GeoZoo » Ptak » Ptaki śpiące w locie
Ptaki śpiące w locie

Ptaki śpiące w locie

Ptaki śpiące w locie pokonują bardzo dalekie dystanse. Mogą one latać bez odpoczynku przez kilka tygodni, miesięcy, a nawet lat. Podczas lotu regenerują swój organizm poprzez robienie drzemek w powietrzu. Ornitolodzy zajmujący się badaniem życia ptaków, zaczęli obserwować ich zachowania podczas lotu.

Ptaki śpiące w locie wzbudziły zainteresowanie międzynarodowego zespołu naukowców, który zajął się badaniami w tej dziedzinie. Z takiego zachowania znane były wcześniej delfiny, które usypiają wyłącznie jedną półkulę mózgową. Z tego powodu naukowcy doszli do wniosku, że podobnie zachowują się również ptaki.

Sen w locie fregat

Ptaki śpiące w locie to fregaty, które bardzo dużo czasu spędzają w powietrzu. Jest to rodzina ptaków z rzędu głuptakowych i podrzędu fregatowców. W skład fregat wchodzą gatunki oceaniczne, które zamieszkują tereny subtropikalne i tropikalne. Preferują wybrzeża wysp i rejony oceanów. Na ziemi poruszają się niezgrabnie, a odpoczynek znajdują na wysokich drzewach i skałach.

Naukowcy przeprowadzili badania na przykładzie kilkunastu fregat, które złapali w pobliżu wysp Galapagos. Zamontowali im na głowach miniaturowej wielkości elektroencefalografy w celu badania aktywności mózgu podczas lotu ptaków. Urządzenie tego rodzaju dokonywało również pomiaru kierunku lotu i jego prędkości.

Naukowcy na monitorze obserwowali aktywność mózgu. Po dokonaniu odpowiednich pomiarów potwierdziła się wcześniejsza hipoteza, że ptaki przez krótki czas śpią podczas lotu. Często uśpiona zostaje tylko jedna półkula mózgu, a druga czuwa. Sprawia to, że fregaty miały jedno oko otwarte, a drugie zamknięte. Ptaki śpiące w locie mogą mieć również na krótki czas uśpione jednocześnie obie półkule mózgu.

Nie przeszkadzało to fregatom utrzymać się w powietrzu. Takie zdolności są niezbędne, ponieważ ptaki te lecą bez przerwy przez wiele dni. Potrafią pokonać dziesiątki tysięcy kilometrów. Badania wykazały, że fregaty podczas lotu mogą krótko drzemać, unosząc się z prądem powietrza. Utrzymują przy tym równowagę i nie muszą aktywnie machać skrzydłami. Fregaty śpią nocą podczas długich podróży.

Naukowcy doszli do wniosku, że sen fregat podczas lotu dzieli się na dwie fazy. Jedna z nich to sen REM, gdzie można zaobserwować szybkie ruchy gałek ocznych. W tym czasie pojawiają się sny i mózg jest bardziej aktywny. Druga faza to głębokiego snu o bardzo niskiej częstotliwości fal mózgowych czyli SWS. W sytuacji, gdy ptaki krążą to jedna półkula mózgu pozostaje aktywna.

Zdolności jerzyków

Ptaki śpiące w locie
By pau.artigas – Falciot #2Uploaded by Snowmanradio, CC BY-SA 2.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=10187946

Ptaki śpiące w locie to również jerzyki. Jest to podrodzina niedużych ptaków z rodziny jerzykowatych. Wyglądem przypominają jaskółki, ale nie są z nimi spokrewnione. Można je odróżnić od jaskółek, ponieważ nie mają białego umaszczenia w okolicy piersi ani brzucha. Wyróżniają się bardzo krótkimi nogami, które utrudniają chodzenie.

Ptaki te większość swojego życia spędzają w powietrzu, gdzie spożywają pokarm, zbierają materiał na gniazdo czy kopulują. Po wylocie z gniazda przez dwa, a nawet trzy lata przebywają w powietrzu bez lądowania. Urządzają sobie niedługie drzemki zwisając w powietrzu pod wiatr. W czasie lotu podczas snu potrafią pokonać nawet 200 km. Wracają na ląd dopiero w celu założenia gniazda, gdy osiągną dojrzałość.

Ornitolodzy po przeprowadzeniu badań dowiedli, że jerzyki alpejskie potrafią latać nieprzerwanie minimum 200 dni. Założone ptakom zaraz po wykluciu elektroencefalografów udowodniło ich krótkie drzemki podczas lotów. Jerzyki słyną również z najkrótszych dziobów i nóg. W Polsce najwięcej jerzyków można spotkać w Tatrach. Inne ptaki również posiadają umiejętności spania w locie. Doskonałym przykładem są albatrosy.

Ptaki śpiące w locie to ciekawe zjawisko, którym zajęli się naukowcy. Ma to miejsce najczęściej u skrzydlaków, które większość swojego życia spędzają w powietrzu. Najczęściej w takim przypadku aktywna jest jedna połowa mózgu, a druga robi sobie drzemkę w powietrzu. Śpią bardzo krótko, a większość czasu są w stanie czuwania. Nie przeszkadza im to we właściwym funkcjonowaniu.


ZOBACZ TAKŻE

[pt_view id=”6f01e38f2y”]