GeoZoo » Ryba » Akwarystyka » RYBY MODROOKOWATE
Ryby modrookowate

RYBY MODROOKOWATE

Ryby modrookowate to rodzina popularnych ryb akwariowych. Należą do gromady promieniopłetwych i rzędu aterynokształtnych. Ryby te są niezwykle urodziwe, towarzyskie i bardzo łagodne. Powinny mieć zapewnioną przestrzeń do pływania i dużą ilość roślin posadzonych w zbiorniku.

Ryby modrookowate swoim nietuzinkowym ubarwieniem przyciągają ludzki wzrok. Zwierzęta te nadają się dla początkujących akwarystów. Nie są rybami wymagającymi, które sprawiają kłopoty. Najlepiej utrzymywać te gatunki  w grupach. Rozmnażają się łatwo, jeżeli mają stworzone odpowiednie warunki bytowania.

Krótka charakterystyka

Ryby modrookowatych, to rodzina żywych organizmów. Stworzenia te nie są wymagające pod względem spożywanego pokarmu. Podstawowym ich pożywieniem w naturze są bezkręgowce i owady. W środowisku naturalnym zamieszkują przeważnie na terenach Nowej Gwinei i Australii. Na wolności występują często w bardzo wielu odizolowanych od siebie miejscach.

Preferują wody słodkie.

Ryby modrookowate są małych rozmiarów i pięknie ubarwione. Mogą zamieszkiwać różnorodne środowiska. Występują w niedużych potokach, leśnych strumykach czy mokradłach. Często preferują gęstą roślinność. Doskonale nadają się do akwarium roślinnego lub gatunkowego. Ryby te są łagodne i bardzo towarzyskie. Chorują rzadko, gdy mają prawidłową dietę i właściwe warunki higieniczne w przestronnym zbiorniku.

Ryby modrookowate

Najbardziej znane gatunki modrookowatych

Ryby modrookowate często trzymane są w domowych akwariach i mają duże znaczenie w akwarystyce. Ryby z tej rodziny posiadają interesujące ubarwienie i są mało wymagające w hodowli. Modrookowate mają małe rozmiary i nie są trudne w rozmnażaniu. Przykładami znanych gatunków z tej rodziny są:

Modrook słoneczny

Modrook słoneczny, łacińska nazwa Pseudomugil furcatus. Zamieszkuje dorzecza rzek Musa i Kwagila w Nowej Gwinei. Zajmuje stanowisko wolno płynących wód, które bogate są w podwodną roślinność. Samce są większe i mają długość 6 cm, a samice 5 cm długości.

Ich pokarmem są bezkręgowce, owady i zooplankton. Są to ryby łagodne i bardzo towarzyskie. Najlepiej hodować od 6 do 8 osobników. Rozmnażanie nie jest trudne, ponieważ w dobrej kondycji modrooki słoneczne mogą codziennie odbywać gody.

Modrook Gertrudy

Modrook Gertrudy, łacińska nazwa Pseudomugil Gertrudae. Zamieszkują Australię i obszary Nowej Gwinei. Preferują gęstą roślinność i chętnie przebywają w zasięgu dużej ilości martwej materii roślinnej, która zalega dna. W naturze występuje w wielu miejscach co sprawia, że istnieje wiele odmian barwnych i o różnym kształcie. Samce są trochę większe i osiągają 3 cm długości, natomiast samice 2,5 cm.

W niewoli preferują zooplankton, larwy solowca. Akceptują również pożywienie suche. Najlepiej hodować je w grupach od 6 do 8 osobników i w akwarium o minimalnej długości 60 cm. Rozmnażają się nieregularnie, składając małe ilości ikry. Nie ma problemów w przypadku często podmienianych mopów, do których dorosłe osobniki przyklejają jaja.

Ryby te nie są agresywne.

Modrook Paskai

Modrook Paskai, łacińska nazwa Pseudomugil Paskai. Zamieszkuje małe zatoczki Nowej Gwinei. W środowisku naturalnym zamieszkuje wolno płynące wody albo strumienie barwy herbaty z bogatą roślinnością wodną. Gatunek ten osiąga długość 3 cm. Na wolności pokarmem tych ryb są małe bezkręgowce, pytoplankton i zooplankton. W niewoli należy podawać rozdrobniony pokarm z dodatkiem żywego. Ryba wybarwiona jest piękna.  

Ryby te chętnie spożywają drobne świeże lub mrożone pokarmy mięsne. Akceptują także suchy pokarm w formie granulek lub płatków. Najlepiej trzymać je w akwarium w małych grupach, składających się od 8 do 10 osobników. Do rozmnażania wystarczy jeden samiec i dwie lub trzy samice. W zbiornikach obsadzonych bujną roślinnością może wychować się zdrowe potomstwo.

Narybek potrzebuje bardzo drobnego pożywienia.

Ryby modrookowate polecane są miłośnikom świata podwodnego. Należy systematycznie opiekować się rybami i je bacznie obserwować. Potrzebna jest podstawowa wiedza w zakresie świata fauny i flory. Rozmnażanie ryb i hodowla potomstwa nie należy do łatwych zadań. Niezbędna będzie również wiedza w zakresie urządzeń technicznych i potrzebnego sprzętu w akwarium. Hodowla wszystkich ryb to interesujące i przyjemne hobby.


Akt prawny Akwarystyka Fruwanie Gryzonie Koty Niebezpieczne Pies w pracy Psy Ptaki Pupil Quiz Ryby Wirusy Zoologia Zwierzęta domowe Świat zwierząt Żywienie

ZOBACZ TAKŻE

[pt_view id=”6f01e38f2y”]