GeoZoo » Ptak » Ptasie pazury
Ptasie pazury

Ptasie pazury

Ptasie pazury zwane są także szponami i spełniają ważną rolę w życiu ptaków. Każdy palec kończyny dolnej ptaka wyposażony jest w zagięty i mocny pazur.  U ptaków drapieżnych są one ostre i mocne. Głównym zadaniem pazurów jest chwytanie i przytrzymywanie zdobyczy.

Ptasie pazury są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania zwierzęcia. Ptaki posiadają przeważnie cztery palce. Trzy skierowane do przodu, a jeden do tyłu. W odróżnieniu od ludzi ptaki wyposażone są tylko w 8 palców z pazurami, które znajdują się na dwóch palcach stóp.

Wyjątkiem jest struś, który ma po dwa palce na stopie. Tylko jeden wielki palec posiada duży i ostry pazur na każdej stopie. Struś afrykański ma tylko dwa pazury, które mogą osiągać nawet 10 cm długości. U niektórych ptaków pazury umiejscowione są również na ostatnich członach palcowych skrzydła.

Anatomia pazura

Ptasie pazury mają podobną budowę jak paznokcie u człowieka. U drapieżników są bardzo silne. Zwłaszcza u jastrzębia czy sokoła. Przy przenoszeniu ptaków opiekunowie muszą zakładać grube i skórzane rękawice. Pazur ma kształt haczyka z ostro zakończonym wierzchołkiem.

Liczba pazurów odpowiada liczbie palców. Pazury można porównać do torebek rogowych, ochraniających wierzchołki palców. Wytworem warstwy podstawowej naskórka jest w pazurze puszka rogowa, która odżywiana jest przez skórę właściwą.

W skład puszki rogowej pazura wchodzą:

  • ściana rogowa,
  • podeszwa rogowa.

Ściana rogowa jest mocno wypukła i  haczykowato wygięta. Zbudowana jest ona z trzech warstw: zewnętrznej, środkowej i wewnętrznej. Dwie pierwsze warstwy utworzone są z cewki naskórkowej. Warstwa zewnętrzna jest cienka i szybko się złuszcza, a środkowa gruba. Natomiast warstwa wewnętrzna zbudowana jest z blaszek naskórkowych, które wytworzone zostały przez naskórek i skórę właściwą ściany.

Podeszwa rogowa została zbudowana z cewek naskórkowych, wytworzonych przez naskórek i skórę właściwą podeszwy.

Ptasie pazury

Pielęgnacja pazurów

Ptasie pazury u zwierząt trzymanych w domu należy odpowiednio pielęgnować. Ptaki żyjące na wolności ścierają pazury w naturalny sposób. Natomiast skrzydlaki w niewoli, trzymane w klatkach czy wolierach mają delikatne pazury. Jednak nie zawsze ulegają one właściwemu ścieraniu. Z tego względu należy regularnie sprawdzać ich długość.

Podstawowym zabiegiem pielęgnacyjnym jest skracanie nadmiernie wyrośniętych pazurów. Wskazane jest po raz pierwszy skorzystanie z pomocy lekarza weterynarii, który prawidłowo przeprowadzi ten zabieg. Skracanie pazurów można wykonywać samodzielnie w domu, co jest mniej stresujące dla ptasiego przyjaciela.

Rola ptasich pazurów

Ptasie pazury są wyjątkowe i spełniają różne funkcje. Najważniejsza z nich to pomoc przy polowaniu na upatrzoną zdobycz. Służą również ptakom drapieżnym do obrony i ataku. Natomiast hodowlane ptaki, takie jak papugi wykorzystują pazury do przytrzymywania pokarmu lub utrzymywania równowagi na żerdkach czy gałęziach.

Poza tym pazury doskonale sprawdzają się podczas ptasich wspinaczek czy grzebania w ziemi w celu poszukiwania pokarmu. Przykładem mogą być podwórkowe kury, kuropatwy czy przepiórki, które należą do ptaków grzebiących.

Ptasie pazury to twarde rogowe twory na końcówkach palców stóp, które w naturze ulegają ścieraniu. Natomiast ptaki trzymane w niewoli, powinny mieć pazury co pewien czas umiejętnie skracane. Ptasie pazury są bardzo chwytne i niezbędne ptakom do wielu zadań.


ZOBACZ TAKŻE

[pt_view id=”6f01e38f2y”]