyczą są najczęściej: płazy, małże, raki, ssaki, ptaki wodne i mniejsze ryby. Nie gardzi również padliną. Nie żeruje przy temperaturze poniże 5oC. Kilka razy w roku od maja do lipca odbywa się tarło w temperaturze powyżej 20oC. Samica w wybudowanym przez siebie gnieździe może złożyć nawet 1 milion jaj.

Sumik szklisty

Sumik szklisty, który jest znaną rybą akwariową. W środowisku naturalnym tworzy ławice, które mogą liczyć powyżej 100 osobników. W naturze występuje w południowo-wschodniej Azji. Z tego względu w domowych zbiornikach powinny być hodowane w grupach, minimum 10 osobników. Długość akwarium nie może być mniejsza niż 120 cm.

Obie płcie są bardzo podobne i mogą osiągnąć 15 cm. Jedyna różnica to szersze partie brzuszne u samiczki. Posiada duże i ciemne oczy. Ryba ta jest bardzo interesującym okazem. Wyróżnia się prawie całkowicie przezroczystym ciałem. Widoczny jest kręgosłup, żebra i pęcherz pławy. Posiada mocno wciętą płetwę ogonową.

Jest to ryba łagodna, chociaż należy do drapieżników. Najbardziej aktywna jest w ciągu dnia. Można hodować je w zbiorniku towarzyskim z rybami takiej samej wielkości. Najlepiej łączyć je z innymi sumikami. Należy podawać pokarm żywy i suchy. Nie jest to gatunek zagrożony wymarciem.


Podsumowując ryby sumowate największe znaczenie mają w gospodarce. W akwarystyce najbardziej znany jest sumik szklisty. Rybami należy zajmować się systematycznie. Trzeba regularnie obserwować ich wygląd i zachowanie. Przydatna będzie podstawowa wiedza w zakresie świata fauny i flory. Hodowla wszystkich rybek to interesujące i pełne tajemnic hobby.


Akt prawny Akwarystyka Fruwanie Gryzonie Koty Niebezpieczne Pies w pracy Psy Ptaki Pupil Quiz Ryby Wirusy Zoologia Zwierzęta domowe Świat zwierząt Żywienie

ZOBACZ TAKŻE

[pt_view id=”6f01e38f2y”]