GeoZoo » Ryba » Akwarystyka » RYBY PIĘKNICZKOWATE
Ryby piękniczkowate

RYBY PIĘKNICZKOWATE

Ryby piękniczkowate należą do rodziny ryb żyworodnych z rodzaju karpieńcokształtnych. Stworzenia z tej grupy wydają na świat całkowicie rozwinięte młode rybki, które zaraz po narodzeniu mogą samodzielnie pływać, a nawet zdobywać pożywienie. 

Ryby piękniczkowate należą do gatunku słodkowodnego. Można je bez problemu hodować również w akwariach ogólnych. Po narodzeniu młodych, należy podawać im drobny pokarm dla narybku. Nie są gatunkiem wymagającym. Akceptują każdy rodzaj pokarmu. Dobra powinna być jakość wody i filtracja biologiczna i mechaniczna wraz z regularną podmiana wody.

Krótka charakterystyka

Ryby piękniczkowate polecane są początkującym akwarystom. Samce ryb żyworodnych wyposażone są w narząd kopulacyjny, który powstał z przekształconej płetwy odbytowej. Narząd ten zwany jest gonopodium i umożliwia zapłodnienie wewnętrzne. Jednorazowy akt zapłodnienie może przynieść kolejne liczne mioty, ponieważ samice mogą przechowywać nasienie i wykorzystywać je przy kolejnych zapłodnieniach jaj.

Żyworodne karpieńcokształtne mają znacznie mniejszą ilość potomstwa, niż u ryb jajorodnych. Nie u wszystkich gatunków ryb piękniczkowatych przychodzi na świat jednorazowo cały miot. Może co 2 lub 3 dni urodzić się jedna ryba. Poza tym istnieją piękniczkowate, które nie rodzą młodych. W tym przypadku składają ikrę w szczelinach skalnych. W warunkach hodowlanych ikrę należy przetrzymywać w oddzielnym akwarium, aby nie zjadły jej dorosłe osobniki.

Ryby piękniczkowate
By André Karwath aka Aka – Praca własna, CC BY-SA 2.5, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=1915445

Popularne gatunki piękniczkowatych

Ryby piękniczkowate  są różnej wielkości, często o pięknym ubarwieniu.

Popularne gatunki piękniczkowatych to:

Gupik pawie oczko

O pięknym, przyciągającym ludzki wzrok ubarwieniu jest bardzo popularną rybą wśród akwarystów. Występuje on w wielu odmianach hodowlanych, np. dwumiecz, paletka czy płomyk. Wśród odmian wyróżnia się liczne formy barwne. Należą one do ryb towarzyskich, dlatego trzymane są w grupach liczących nie mniej, niż 6 czy 8 osobników.

Mieczyk Hellera

Znosi dobrze lekkie zasolone wody. Ryby te nie powinny być trzymane w zbiornikach krótszych, niż 80 cm. W warunkach akwariowych zostały uzyskane różne formy hodowlane. Wśród tego gatunku występuje kanibalizm, dlatego samicę na czas porodu należy przenieść do oddzielnego akwarium.

Molinezja żaglopłetwa

Występuje w wielu formach barwnych i oczyszcza akwarium z glonów. Ryby te należy trzymać w grupie z przewagą samic, ponieważ są towarzyskie. Na czas porodu dobrze jest przenieść samicę do innego akwarium, żeby ochronić młode przed zjedzeniem przez dorosłe osobniki.  

Zmienniak wielobarwny

Występuje w kilku odmianach hodowlanych. Gatunek ten akceptuje każdy rodzaj pokarmu. Najlepiej jest trzymać samice z mniejszą ilością samców, które potrafią być agresywne wobec samic. Samicę na czas porodu należy odizolować, aby młode nie zostały zjedzone przez dorosłe osobniki.

Szczupaczek żyworodny

Jest drapieżnikiem, któremu należy podawać  żywy pokarm. Ryby te są mało ruchliwe, ale lubią polować i zjedzą wszystkie ryby, które są od nich mniejsze. Z tego względu nie należy trzymać je z innymi gatunkami. Nie jest to mała ryba, samica osiąga 20 cm długości. Należy trzymać je z przewagą samców.

Drobniczka jednodniówka

Jest małą rybką, gdzie samica jest większa od samca i osiąga 4 cm długości. Ten gatunek ryb nie wykazuje kanibalizmu, dlatego może być rozmnażany bez ingerencji człowieka. Samica nie wydaje na świat za jednym razem całego potomstwa, jak ma to miejsce u większości piękniczkowatych. Jedna młoda ryba może rodzić się co 2 czy 3 dni.

Karpieniec tanganicki

Występuje w jednym rejonie. Wystrój jego akwarium powinien być upodobniony do środowiska naturalnego czyli skalistego. Akceptuje on każdy rodzaj pokarmu i jest bardzo towarzyski. Dorasta do 15 cm długości. Samica w odróżnieniu od innych piękniczkowatych nie rodzi młodych. Składa ikrę, którą trzeba przetrzymywać w oddzielnym akwarium, żeby nie była zjedzona przez dorosłe osobniki. 

Wesoła wdówka

Jest rybą ruchliwą i nieagresywną, lubiącą towarzystwo. Akceptuje każdy rodzaj pokarmu. Chętnie spożywa osady denne i glony. Samce ciągle chcą zapładniać samice. Narybek jest zagrożony przez dorosłe osobniki, ponieważ ryby przejawiają kanibalizm. 


Ryby piękniczkowate nie powinny sprawić kłopotu nawet początkującemu akwaryście, ponieważ są łatwe w hodowli.

Gatunek ten cieszy się wśród hodowców dużą popularnością. Jednak w hodowli piękniczkowatych trzeba wziąć pod uwagę skłonności tych ryb do kanibalizmu. W takim przypadku akwarysta powinien zadbać o potomstwo. Należy również pamiętać, że są to żywe stworzenia, którymi trzeba się rzetelnie opiekować.


Akt prawny Akwarystyka Fruwanie Gryzonie Koty Niebezpieczne Pies w pracy Psy Ptaki Pupil Quiz Ryby Wirusy Zoologia Zwierzęta domowe Świat zwierząt Żywienie

ZOBACZ TAKŻE

[pt_view id=”6f01e38f2y”]